wroclaw.pl strona główna Wrocławski Budżet Obywatelski

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:35

wroclaw.pl strona główna
  1. Wrocławski Budżet Obywatelski
  2. Lista projektów 2023
  3. Projekt nr 229

Nr projektu Nr projektu 229

PROJEKT PONADOSIEDLOWY:
do 3 000 000 zł

[PROJEKT WYCOFANY NA WNIOSEK LIDERA] Brakujący fragment chodnika przy ul. Wielkopolskiej na Złotnikach, ścieżka historyczna „Dawniej i dziś” w Leśnicy, tyrolka na Stabłowicach [WBO. 2023]

rewitalizacjaKategoria

1 000 000 złBudżet zgłoszony

Projekt nie bierze udziału w głosowaniu Status

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie opisanym w formularzu poprawkowym z następującymi uwagami:
1. Zagospodarowanie parku przy ul. Wielkopolskiej - ocenione pozytywnie. Na tym terenie nasadzone zostały już drzewa i krzewy w ramach kompensat za wycinki w innych częściach miasta. W części zachodniej znajdują się użytki rolne wysokiej klasy, zatem realizacja wnioskowanego projektu może być prowadzona w centralnej części. Ze względu na gęste zadrzewienie i fakt, że w sąsiadującym parku Złotnickim są już 2 place zabaw, na tym terenie rekomendujemy jedynie wykonanie alejek parkowych o nawierzchni mineralnej, montaż ławek, koszy i tablic edukacyjnych oraz ewentualne uzupełnienie zieleni. Natomiast ze względu na bliskość zabudowy mieszkaniowej nie powinny to być elementy typu dendrofon. Dla całego terenu należy opracować dokumentację projektową. Inwestycję należy skoordynować z inwestycją planowaną przy ul. Złotnickiej, która realizowana będzie w ramach wygranego projektu nr 19 WBO 2022 (Park Literacki). Wszelkie prace należy wykonać z poszanowaniem zieleni znajdującej się na tym terenie.
2. Ścieżka historyczna „Leśnica dawniej i dziś” oceniona pozytywnie, zakłada stworzenie tablic historycznych (przykłady w formularzu poprawkowym) na terenie osiedla Leśnica. Dokładna treść i lokalizacje tablic zostaną ustalone na etapie realizacji, w zależności od dostępnego budżetu.
3. Kalistenika i tyrolka na działce nr 2/8, AR_25, obr. Stabłowice ocenione negatywnie. Teren przy ul. Starogajowej jest objęty opracowaniem dokumentacji projektowej w ramach realizacji projektu nr 19 WBO 2022. Do czasu ukończenia projektowania, nie wiadomo, czy jakiekolwiek dodatkowe elementy zabawowe się tam zmieszczą. Występują ograniczenia terenowe w postaci linii wysokiego, średniego i niskiego napięcia, liczne drzewa i krzewy oraz musi się zmieścić planowane zagospodarowanie w ramach wygranego WBO.
4. Budowa pumptracka na wskazanych w formularzu poprawkowym lokalizacjach oceniona negatywnie:
a) Działka nr 218/3, AM-10, obręb Złotniki: Wskazana działka to obszar z licznymi młodymi drzewami posadzonymi w ramach akcji Wrośnij we Wrocław. Nie jest możliwa wycinka drzew w celu budowy pumptracka, ponieważ jest to niezgodne z Miejskim Planem Adaptacji do Zmian Klimatu. Jedyne wolne dwa miejsca na wskazanej działce (bez drzew) to rola wysokiej klasy, w związku z czym wymagane jest przeprowadzenie procedury płatnego odrolnienia oraz ponoszenia opłat w wysokości 10% wartości gruntu przez okres 10 lat. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 3) i 14) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
b) Działka nr 103/2, AM-4, obręb Złotniki: Wskazane we wniosku przeznaczenie przedmiotowej nieruchomości jest niezgodne z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, w którym teren przeznaczony jest pod zabudowę mieszkaniową. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 1) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
c) Działka nr 76/4, AM-4, obręb Złotniki: Wskazana działka to rów melioracyjny. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 7 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
d) Działka nr 55/1, AM-4, obręb Złotniki: Teren objęty jest umową dzierżawy. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 2) i 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
e) Działka nr 65/2, AM-12, obręb Złotniki: Na wskazanym terenie w ramach projektu nr 19 WBO 2022 realizowane będzie parkowe zagospodarowanie, zatem zgłaszanie nowej inwestycji w tym miejscu nie spełnia kryterium celowości i gospodarności wskazanego w § 2 ust. 2 pkt 8) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
f) Działka nr 27, AM-12, obręb Złotniki: Wskazana lokalizacja znajduje się w otoczeniu wału rzeki Bystrzycy oraz rowu i działek prywatnych i brak jest możliwości dojazdu do terenu sprzętem budowlanym, czy samochodami z materiałem niezbędnym do budowy pumptracka oraz późniejszego utrzymania terenu. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 7 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
g) Działka nr 31 i 32, AM-12, obręb Złotniki: Wskazany teren jest mocno zadrzewiony o dużej wartości przyrodniczej. Nie jest możliwa wycinka drzew w celu budowy pumptracka, ponieważ jest to niezgodne z Miejskim Planem Adaptacji do Zmian Klimatu. Ponadto zgodnie ze studium ochroną objęte są korytarze ekologiczne, który umożliwia migrację gatunków i należy zapewnić zachowanie walorów przyrodniczo-krajobrazowych. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 3) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu inwestycji wynosi 1 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie uzupełnienie nowego parku przy ul. Wielkopolskiej, na tym terenie nasadzone zostały już drzewa i krzewy w ramach kompensat za wycinki w innych częściach miasta. W części zachodniej znajdują się użytki rolne wysokiej klasy, zatem realizacja wnioskowanego projektu może być prowadzona w centralnej części. Ze względu na gęste zadrzewienie i fakt, że w sąsiadującym parku Złotnickim są już 2 place zabaw, na tym terenie rekomendujemy jedynie wykonanie alejek parkowych o nawierzchni mineralnej, montaż ławek, koszy i tablic edukacyjnych oraz ewentualne uzupełnienie zieleni, ale bez placu zabaw. Dla całego terenu należy opracować dokumentację projektową. Inwestycję należy skoordynować z inwestycją planowaną przy ul. Złotnickiej, która realizowana będzie w ramach wygranego projektu nr 19 WBO 2022 (Park Literacki). Wszelkie prace należy wykonać z poszanowaniem zieleni znajdującej się na tym terenie. Negatywna ocena dla chodnika przy ul. Wielkopolskiej, ponieważ w pasie drogowym nie ma wystarczającej szerokości. Realizacja wiązałaby się z wycinką drzew, co jest niezgodne z zasadami WBO wynikającymi z przyjętego przez gminę Miejskiego Planu Adaptacji Do Zmian Klimatu. W zakresie ścieżki historycznej „Leśnica dawniej i dziś” konieczne jest doprecyzowanie zakresu. Lider powinien wskazać liczbę, lokalizację i wygląd tablic. W tym momencie nie można należycie ocenić projektu w tym zakresie. Teren przy ul. Starogajowej jest objęty opracowaniem dokumentacji projektowej w ramach realizacji projektu nr 19 WBO 2022. Do czasu ukończenia projektowania, nie wiadomo, czy jakiekolwiek dodatkowe elementy zabawowe się tam zmieszczą. Dodatkowo realizacja musiałaby być zgodna z tworzona dokumentacją. W tym zakresie projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 3), 8) i § 7 ust. 2. pkt 1) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 1 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu.

