Nr projektu Nr projektu 155
PROJEKT PONADOSIEDLOWY:
do 3 000 000 zł
Droga Pokoju - odnawiamy miejską przestrzeń i inspirujemy do współpracy [WBO. 2024]
-
Kategoria inne
-
Budżet zweryfikowany 2 200 000 zł
-
Status Niewybrany w głosowaniu
-
59
Statystyki Oddanych głosów
Komentarz UMW po II etapie oceny
Komentarz UMW po I etapie oceny
Projekt oceniony pozytywnie z uwagami. Realizacja niemożliwa na terenie działki numer 14/2, AM-27, obręb Plac Grunwaldzki - teren zarządzany przez Wody Polskie poza zarządem Gminy Wrocław. Wymagany operat dendrologiczny oraz nadzór dendrologiczny - wzdłuż projektowanej Drogi Pokoju rośnie szpaler drzew. Odlewy z brązu w chodniku oraz tablice informacyjne: prace powinny przebiegać bez ingerencji w drzewostan, poza terenami zieleni i strefą ochrony drzew. Ze względu na uwarunkowania własnościowe i terenowe inwestycja nie będzie miała charakteru ciągłego szlaku. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 2 200 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu a załącznikiem decydujący jest opis projektu. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu. W zakresie działki numer 14/2, AM-27, obręb Plac Grunwaldzki projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ustęp 2 punkt 5) uchwały numer LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.
Opis projektu
Droga Pokoju to trasa wiodąca przez Ostrów Tumski pomiędzy ul. Św. Jadwigi i ul. B. Kominka, która zmieni się w inspirującą ścieżkę edukacyjną. W chodniku zatopione zostaną płyty (odlew z brązu), przedstawiające symboliczne obrazy związane z postaciami żyjącymi w przeszłości we Wrocławiu. Bohaterami tej opowieści będą ludzie, których życiowe historie związane są z pojęciami takimi jak prawda, dialog, mądrość, przebaczenie czy miłosierdzie. Droga będzie okazją do poznania historii tego miejsca, ale również do refleksji nad nieprzemijającymi wartościami czy imponującymi postawami.
Uzasadnienie projektu
Projekt podnosi estetykę i atrakcyjność turystyczną ścieżki wiodącej przez Park Kulturowy na trasie intensywnego ruchu pieszego. Przedsięwzięcie dotyczy rewaloryzacji traktu i odnowienia przestrzeni, ale również uzupełnienie jej o inspirujące treści z zakresu kultury. Przez opracowanie przejrzystych tablic informacyjnych o Ostrowie Tumskim w atrakcyjny i dostępny sposób zaprezentowane zostaną fakty o tej ważnej lokalizacji. Miejsce to jako kolebka chrześcijaństwa w regionie i siedziba pierwszych Piastów może umacniać postawy prowadzące do pojednania, pokoju i realizacji dzieł miłosierdzia. Opracowana ścieżka tworzyłaby trwałą ofertę edukacyjną dla grup i indywidualnych przechodniów. Nieść będzie nadzieję na pojednanie pomimo wojen.
Grupa beneficjentów projektu
Z przedsięwzięcia skorzystają przede wszystkim mieszkańcy osiedla, ale również przechodnie - mieszkańcy Wrocławia oraz turyści.
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
700 000 osób
Elementy projektu
1 x Opracowanie dokumentacji projektowej - projekt wykonawczy płyt
1 x Prace archeologiczne i przygotowanie terenu
2 x Wykonanie tablic informacyjnych
10 x Wykonanie płyt - odlewów z brązu
1 x Usunięcie uszkodzonych płyt i montaż nowej drogi
Lokalizacja
projekt ponadosiedlowy Lokalizacja
Stare Miasto Osiedle
Lokalizacja szczegółowa Inwestycja dotyczy opracowania ścieżki edukacyjnej i odnowienia popękanych kafli pomiędzy ul. Świętej Jadwigi a ul. B. Kominka. “Droga Pokoju” znajduje się w obrębie Parku Kulturowego Stare Miasto.
Załączniki - 2 szt.
Kontakt z liderem projektu
Liczba głosów ogółem
Do nieważnych zostały zaliczone przypadki niezgodnego z zasadami wypełnienia kart papierowych, niepotwierdzenia głosu kodem SMS, powtórnego oddania głosu z użyciem tego samego nr PESEL.
Liczba głosów: internet - papier
Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław w dniu 12.10.
Dotyczy głosów ważnych.
Internet
59Papier
0Płeć: kobiety - mężczyźni
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.
Dotyczy głosów ważnych.
Kobiety
31Mężczyźni
28Wiek głosujących
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.
Projekt oceniony pozytywnie z uwagami. Wzdłuż Drogi Pokoju rośnie szpaler drzew i w związku z tym na etapie realizacji konieczne będzie opracowanie operatu dendrologicznego oraz pełnienie nadzoru dendrologicznego. Prace polegające na odlewie z brązu w chodniku oraz przy montażu tablic informacyjnych powinny przebiegać bez ingerencji w drzewostan, poza terenami zieleni i strefą ochrony drzew, bez zwiększania głębokości istniejącej podbudowy (korzenie drzew). Ze względu na uwarunkowania własnościowe i terenowe inwestycja nie będzie miała charakteru ciągłego szlaku. Przy opracowywaniu tablic ścieżki edukacyjnej "Droga Pokoju", proponowanej w nawierzchni chodnika pomiędzy ulicami Świętej Jadwigi a kardynała Bolesława Kominka, należy pamiętać o zapisie uchwały nr LVI/1465/14 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 10 kwietnia 2014 r. w sprawie utworzenia parku kulturowego "Stare Miasto", który zakazuje wystaw, tablic, plakatów, napisów i innych obiektów przedstawiających treści lub obrazy drastyczne, odrażające, wulgarne, obraźliwe, naruszające dobre obyczaje lub dobra osobiste, zachęcających do popełniania aktów przemocy, a także przedstawiających przemoc lub okrucieństwo. Tematy wybrane do upamiętnienia w nawierzchni chodnika oraz graficzny sposób ich przedstawienia nie powinny stać w sprzeczności z powyższymi zapisami. Ponadto na terenie parku kulturowego Stare Miasto obowiązuje zakaz umieszczania reklam na nawierzchniach jezdni, ścieżek rowerowych i chodników w związku z tym treść tablic powinna spełniać wyłącznie funkcję edukacyjną. Ocena negatywna w zakresie realizacji na działce numer 14/2, AM-27, obręb Plac Grunwaldzki, ponieważ nie należy ona do Gminy Wrocław. Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ustęp 2 punkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 2 200 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu a załącznikiem decydujący jest opis projektu. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu.