Nr projektu Nr projektu 110
PROJEKT PONADOSIEDLOWY:
do 3 000 000 zł
Edukacyjny Las Tysiąclecia [WBO. 2024]
-
Kategoria zieleń/rekreacja
-
Budżet zweryfikowany 2 600 000 zł
-
Status Wybrany w głosowaniu
-
2 758
Statystyki Oddanych głosów
-
Status realizacji
---Przesłano do jednostek
Etapy realizacji projektu
-
1
Konsultacje z liderem
-
2
Dokumentacja projektowa
-
3
Prace budowlane
-
4
Zrealizowany
-
-
Lider projektu: Tomasz Szkudlarski
Komentarz UMW po II etapie oceny
Komentarz UMW po I etapie oceny
Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami w zakresie montażu elementów małej architektury: tablic edukacyjnych, ławek oraz koszy na odpady w leśnej części Parku Tysiąclecia. Ponadto dopuszcza się rozbudowę oświetlenia głównego ciągu pieszo-rowerowego, jedynie wzdłuż wału (nie mniej jednak konieczne jest uzyskanie odstępstwa od Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie). Natomiast część leśna należy pozostawić bez oświetlenia, aby nie zburzyć istniejącego ekosystemu - jedyną tak cenną enklawę w tej części miasta. Ocena negatywna w zakresie: - budowy toalety z uwagi na brak technicznych możliwości podłączenia toalet do sieci wodno-kanalizacyjnej oraz brak tego typu infrastruktury podziemnej w pobliżu. Nowoczesne toalety samoobsługowe wymagają wykonania przyłącza kanalizacji sanitarnej, wodociągowego oraz elektroenergetycznego. Park Tysiąclecia jest po części parkiem o charakterze leśnym, a po części stanowią go rozległe polany. W związku z tym jest to tzw. „teren nieuzbrojony”, czyli nie wyposażony w podziemne sieci uzbrojenia terenu. W przypadku jednej i drugiej lokalizacji najbliższe sieci są położone poza obszarem Parku i w celu podłączenia toalet należałoby wykonać około 300-350 m ww. przyłączy, nie wykluczając budowy przepompowni oraz rozbiórek i odtworzenia kolidującej infrastruktury. Ponadto na terenie występują bariery architektoniczne w postaci linii kolejowej oraz rzeki. Powyższe czyni zadanie niewspółmiernie kosztownym i skomplikowanym technicznie w stosunku do planowanego celu. - atrakcji dla dzieci: konieczne jest doszczegółowienie przez Lidera, co rozumie i jakie elementy miałyby zostać zrealizowane w ramach tego zakresu. Brak powyższego nie pozwala na prawidłową ocenę i wycenę projektu. W związku z powyższym negatywnie oceniony zakres projektu nie spełnia kryterium określonego w § 2 ustęp 2 punkt 6) oraz § 7 ustęp 2 punkt 1) i 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 2 600 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu.
Opis projektu
Z terenu Parku i Lasu Tysiąclecia korzysta bardzo wielu mieszkańców Wrocławia. Aby uatrakcyjnić obszar Lasu Tysiąclecia, chcemy wykorzystać potencjał tego terenu i ustawić tablice edukacyjne, atrakcje edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz oświetlić główne ścieżki.
Stworzenie atrakcyjnej przestrzeni edukacyjnej w Parku Tysiąclecia, która zachęci dzieci do nauki i aktywności na świeżym powietrzu.
Zaprojektowanie bezpiecznych i estetycznych ścieżek edukacyjnych, które będą prowadzić przez różnorodne ekosystemy i miejsca historyczne w parku.
Umożliwienie korzystania z parku również po zmroku poprzez instalację oświetlenia, co zwiększy bezpieczeństwo i umożliwi dzieciom dłuższe zabawy.
Powstanie też toaleta automatyczna w okolicy siłowni.
Uzasadnienie projektu
Stworzenie atrakcyjnej przestrzeni edukacyjnej w Parku Tysiąclecia, która zachęci dzieci do nauki i aktywności na świeżym powietrzu.
Zaprojektowanie bezpiecznych i estetycznych ścieżek edukacyjnych, które będą prowadzić przez różnorodne ekosystemy i miejsca historyczne w parku.
Umożliwienie korzystania z parku również po zmroku poprzez instalację oświetlenia, co zwiększy bezpieczeństwo i umożliwi dzieciom dłuższe zabawy.
Zwiększenie atrakcyjności parku dla mieszkańców i turystów.
Wsparcie rozwoju dzieci poprzez naukę na świeżym powietrzu.
Poprawa bezpieczeństwa dzięki oświetleniu, umożliwiając zabawę po zmroku.
Kreowanie więzi społecznych poprzez organizację wydarzeń i aktywności rodzinnych w parku.
Grupa beneficjentów projektu
Mieszkańcy Osiedli: Muchobór Wielki, Nowy Dwór, Muchobór Mały, Żerniki, Kuźniki
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
90000
Elementy projektu
20 x Tablice edukacyjne
40 x Lampy parkowe
20 x Ławki
15 x Kosze na śmieci
Lokalizacja
projekt ponadosiedlowy Lokalizacja
Muchobór Wielki Osiedle
Lokalizacja szczegółowa Teren Lasu Tysiąclecia
Kontakt z liderem projektu
Liczba głosów ogółem
Do nieważnych zostały zaliczone przypadki niezgodnego z zasadami wypełnienia kart papierowych, niepotwierdzenia głosu kodem SMS, powtórnego oddania głosu z użyciem tego samego nr PESEL.
Liczba głosów: internet - papier
Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław w dniu 12.10.
Dotyczy głosów ważnych.
Internet
2 757Papier
1Płeć: kobiety - mężczyźni
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.
Dotyczy głosów ważnych.
Kobiety
1520Mężczyźni
1238Wiek głosujących
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.
Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami w zakresie montażu elementów małej architektury: tablic edukacyjnych, ławek oraz koszy na odpady w leśnej części Parku Tysiąclecia. Ponadto dopuszcza się rozbudowę oświetlenia głównego ciągu pieszo-rowerowego, jedynie wzdłuż wału (nie mniej jednak konieczne jest uzyskanie odstępstwa od Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie). Natomiast część leśna należy pozostawić bez oświetlenia, aby nie zburzyć istniejącego ekosystemu - jedyną tak cenną enklawę w tej części miasta.
Ocena negatywna w zakresie:
- budowy toalety z uwagi na brak technicznych możliwości podłączenia toalet do sieci wodno-kanalizacyjnej oraz brak tego typu infrastruktury podziemnej w pobliżu. Nowoczesne toalety samoobsługowe wymagają wykonania przyłącza kanalizacji sanitarnej, wodociągowego oraz elektroenergetycznego. Park Tysiąclecia jest po części parkiem o charakterze leśnym, a po części stanowią go rozległe polany. W związku z tym jest to tzw. „teren nieuzbrojony”, czyli nie wyposażony w podziemne sieci uzbrojenia terenu. W przypadku jednej i drugiej lokalizacji najbliższe sieci są położone poza obszarem Parku i w celu podłączenia toalet należałoby wykonać około 300-350 m ww. przyłączy, nie wykluczając budowy przepompowni oraz rozbiórek i odtworzenia kolidującej infrastruktury. Ponadto na terenie występują bariery architektoniczne w postaci linii kolejowej oraz rzeki. Powyższe czyni zadanie niewspółmiernie kosztownym i skomplikowanym technicznie w stosunku do planowanego celu.
- atrakcji dla dzieci: zakres ten został zaopiniowany negatywne ze względu na brak doszczegółowienia przez Lidera, co uniemożliwia prawidłową ocenę i wycenę projektu. W związku z powyższym negatywnie oceniony zakres projektu nie spełnia kryterium określonego w § 2 ustęp 2 punkt 6) oraz § 7 ustęp 2 punkt 1) i 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Szacunkowy koszt pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 2 600 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu.