Wrocławska Nagroda Muzyczna i Teatralna 2016 przyznane

Tateo Nakajima, Paweł Piotrowicz to tegoroczni laureaci Wrocławskiej Nagrody Muzycznej, Bartosz Porczyk odebrał Wrocławską Nagrodę Teatralną. W milczeniu, z ustami zaklejonymi taśmą, na znak protestu przeciwko sytuacji w Teatrze Polskim. Uroczysta gala odbyła się w Narodowym Forum Muzyki w poniedziałek 28 listopada.

 • Tateo Nakadjima nie mógł osobiście odebrać nagrody, ale dla publiczności zgromadzonej na gali przygotował nagrane podziękowanie.

  Tateo Nakadjima nie mógł osobiście odebrać nagrody, ale dla publiczności zgromadzonej na gali przygotował nagrane podziękowanie.

 • Wrocławską Nagrodę Muzyczną w kategorii muzyka popularna odebrał Paweł Piotrowicz, poeta, dziennikarz, wydawca i animator kultury.

  Wrocławską Nagrodę Muzyczną w kategorii muzyka popularna odebrał Paweł Piotrowicz, poeta, dziennikarz, wydawca i animator kultury.

 • Wrocławską Nagrodę Teatralną odebrał Bartosz Porczyk, aktor związany przez blisko 10 lat z Teatrem Polskim.

  Wrocławską Nagrodę Teatralną odebrał Bartosz Porczyk, aktor związany przez blisko 10 lat z Teatrem Polskim.

 • Wrocławską Nagrodę Teatralną odebrał Bartosz Porczyk, aktor związany przez blisko 10 lat z Teatrem Polskim.

  Wrocławską Nagrodę Teatralną odebrał Bartosz Porczyk, aktor związany przez blisko 10 lat z Teatrem Polskim.


Tateo Nakajima, japoński skrzypek i dyrygent, a przede wszystkim jeden z najlepszych projektantów akustyki sal koncertowych został wyróżniony Wrocławską Nagrodą Muzyczną w kategorii muzyka poważna za doskonały projekt akustyczny sal koncertowych Narodowego Forum Muzyki i jego skuteczną realizację. Mistrz Nakajima nie mógł osobiście odebrać nagrody, ale dla publiczności zgromadzonej na gali przygotował nagrane podziękowanie.
– To dla mnie honor i zaskoczenie – mówił Nakajima. – Wielką radością dla mnie było widzieć muzyków i publiczność w interakcji z salą koncertową – dodał.

Wrocławską Nagrodę Muzyczną w kategorii muzyka popularna odebrał Paweł Piotrowicz, poeta, dziennikarz, wydawca i animator kultury. Od 2007 roku pracuje jako redaktor w kwartalniku „Rita Baum”. Został nagrodzony za znakomitą monografię ważnego zjawiska z historii kultury Wrocławia, czyli za tom „Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna 1979-1989”.
– Przygotowanie tej książki polegało bardziej na słuchaniu niż na pisaniu – mówił Paweł Piotrowicz. – Jej bohaterami jest 10 osób zasłużonych dla wrocławskiej sceny.

Wrocławską Nagrodę Teatralną odebrał Bartosz Porczyk, aktor związany przez blisko 10 lat z Teatrem Polskim. Autor wspaniałych kreacji w „Smyczy”, „Sprawie Dantona”, „Ziemi obiecanej”, „Farinellim”. Nagrodę odebrał za znakomitą kreację aktorską w „Dziadach” Adama Mickiewicza w reżyserii Michała Zadary w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Bartosz Porczyk wyszedł odebrać nagrodę z uzstami zaklejonymi czarną taśmą. Milczał dłuższą chwilę na znak protestu przeciwko sytuacji w Teatrze Polskim, w solidarności z protestującymi aktorami i publicznością. W Teatrze Polskim, zarządzanym przez marszałka województwa dolnośląskiego, trwa spór zbiorowy między aktorami a nowym dyrektorem Cezarym Morawskim, który objął to stanowisko po Krzysztofie Mieszkowskim. Protestujący aktorzy, pracownicy i publiczność teatru zarzucają dyrektorowi brak kompetencji, uważają też, że konkurs na stanowisko dyrektora nie został uczciwie przeprowadzony. Konflikt trwa, wielu aktorów opuściło zespół, a nowy dyrektor zdjął z afisza z dnia na dzień siedem spektakli.

– Czekamy na dzień wręczenia Wrocławskich Nagród Kulturalnych, aby pokłonić się w imieniu wrocławian artystom, którzy swoim talentem, działaniem dzielą się z mieszkańcami – mówił Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia. – Chcemy w ten sposób uhonorować artystów, wyrazić podziękowanie za życie kulturalne, które tworzą we Wrocławiu. W tym roku nagrody mają szczególny wymiar, bo Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury, zawsze jednak wynikają z potrzeby serca i z szacunku dla całego środowiska kulturalnego Wrocławia. Dziękujemy za różnorodność i bogactwo życia kulturalnego naszego miasta – podkreślał Adam Grehl.

Zwycięzca w każdej z kategorii otrzymuje 10 tysięcy złotych i pamiątkowy dyplom.

Zgłoś uwagę