wroclaw.pl strona główna Wrocławski Budżet Obywatelski

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:55

wroclaw.pl strona główna
  1. Wrocławski Budżet Obywatelski
  2. Lista projektów 2023
  3. Projekt nr 180

Nr projektu Nr projektu 180

PROJEKT PONADOSIEDLOWY:
do 3 000 000 zł

ZIELONY CIĄG SPACEROWO REKREACYJNY WIELKIEJ WYSPY - ETAP 1, mała architektura i oświetlenie w Parku Biskupińskim i Bartoszowickim, wykonanie strefy rekreacyjnej w parku Biskupińskim. [WBO. 2023]

Głosów: 1 789

zieleń/rekreacjaKategoria

3 000 000 złBudżet zweryfikowany

Niewybrany w głosowaniu Status

1 789

oddanych głosów

Lider projektu: Łukasz Reszka

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami w zakresie wskazanym w formularzu poprawkowym. Lider w opisie nie wskazał, w której lokalizacji miałyby się znaleźć wymieniane, charakterystyczne elementy - przyjęto lokalizację zgodnie z załączonymi grafikami jako intencję Lidera.
1. Park Biskupiński - ocena pozytywna z uwagami. Zarząd Zieleni Miejskiej realizuje projekt "Rewitalizacja Placu zabaw w parku Biskupińskim" - etap 1, dz. nr 18/1, AM-6, obręb Biskupin. Zadanie obejmuje częściowy demontaż zużytych zabawek placu zabaw i montaż: zestawu zabawowego, huśtawki podwójnej, huśtawki bocianie gniazdo, elementów edukacyjnych, ławek i koszy na śmieci. Realizacja przewidziana jest na rok 2023. Budowa placu zabaw w ramach WBO jest możliwa zgodnie z posiadaną przez Zarząd Zieleni Miejskiej dokumentacją projektową.
Ocena pozytywna także w zakresie:
- wymiany i uzupełnienia pojemników na odpadki, ławek, hamaków/leżaków, stołów piknikowych, stojaków rowerowych. Ilość elementów małej architektury dobrana zostanie do charakteru i możliwości powierzchni (może różnić się od wskazanej przez Lidera),
- lokalizacji na terenie większych elementów naturalnych typu kłody w formie elementów edukacyjnych bądź elementów małej architektury,
- założenia łąki kwietnej,
- budowy mini drewnianego pumptracku w formie zbliżonej do wskazanej na wizualizacji. Rekomendowana lokalizacja w strefie sportowej przy kalistenice.
Ocena negatywna dla poniższego zakresu:
- budowy kolejnych boisk na terenie,
- założenia sadu oraz labiryntu kosztem istniejących polan.
Park Biskupiński porośnięty jest wartościowym starodrzewem. Realizacja wskazanego powyżej zakresu będzie wymagała wycinki drzew, co jest niezgodne z Miejskim Planem Adaptacji do Zmian Klimatu. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 3) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
2. Park przy ul. Canaletta - ocena pozytywna z uwagami w zakresie:
- ujednolicenie elementów małej architektury. Wymiana i uzupełnienie pojemników na odpadki, ławek, hamaków/leżaków, stołów piknikowych, stojaków rowerowych. Ilość elementów małej architektury dobrana zostanie do charakteru i możliwości powierzchni (może różnić się od wskazanej przez Lidera),
- wymiany elementów niewielkiego, istniejącego placu zabaw na elementy naturalistyczne dostosowane do wieku dzieci młodszych. Ocena negatywna w zakresie powielenia funkcji w innym miejscu na terenie - Lider w materiałach wskazał teren, na którym zlokalizowany jest obecnie psi wybieg i który musiałby zostać zlikwidowany, co jest działaniem niegospodarnym. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 8) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego,
- założenia łąki kwietnej w strefie 50 m od stopy wału,
- posadzenia kilku drzewek owocowych. Ocena negatywna w zakresie likwidacji istniejącej polany i założenia sadu w strefie zbliżenia do wału.
Projekt został oceniony negatywnie także w zakresie budowy placu o powierzchni 200m2. Lider w opisie projektu nie wskazał, w której lokalizacji miałby się znajdować oraz czemu miałby służyć. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 7 ust. 2 pkt 1) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Szacunkowy realizacji koszt pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 3 000 000 zł, jednak ze względu na szeroki zakres możliwe, że konieczne będzie etapowanie projektu. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projekt, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony negatywnie. Opis i elementy projektu z części opisowej nie są spójne z załącznikami graficznymi. W części graficznej wniosku znajdują się urządzenia nie wymienione w elementach projektu, tj. sad, labirynt, mini pumprack czy trasa spacerowa wzdłuż wałów. Konieczne jest, aby Lidera wyraźnie napisał, jakie elementy mają zostać zrealizowane w ramach projektu. Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 7 ust. 2 pkt 1) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.

Opis projektu

Projekt dotyczy etapu 1 rewitalizacji Parku Biskupińskiego i Bartoszowickiego, w celu podniesienia atrakcyjności i funkcjonalności zielonego ciągu spacerowo-rekreacyjnego Wielkiej Wyspy. W ramach zadania należy wykonać na całym odcinku ujednolicone elementy małej architektury, ławki, śmietniki, stojaki rowerowe, mini pump track, hamaki i inne wymienione. Wykonanie pierwszego z placyków tematycznych, na których będą znajdowały się elementy rekreacyjne i sportowe oraz uzupełniona zostanie szata roślinna (łąka kwietna). W kolejnych latach w ramach wniosku WBO zgłoszone zostaną ETAP 2 (wymiana nawierzchni, placyki tematyczne) oraz ETAP 3 (rewitalizacja zieleni, nasadzenia, pielęgnacja drzewostanu).

Uzasadnienie projektu

Głównym celem projektu jest wzmocnienie funkcji rekreacyjnej i społecznej, na terenach parkowych i spacerowych wokół Wielkiej Wyspy. Montaż nowych urządzeń małej architektury, stworzenie miejsc piknikowych. uporządkowanie i doposażenie przestrzeni zachęci i umożliwi większym grupom mieszkańców aktywny wypoczynek. Montaż ławek na terenach spacerowych jest szczególnie istotny dla osób starszych i z dysfunkcjami ruchu. Proponowane zmiany powinny uatrakcyjnić i ożywić otoczenie, funkcjonalnie urozmaicić i wzbogacić przestrzeń nie tylko samego parku, ale i dzielnic. Ten projekt to pierwszy krok do rewitalizacji tej przestrzeni.

Grupa beneficjentów projektu

- wszyscy mieszkańcy Wrocławia
- grupy biegowe
- rowerzyści
- turyści i osoby korzystające z zoo i terenie Hali Stulecia

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

100 tysięcy rocznie

Elementy projektu

1) Ławki
2) Kosze
3) Łąka kwietna
4) Stoły i ławy piknikowe
5) Hamaki drewniane
6) Naturalne elementy np. korzenie, kłody itp., jako miejsca do zabawy
7) Stojaki rowerowe
8) Mini pump track

Lokalizacja

Pomiń mapę

projekt ponadosiedlowy Lokalizacja

Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice Osiedle

Lokalizacja szczegółowa Park Biskupiński, Park Bartoszowicki

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

Do nieważnych zostały zaliczone przypadki niezgodnego z zasadami wypełnienia kart papierowych, niepotwierdzenia głosu kodem SMS, powtórnego oddania głosu z użyciem tego samego nr PESEL.

1 789

Liczba głosów: internet - papier

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław w dniu 12.10.

Dotyczy głosów ważnych.

Internet

1 789

Papier

0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Dotyczy głosów ważnych.

Kobiety

1 015

Mężczyźni

774

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.