Nr projektu Nr projektu 200
PROJEKT OSIEDLOWY:
do 1 000 000 zł
Odnowa na Ładnej i Miłej [WBO. 2023]
-
Kategoria rewitalizacja
-
Budżet zweryfikowany 1 000 000 zł
-
Status Niewybrany w głosowaniu
-
1 035
Statystyki Oddanych głosów
-
Lider projektu: Krzysztof Bielaszka
Komentarz UMW po II etapie oceny
Komentarz UMW po I etapie oceny
Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie stojaków na rowery, ławek, nasadzeń zieleni, koszy na śmieci, naprawy nawierzchni chodników, wyniesienia przejść dla pieszych wraz z instalacją niezbędnych oznaczeń dla osób niewidomych lub słabowidzących. Realizacja możliwa na działkach nr 38 i 70, AR_28, obr. Plac Grunwaldzki. Konieczna koordynacja z planowaną przez miasto przebudową chodnika ul. Grunwaldzkiej po stronie północnej, na odcinku od ul. Reja do ul. Górnickiego wraz ze ścieżką prowadząca dla osób niewidomych i niedowidzących. Negatywna ocena dla inwestycji na działce nr 39/5, AR_28, obr. Plac Grunwaldzki, która nie należy do Gminy Wrocław. W tym zakresie projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Na terenie Wrocławia nie instaluje się też oddzielnych pojemników na psie odchody, należy je wrzucać do odpadów zmieszanych. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 1 000 000 zł., ale zakres projektu jest na tyle szeroki, że możliwe, że będzie konieczne jego etapowanie. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu a załącznikiem decydujący jest opis projektu. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu.
Opis projektu
Głównym założeniem jest przekształcenie obszaru skrzyżowania ulic Ładnej, Miłej, Grunwaldzkiej, Benedyktyńskiej i Górnickiego w myśl stworzenia przestrzeni przyjaznej mieszkańcom w różnym wieku. Cała koncepcja była tworzona w myśl prospołecznego i proekologicznego projektowania.
W ramach projektu zakładamy wyrównanie chodników wokół w/w skrzyżowania, wyniesienie przejść dla pieszych, instalację udogodnień dla osób z niepełnosprawnością wzroku, instalację ławek i stojaków na rowery, a także koszy na odpady zmieszane. Projekt zakłada też posadzenie drzew w kluczowych punktach o największej ekspozycji na wysokie temperatury.
Uzasadnienie projektu
Projekt zakłada remont jednego ze skrzyżowań na terenie Placu Grunwaldzkiego – z obszaru korzysta zróżnicowana grupa użytkowników (lokalna społeczność w różnym wieku, w tym seniorzy i rodziny z dziećmi, studenci). Obszar wokół skrzyżowania jest ten swego rodzaju „bramą na osiedle” – zwłaszcza w przypadku osób, które w różnych celach przemieszczają się pomiędzy Ołbinem i Grunwaldem. Przylegająca ulica Ładna jest jednym z głównych odcinków życia społecznego na osiedlu – mieszczą się tam punkty handlowo-usługowe, a ulica tętni życiem. Remont w/w obszaru wpłynie pozytywnie na jakość życia osiedla, a proponowana przez nas koncepcja ideowa wpisuje się w założenia Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu do roku 2023.
Grupa beneficjentów projektu
Beneficjenci projektu są to okoliczni mieszkańcy (osoby starsze, dorośli z dziećmi, młodzież), jak i szeroka grupa osób studiujących na terenie osiedla oraz osoby z niepełnosprawnością wzroku.
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
Plac Grunwaldzki - 24 500 osób.
Elementy projektu
1) Naprawa nawierzchni chodnikowej wokół skrzyżowania. ok. 400m2 1
2) Wyniesienie przejść dla pieszych wraz z instalacją niezbędnych oznaczeń dla osób niewidomych lub słabowidzących (obniżenie krawężników przy przejściach dla pieszych, instalacja pól uwagi oraz pasów prowadzących wzdłuż chodników i przez jezdnię). 4
3) Nasadzenia drzew i zieleni, krzewów, roślin kwitnących przy ulicy Ładnej od strony działki nr 49. 1
4) Zainstalowanie stojaków na rowery (minimum 4 sztuk), koszy na śmieci (minimum 3 sztuki wokół skrzyżowania) oraz z ławki sąsiedzkiej. 5
5) Wprowadzenie rozwiązań z zakresu ZNI. 1
6) Przygotowanie projektu. 1
Lokalizacja
projekt osiedlowy Lokalizacja
Plac Grunwaldzki Osiedle
Lokalizacja szczegółowa skrzyżowanie ulic Ładna, Miła, Grunwaldzka, Górnickiego i Benedyktyńska.
Załączniki - 1 szt.
Kontakt z liderem projektu
Liczba głosów ogółem
Do nieważnych zostały zaliczone przypadki niezgodnego z zasadami wypełnienia kart papierowych, niepotwierdzenia głosu kodem SMS, powtórnego oddania głosu z użyciem tego samego nr PESEL.
Liczba głosów: internet - papier
Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław w dniu 12.10.
Dotyczy głosów ważnych.
Internet
1 035Papier
0Płeć: kobiety - mężczyźni
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.
Dotyczy głosów ważnych.
Kobiety
589Mężczyźni
446Wiek głosujących
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.
Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie naprawy chodników, wyniesienia przejść dla pieszych, udogodnień dla osób niewidomych lub niedowidzących, nasadzeń zieleni, montażu stojaków na rowery, koszy na śmieci i ławki sąsiedzkiej. Konieczna koordynacja z planowaną przez miasto przebudową chodnika ul. Grunwaldzkiej po stronie północnej, na odcinku od ul. Reja do ul. Górnickiego oraz z przebudową chodników w związku z budową budynku na skrzyżowaniu Grunwaldzka/Ładna. Wprowadzenie zieleni wzdłuż dz. nr 49 od strony ul. Miłej, w tym dobór gatunków roślin będzie zależeć od ograniczeń związanych z przebiegiem infrastruktury. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 1 000 000 zł, ale zakres projektu jest na tyle szeroki, że możliwe, że będzie konieczne jego etapowanie. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu.