wroclaw.pl strona główna Wrocławski Budżet Obywatelski

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:25

wroclaw.pl strona główna
  1. Wrocławski Budżet Obywatelski
  2. Lista projektów 2023
  3. Projekt nr 236

Nr projektu Nr projektu 236

PROJEKT OSIEDLOWY:
do 1 000 000 zł

Skwer Anny Jasińskiej - zasłużonej wrocławianki [WBO. 2023]

Głosów: 288

inneKategoria

250 000 złBudżet zweryfikowany

Niewybrany w głosowaniu Status

288

oddanych głosów

Lider projektu: Andrzej Marecik

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie nasadzeń zieleni.
Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 250 000 zł.
Negatywna ocena dla:
- Muralu, wykonanie niemożliwe ze względu na fakt, że budynek na którym miałby zostać namalowany nie należy do Gminy Wrocław.
- Lodówki społecznej, utrzymanie generuje stałe koszty, niewspółmiernie wysokie w stosunku do wartości projektu.
- Oświetlenia, w tym miejscu jest niezasadne i nieekonomiczne ze względu na istniejące oświetlenie drogowe na sąsiadującej działce, bardzo małą powierzchnię wskazanego terenu (ok. 120m2) i konieczność zachowania strefy ochronnej sąsiadujących drzew.
- Kamienia upamiętniającego i tablicy. Stawianie pomników na terenie Wrocławia należy do wyłącznej kompetencji Rady Miejskiej Wrocławia i przewidziana jest w tym celu specjalna procedura (zgodnie z uchwałą XLIX/1438/10 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 22 kwietnia 2010 r. w sprawie wznoszenia pomników na terenie Wrocławia).
W tym zakresie projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 1), 5), 6), 8) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie nasadzeń zieleni. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 250 000 zł. Negatywna ocena dla: - Muralu, wykonanie niemożliwe ze względu na fakt, że budynek na którym miałby zostać namalowany nie należy do Gminy Wrocław. - Lodówki społecznej, utrzymanie generuje stałe koszty, niewspółmiernie wysokie w stosunku do wartości projektu. - Oświetlenia, w tym miejscu jest niezasadne i nieekonomiczne ze względu na istniejące oświetlenie drogowe na sąsiadującej działce, bardzo małą powierzchnię wskazanego terenu (ok. 120m2) i konieczność zachowania strefy ochronnej sąsiadujących drzew. - Kamienia upamiętniającego i tablicy. Stawianie pomników na terenie Wrocławia należy do wyłącznej kompetencji Rady Miejskiej Wrocławia i przewidziana jest w tym celu specjalna procedura (zgodnie z uchwałą XLIX/1438/10 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 22 kwietnia 2010 r. w sprawie wznoszenia pomników na terenie Wrocławia). W tym zakresie projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 1), 5), 6), 8) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu.

Opis projektu

Anna Jasińska (ur. 10 lipca 1867 w Raszkowie, zm. 7 października 1957 we Wrocławiu) - działaczka polonijna związana z Wrocławiem, z zawodu praczka. Pod koniec XIX wieku zamieszkała we Wrocławiu. Od początku XX wieku działała w organizacjach polonijnych. Do 1939 posiadała pralnię, z której dochód przeznaczała na działalność Domu Polskiego, wyposażenie i utrzymanie bursy dla młodzieży polskiej studiującej na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1929 była kandydatką Polskiej Partii Lokatorów w wyborach do rady miejskiej Wrocławia.

Podczas II wojny światowej pomagała Polakom z niemieckich obozów pracy przymusowej.

W okresie PRL jako autochtonce nie przyznano opieki materialnej.

Uzasadnienie projektu

Chcemy w ten sposób przypomnieć osobę, które przed II wojną światową walczyła o mniejszość Polska we Wrocławiu. Na samym Jerzmanowie mamy ulice Ludwika i Heleny Adamczewskich oraz ul. Rodła (znak upamiętniający Związek Polaków w Niemczech) Augustyna Kośnego oraz wielu zasłużonych Polaków.

Grupa beneficjentów projektu

Mieszańcy osiedli Jerzmanowo-Jarnołtów-Osiniec-Strachowice oraz odwiedzający turyści oraz mieszkańcy Wrocławia

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

2000

Elementy projektu

10 x Nasadzenie zieleni

Lokalizacja

Pomiń mapę

projekt osiedlowy Lokalizacja

Jerzmanowo-Jarnołtów-Strachowice-Osiniec Osiedle

Lokalizacja szczegółowa Jest to teren Miasta w miejscu, którym był bar.

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

Do nieważnych zostały zaliczone przypadki niezgodnego z zasadami wypełnienia kart papierowych, niepotwierdzenia głosu kodem SMS, powtórnego oddania głosu z użyciem tego samego nr PESEL.

288

Liczba głosów: internet - papier

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław w dniu 12.10.

Dotyczy głosów ważnych.

Internet

288

Papier

0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Dotyczy głosów ważnych.

Kobiety

166

Mężczyźni

122

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.