Opis projektu

[PROJEKT WYCOFANY NA WNIOSEK LIDERA] Projekt obejmuje:
- wybudowanie brakującego fragmentu chodnika przy ul. Wielkopolskiej na tyłach boiska przy Kosmonautów
- uzupełnienie nowego parku przy ul. Wielkopolskiej o elementy małej architektury, elementy zabawowe i edukacyjne
- stworzenie ścieżki historycznej „Dawniej i dziś” obrazującej jak zmieniała się Leśnica
- uzupełnienie nowopowstającej przestrzeni sportowej przy ul. Starogajowej o tyrolkę dla dzieci

Uzasadnienie projektu

Brak chodnika przy ul. Wielkopolskiej na wskazanym odcinku stanowi duże niebezpieczeństwo zarówno dla dzieci korzystających z boiska przy Kosmonautów i wybiegających wprost na ulicę jak też dla spacerowiczów opuszczających wały nad Bystrzycą. Droga ta prowadzi m.in. do przystanku tramwajowego, szkoły podstawowej, restauracji i paczkomatu.
Ścieżka historyczna konfrontująca stare fotografie ze współczesnym widokiem wybranych miejsc ukaże jak nasze osiedla zmieniały się na przestrzeni lat i pomoże rozbudzić ciekawość lokalną historią.
Elementy małej architektury w parku przy ul. Wielkopolskiej uprzyjemnią spędzanie tam wolnego czasu a tyrolka dla dzieci uatrakcyjni nowopowstającą przestrzeń sportową przy ul. Starogajowej.

Grupa beneficjentów projektu

Mieszkańcy Stabłowic, Złotnik i Leśnicy

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

20000

Elementy projektu

1 x Brakujący fragment chodnika ok 200m
1 x Tyrolka
10 x Tablice historyczne
6 x Elementy małej architektury (ławki, ławko-huśtawka, stojak na rowery)
6 x Elementy edukacyjne i zabawowe

Lokalizacja

Pomiń mapę

projekt ponadosiedlowy Lokalizacja

Leśnica Osiedle

Lokalizacja szczegółowa Tyrolka: Stabłowice AR 25, 2/8 (lub inna wskazana przez UM) Park przy Wielkopolskiej: Złotniki AR 12, 25/3 Brakujący fragment chodnika przy Wielkopolskiej (od wyjścia z wałów do zakrętu) Tablice historyczne: lokalizacja po uzgodnieniu z UM

Kontakt z liderem projektu