wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:18

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wręczono nagrody Konkursu Dyrygenckiego

Triumfatorem Dawid Jarząb z wrocławskiej Akademii Muzycznej. Studiujący w klasie profesora Marka Pijarowskiego Jarząb dostał dyplom, czek na 8 tysięcy złotych, a także specjalną nagrodę dyrektora Filharmonii Zielonogórskiej, czyli możliwość poprowadzenia jednego z koncertów w sezonie.

Reklama

– Rewelacja, szok, radość-przyznał po odebraniu laurów. Swoją przyszłość już raczej z pewnością zwiąże z dyrygenturą, na najbliższe miesiące ma konkretne plany. Jakie? Na razie nie chciał zdradzać. Podczas sobotniego koncertu laureatów to jemu przypadł w udziale największy zaszczyt, czyli zadyrygowanie słynną IX Symfonią „Z Nowego Świata” Antonina Dworzaka. Ten obowiązkowy w konkursie utwór szczególnie go ucieszył. – To marzenie każdego adepta batuty – przyznał.

Drugą nagrodę (6 tysięcy złotych), ale także nagrodę dyrektora Filharmonii w Jeleniej Górze (także poprowadzenie koncertu) otrzymał Dawid Runtz, student profesora Antoniego Wita z warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, a laureatem trzeciej (4 tysiące złotych) został Adam Domurat z Akademii Muzycznej w Poznaniu, uczący się w klasie profesora Jerzego Salwarowskiego. Co ciekawe, nieoczekiwanie swoją nagrodę przyznali także muzycy dwóch orkiestr-kameralnej i symfonicznej, którzy przez ostatnie kilka dni pracowali pod kierunkiem wielu różnych dyrygentów. Docenili Adama Domurata.

Jury przyznało także trzy równorzędne (2 tysiące złotych każde) wyróżnienia, które otrzymali Wojciech Pławner, Paweł Kapuła i Łukasz Wódecki. 

Podczas koncertu laureatów Dawid Runtz zadyrygował VIII Symfonią „Niedokończoną” Franza Schuberta, zaś Adam Domurat Suitą „Z czasów Holberga” Edvarda Griega. W nowej sali koncertowej Akademii Muzycznej zaprezentowały się świetnie przygotowane-Orkiestra Kameralna i Orkiestra Symfoniczna.      

Organizowany przez Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego I Ogólnopolski Konkurs Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego (nieżyjącego już nestora wrocławskiej dyrygentury) to wydarzenie adresowane do młodych, uczących się dyrygentów. W ten sposób mogą zdobyć szlify zawodowe, spotkać się z orkiestrą, zobaczyć rówieśników z całego kraju. Do udziału zakwalifikowano 24 uczestników z tych polskich uczelni muzycznych, w których jest katedra dyrygentury. Do półfinału przeszło 12 dyrygentów, a w finale jury oceniało 6 spośród nich. Punktację przyznawali m.in. mistrzowie batuty - Marek Pijarowski, Tadeusz Strugała, czy Wojciech Michniewski.

Jak znakomici polscy dyrygenci ocenili konkurs? –Poziom określiłbym jako umiarkowanie dobry z kilkoma wybijającymi się jasnymi punktami-mówił Wojciech Michniewski. –Poziom był dobry-przyznał Tadeusz Strugała, jednocześnie zaznaczając, że wyciągnął kilka wniosków z obserwacji zmagań uczestników. –W czasie studiów młodzi ludzie mają za mały dostęp do orkiestry i należałoby im stworzyć lepsze warunki pracy-dodał. Wojciech Michniewski podkreślił jeszcze inny aspekt. –Największy kłopot sprawiało uczestnikom wyjście poza poprawną oczywistość, zarówno muzyczną, jak i techniczną – wyjaśniał. –Dyrygowanie nie polega wyłącznie na zajmowaniu się metrem i pulsem, ale na przekazywaniu zespołowi i słuchaczom –poprzez muzykę-swojej indywidualności-zwrócił uwagę.

Kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Dyrygentury planowana jest za trzy lata.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl