Nr projektu Nr projektu 177
PROJEKT OSIEDLOWY:
do 1 000 000 zł
Krzyki - Partynice zielono, bezpiecznie, bajecznie - skwery przy Osiedlu Przyjaźni i ul. Wojszyckiej [WBO. 2024]
-
Kategoria zieleń/rekreacja
-
Budżet zweryfikowany 1 000 000 zł
-
Status Niewybrany w głosowaniu
-
516
Statystyki Oddanych głosów
Komentarz UMW po II etapie oceny
Komentarz UMW po I etapie oceny
Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami dla zakresu dotyczącego skweru przy ul. Przyjaźni i skweru Tymoteusza Karpowicza. Na skwerze przy ul. Przyjaźni zaprojektowano 10 sztuk punktów świetlnych - oświetlenie typu parkowego. Brakuje przyłączenia do sieci Tauron. Przewidziano oświetlenie głównej ścieżki pieszo-rowerowej oraz dodatkowo oświetlenie dwoma latarniami miejsca odpoczynku przy bocznej ścianie. Dla terenu przy ul. Przyjaźni konieczna jest aktualizacja dokumentacji, która jest w posiadaniu Zarządu Zieleni Miejskiej. Projekt został oceniony negatywnie ze względów formalnych w zakresie budowy makiety. Konieczne jest doszczegółowienie przez Lidera, z jakich elementów miałaby zostać wykonana. Brak powyższego nie pozwala na prawidłową ocenę i wycenę projektu. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 7 ustęp 2 punkt 1) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Ocena negatywna dla terenu przy ulicy Agrestowej, ponieważ zgodnie z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego działka przeznaczona jest pod ulice oraz usługi. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ustępie 2 punkt 1) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 1 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu.
Opis projektu
Chcemy by Krzyki-Partynice zyskały miejsca bezpieczne, atrakcyjne, edukujące i zachęcające do spędzania czasu na wolnym powietrzu. W projekcie przewidzieliśmy oświetlenie i uporządkowanie skweru przy Osiedlu Przyjaźni i mijance tramwajowej oraz uporządkowanie i upiększenie skweru przy ul. Wojszyckiej.
Uzasadnienie projektu
Teren przy Osiedlu Przyjaźni to codzienna droga na przystanek tramwajowy czy do sklepów dla wielu mieszkańców. Wciąż brakuje tam oświetlenia, które poprawi bezpieczeństwo korzystających z niego osób. W pobliżu ulicy Wojszyckiej mieszka wiele osób, ale brakuje zadbanej zielonej, wspólnej przestrzeni. Jednocześnie wszystkie skwery znajdują się w sąsiedztwie wyjątkowej w skali Wrocławia architektury autorstwa Witolda Molickiego (z Ryszardem Spławskim - os. Alina), którą chcemy wyróżnić i o której chcemy edukować.
Grupa beneficjentów projektu
Wszyscy mieszkańcy Krzyków-Partynic, w szczególności Osiedli „Przyjaźni”, „Alina”, ulicy Agrestowej, spacerowicze i pasażerowie korzystający z przystanku tramwajowego „Przyjaźni”
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
20 tys. osób
Elementy projektu
1) Oświetlenie parkowe (istniejąca alejka - skwer przy Osiedlu Przyjaźni; na podstawie dokumentacji projektowej ZZM; wykorzystanie lamp z światłem skierowanym w dół)
2) Tablice informacyjne o historii i architekturze Osiedla Przyjaźni (skwer przy Osiedlu Przyjaźni) oraz o patronie skweru (skwer T. Karpowicza)
3) Usunięcie zniszczonego ogrodzenia (skwer przy Osiedlu Przyjaźni)
4) Uporządkowanie terenu (skwer przy ul. Wojszyckiej)
5) Dokumentacja projektowa na zagospodarowanie terenu - zieleń i mała architektura (skwer przy ul. Wojszyckiej)
6) Uprawa gleby, posadzenie drzew, krzewów, bylin wraz z materiałami (wszystkie 3 skwery w miarę pozostałego budżetu)
Lokalizacja
projekt osiedlowy Lokalizacja
Krzyki-Partynice Osiedle
Lokalizacja szczegółowa 1) Skwer przy Osiedlu Przyjaźni (w pobliżu mijanki tramwajowej) (dz. 37/38, 37/43, AM 8) 2) Skwer Tymoteusza Karpowicza (dz. 37/7, AM 8) 3) Skwer przy ulicy Wojszyckiej obok pętli autobusowej (dz. 304/2, AM 5)
Załączniki - 1 szt.
Kontakt z liderem projektu
Liczba głosów ogółem
Do nieważnych zostały zaliczone przypadki niezgodnego z zasadami wypełnienia kart papierowych, niepotwierdzenia głosu kodem SMS, powtórnego oddania głosu z użyciem tego samego nr PESEL.
Liczba głosów: internet - papier
Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław w dniu 12.10.
Dotyczy głosów ważnych.
Internet
516Papier
0Płeć: kobiety - mężczyźni
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.
Dotyczy głosów ważnych.
Kobiety
299Mężczyźni
217Wiek głosujących
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.
Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami w zakresie wskazanym w formularzu poprawkowym. Na skwerze przy ul. Przyjaźni zaprojektowano 10 sztuk punktów świetlnych - oświetlenie typu parkowego. Brakuje przyłączenia do sieci Tauron. Przewidziano oświetlenie głównej ścieżki pieszo-rowerowej oraz dodatkowo oświetlenie dwoma latarniami miejsca odpoczynku przy bocznej ścianie. Dla terenu przy ul. Przyjaźni konieczna jest aktualizacja dokumentacji, która jest w posiadaniu Zarządu Zieleni Miejskiej. Zasadne jest opracowanie dokumentacji projektowej w celu zaplanowania zagospodarowania i uporządkowania terenu skweru przy ul. Wojszyckiej. Ocena negatywna w zakresie budowy makiety z drewna. Materiał ten nie jest odporny na czynniki zewnętrzne (deszcz, śnieg, mróz) i wymaga częstej impregnacji. Dodatkowo usytuowanie takiej makiety wśród drzew nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ zalegające liście będą wpływać negatywnie na jej trwałość. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ustęp 2 punkt 6) i 8) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 1 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen i będzie skalowany do wysokości budżetu projektu. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projekt, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu.