wroclaw.pl strona główna Wrocławski Budżet Obywatelski

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:35

wroclaw.pl strona główna
  1. Wrocławski Budżet Obywatelski
  2. Lista projektów 2024
  3. Projekt nr 4

Nr projektu Nr projektu 4

PROJEKT PONADOSIEDLOWY:
do 3 000 000 zł

Rowerowy Wrocław 2024: drogi rowerowe + bezpieczne przystanki na Świdnickiej, i nie tylko [WBO. 2024]

  • Kategoria piesze/rowerowe

  • Budżet zgłoszony 3 000 000 zł

  • Status Projekt nie bierze udziału w głosowaniu

Komentarz UMW po II etapie oceny

Informacja po rozpatrzeniu odwołania z 09.09.2024 r.
W treści odwołania Lider podniósł kilka kwestii, które jego zdaniem powinny wpłynąć na zmianę opinii. Po przeanalizowaniu treści odwołania należy uznać, że podniesione argumenty miałyby znaczenie w sytuacji, gdyby toczyło się postępowanie o udzielenie pozwolenia na budowę przedmiotowej inwestycji.
W tym przypadku miała natomiast miejsce ocena wykonalności projektu budżetu obywatelskiego prowadzona w oparciu o art. 5a) Ustawy o samorządzie gminnym.
W toku oceny projektu, biorąc pod uwagę fakt, że budżet obywatelski stanowi szczególną formę konsultacji, zwrócono się do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z prośbą o zaopiniowanie projektu pod kątem zgodności z zasadami ochrony konserwatorskiej. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków zaopiniował projekt negatywnie, w związku z powyższym projekt nie może być dopuszczony do głosowania.
W tej sytuacji należało podtrzymać opinię wyrażoną w II etapie oceny.


Komentarz UMW po II etapie
Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ nie został zaakceptowany przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ustęp 2 punkt 1) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.

Komentarz UMW po I etapie oceny

Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ szacunkowy koszt realizacji przystanków wiedeńskich oraz rowerowego połączenia ul. Powstańców Śląskich i Racławickiej przekracza maksymalną dla projektów WBO 2024 kwotę 3 000 000 zł. Negatywna ocena dla budowy dróg rowerowych na ul. Świdnickiej, nie ma tam wystarczającej szerokości pasa drogowego i nie uwzględnia ich istniejąca koncepcja z 2017 r. Dodatkowo projekt nie uzyskał akceptacji Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W tym momencie projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ustęp 2 punkt 1) i 10) oraz § 3 ustęp 2 uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.

Opis projektu

Kontynuacja projektów Rowerowy Wrocław z poprzednich edycji WBO, których celem jest uzupełnienie dziur w sieci wrocławskich dróg rowerowych. W tym roku chcemy załatać jedną z najważniejszych dziur w samym centrum, czyli brakujące drogi rowerowe na Świdnickiej, a jednocześnie poprawić dostępność i bezpieczeństwo przystanków tramwajowych. Ponadto w ramach rozbudowy trasy rowerowej dalej na południe także uzupełnić brakujące połączenie do ul. Racławickiej.

Uzasadnienie projektu

Ulica Świdnicka jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic Wrocławia, stanowi główną bramę do Starego Miasta i samego Rynku od południa, przejeżdża lub przechodzi nią codziennie dziesiątki tysięcy Wrocławian i turystów. Niestety, ulica nie jest przyjazna dla rowerzystów, istniejące pasy rowerowe nie są ciągłe a duży ruch nie zachęca do jazdy razem z samochodami, wielu rowerzystów decyduje się na jazdę po zatłoczonym chodniku. Ponadto przystanki tramwajowe zmuszają pasażerów do skakania z tramwaju na ulicę i znów na krawężnik, co nie jest wygodne ani bezpieczne. Trzeba to zmienić!

Grupa beneficjentów projektu

Rowerzyści oraz pasażerowie komunikacji miejskiej

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

100 000

Elementy projektu

1 x ul. Świdnicka - budowa przystanków wiedeńskich oraz infrastruktury rowerowej, w miarę możliwości według koncepcji z 2017 roku
1 x ul. Powstańców Śląskich - dwukierunkowe połączenie rowerowe ulicy Racławickiej z istniejącą infrastrukturą na skrzyżowaniu z Hallera

Lokalizacja

Pomiń mapę

projekt ponadosiedlowy Lokalizacja

Borek, Powstańców Śląskich, Przedmieście Świdnickie Osiedle

Lokalizacja szczegółowa Ulica Świdnicka na odcinku od Piłsudskiego do Podwala, plus rejon skrzyżowania ul. Racławickiej z al. Hallera

Kontakt z liderem projektu

Wybrane projekty:
  • - Projekt
    osiedlowy

    -

  • - Projekt
    ponadosiedlowy

    -

Przejdź do głosowania