Większa oferta obiektów sportowych i rekreacyjnych

Baseny, lodowiska, korty tenisowe, ścianki wspinaczkowe czy siłownie – to tylko niektóre przykłady infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, które objęte zostaną miejskim programem zwolnień z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców inwestujących w rozwój infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. Efektem ma być więcej inwestycji tego rodzaju we Wrocławiu. W czwartek, 21 maja, program będzie głosowany na sesji Rady Miejskiej. 20 maja, jego najważniejsze założenia przedstawił Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.


Miasto przygotowało nowy program zwolnienia z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców inwestujących w rozwój infrastruktury sportowej i wielofunkcyjnej infrastruktury rekreacyjnej. Zwolnienie będzie można uzyskać na okres od 3 do 15 lat.

– Sygnały o takiej potrzebie były impulsem do powstania programu pomocowego – mówi Jacek Sutryk, dyr. Departamentu Spraw Społecznych UM we Wrocławiu.

Programem objęte będą nowe inwestycje i modernizacje już istniejących obiektów. Chodzi m.in. o – baseny, kąpieliska, lodowiska, boiska o nawierzchni sztucznej bądź naturalnej, strzelnice sportowe, przystanie rzeczne, hale sportowe przeznaczone do gier zespołowych, korty tenisowe odkryte, parki linowe, ścianki wspinaczkowe plenerowe, infrastruktura wykorzystywana do sportów wodnych i siłownie. Wyjątkiem będą parki rozrywki i obiekty świadczące usługi hotelowe.

Na zwolnienia będą mogli też liczyć organizatorzy szkoleń dzieci i młodzieży w zakresie sportu prowadzonego przez wykwalifikowanego trenera lub instruktora sportu. Efektem ma być większa oferta dla mieszkańców.

– Na tym programie miasto finansowo nie straci, bo dotyczy on nowych inwestycji. Zyskiem będą nowe obiekty dla mieszkańców i dodatkowe miejsca pracy, a to oznacza wpływy do miejskiej kasy z podatków pit i cit– mówi Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.

Skarbnik podkreślił, że od 2010 r. inwestycje miejskie w infrastrukturę sportową (m.in. bloki sportowe przy szkołach, boiska) wyniosły 126 mln zł. Teraz dzięki programowi zwolnień z podatku od nieruchomości miasto chce zachęcić do inwestowania w sport i rekreację prywatnych inwestorów. Miasto szacuje, że do 2020 r. pomoc finansowa w ramach programu może wynieść do 100 mln zł.

– Ten program wpisuje się w programy pomocowe które miasto oferuje od 10 lat i są one dobrze przyjmowane przez przedsiębiorców. Zachęcają do inwestowania i są pomocne w pierwszym okresie działalności – mówi Marcin Urban.

Na podstawie uchwał Rady Miejskiej Wrocławia dot. regionalnej pomocy inwestycyjnej obowiązujących w latach 2004-2014 do 20 maja 2015r. udzielono pomocy 49 podmiotom gospodarczym w wysokości 50 mln zł. Podmioty, które nie zakończyły inwestycji deklarują powiększenie puli zwolnień o ok. 33 mln zł.

O programie zwolnienia z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców inwestujących w rozwój infrastruktury sportowej i wielofunkcyjnej infrastruktury rekreacyjnej – czytaj tutaj.

 

Program zwolnień podatkowych dla przedsiębiorców - zobacz.Zgłoś uwagę