wroclaw.pl strona główna Wrocławski Budżet Obywatelski

Infolinia 71 777 71 44

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:20

wroclaw.pl strona główna
  1. Wrocławski Budżet Obywatelski
  2. Lista projektów 2023
  3. Projekt nr 204

Nr projektu Nr projektu 204

PROJEKT PONADOSIEDLOWY:
do 3 000 000 zł

Odnowa na Pasteura [WBO. 2023]

  • Kategoria rewitalizacja

  • Budżet zweryfikowany 3 000 000 zł

  • Status Niewybrany w głosowaniu

  • 825

    Statystyki Oddanych głosów

  • Lider projektu: Maria Zięba

Komentarz UMW po II etapie oceny

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie opisanym w formularzu poprawkowym: remont ciągu pieszego, konserwacja lub wymiana balustrady, stojaki rowerowe i ławki. Wykonanie oświetlenia w pasie zieleni mało prawdopodobne technicznie przy zachowaniu obostrzeń wynikających z ochrony drzew. W tym miejscu występuje starodrzew którego ochrona ma charakter priorytetowy. Jedyna możliwość realizacji to metoda bezwykopową w osi ścieżki, o ile technicznie jest możliwa lokalizacja sieci w strefach nienaruszających drzewa. Przed realizacją konieczne będzie wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej w tym projektu zieleni z określeniem kosztów i ewentualnym etapowaniem inwestycji. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 3 000 000 zł, ale zakres projektu jest na tyle szeroki, że możliwe, że będzie konieczne jego etapowanie. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu.

Komentarz UMW po I etapie oceny

Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ szacunkowy koszt realizacji przekracza kwotę 3 000 000 zł. W ocenie Wydziału Partycypacji Społecznej nie ma potrzeby przeprowadzania dodatkowych konsultacji społecznych dla przedmiotowego projektu. Na terenie Wrocławia nie stosuje się też oddzielnych pojemników na psie odchody, należy je wrzucać do odpadów zmieszanych. W pasie zieleni na wybrzeże Ludwika Pasteura nie ma miejsca na wytyczenie drogi rowerowej. Poszerzenie obecnego chodnika oznaczało by prace ziemne w Strefie Ochrony Drzew i wiązałaby się z wycinką zieleni, co jest niezgodne z zasadami WBO wynikającymi z przyjętego przez gminę Miejskiego Planu Adaptacji Do Zmian Klimatu. W tym momencie projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 10) oraz § 3 ust. 2 uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.

Opis projektu

Głównym celem projektu jest poprawa jakości infrastruktury pieszej, doświetlenie wybranego odcinka oraz modernizacja balustrady wraz z instalacją ławek na terenie wyb. Pasteura. Pomysł został nam przekazany przez komitet mieszkańców wybrzeża Pasteura, którzy od kilku lat starają się o remont okolicznych terenów. Zgłaszają oni liczne bariery architektoniczne oraz zły stan infrastruktury na odcinku pomiędzy Mostem Zwierzynieckim a Szczytnickim – zarówno zaniedbana balustrada, jak i zły stan nawierzchni stały się impulsem do złożenia projektu o ponadosiedlowym zakresie. Zakres prac to dopiero I etap – w planach mamy przygotowanie koncepcji ideowych następnego etapu w ramach WBO 2024.

Uzasadnienie projektu

Projekt zakłada działania na obszarach zielonych położonych nad Odrą pomiędzy Mostem Zwierzynieckim i Mostem Szczytnickim – tereny te są położone w bardzo atrakcyjnej lokalizacji, z której korzystają mieszkańcy pobliskich osiedli (Placu Grunwaldzkiego i Ołbina oraz Wielkiej Wyspy), a także turyści odwiedzający pobliskie ZOO, Halę Stulecia, WuWę. Społeczność lokalna jednoznacznie wskazuje potrzebę wyremontowania ciągu pieszego i renowację balustrady na Wybrzeży Ludwika Pasteura. Projekt wpisuje się w założenia MPA, a jego elementy mają niskie oddziaływanie środowiskowe.

Grupa beneficjentów projektu

Beneficjentami projektu będą mieszkańcy Wrocławia – rodziny z dziećmi, młodzież i studenci, dorośli, seniorzy, a także szeroka grupa turystów odwiedzających tę część Wrocławia.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

Sam Plac Grunwaldzki to osiedle, na którym mieszka ponad 24 500 osób, ale w szerszej perspektywie jest to o wiele większa liczba (z obu terenów korzystają mieszkańcy Śródmieścia, Wielkiej Wyspy i reszty Wrocławia, a także turyści i turystki).

Elementy projektu

1) Wybrzeże Ludwika Pasteura - remont ciągu pieszego, wraz z wytyczeniem ścieżki (także pod dalsze etapy) posadowieniem obrzeży, wykonaniem przepuszczalnej nawierzchni utwardzonej, niepylącej. Uzupełnienie zabytkowego krawężnika na całej długości Wyb. Ludwika Pasteura, demontaż i ponowny montaż stopni schodowych.
2) Wybrzeże Ludwika Pasteura - konserwacja lub wymiana balustrady. Ubytki w balustradach stalowych uzupełnić, wykonać zabezpieczenie antykorozyjne, malowanie oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa zapewnianego przez balustradę.
3) Wybrzeże Ludwika Pasteura - w miarę możliwości technicznych montaż oświetlenia parkowego z czujnikiem ruchu wzdłuż alejki (ciągu pieszo-rowerowego i ścieżek dochodzących)
4) Wybrzeże Ludwika Pasteura - zainstalowanie stojaków na rowery
5) Wybrzeże Ludwika Pasteura - dodanie ławek

Lokalizacja

Pomiń mapę

projekt ponadosiedlowy Lokalizacja

Plac Grunwaldzki Osiedle

Lokalizacja szczegółowa Wybrzeże Ludwika Pasteura

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

Do nieważnych zostały zaliczone przypadki niezgodnego z zasadami wypełnienia kart papierowych, niepotwierdzenia głosu kodem SMS, powtórnego oddania głosu z użyciem tego samego nr PESEL.

825

Liczba głosów: internet - papier

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław w dniu 12.10.

Dotyczy głosów ważnych.

Internet

825

Papier

0

Płeć: kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Dotyczy głosów ważnych.

Kobiety

468

Mężczyźni

357

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.