Nr projektu Nr projektu 178
PROJEKT OSIEDLOWY:
do 1 000 000 zł
Modelowa uliczka osiedlowa [WBO. 2023]
-
Kategoria rewitalizacja
-
Budżet zgłoszony 1 000 000 zł
-
Status Projekt nie bierze udziału w głosowaniu
Komentarz UMW po II etapie oceny
Komentarz UMW po I etapie oceny
Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ koszt całościowego remontu ulicy Lompy przekracza kwotę 3 000 000 zł. Zadanie remontu ulicy należy zrealizować kompleksowo, projektując na początku całe założenie, przeprowadzając remont nawierzchni, przebudowę sieci podziemnych, montaż wszystkich elementów wymienionych w projekcie, w tym nasadzenia zieleni. Nie powinno się wykonywać nasadzeń czy instalować małej architektury przed remontem nawierzchni i przebudową sieci podziemnych. W przypadku wykonania pojedynczych elementów bez poprzedzającego remontu jezdni niewykluczona będzie ich likwidacja, gdy w przyszłości zostanie podjęta decyzja o inwestycji drogowej. Zieleń, w przypadku remontu ulic jest komponentem, który powinien pojawić się jako ostatni element dopełniający zagospodarowanie terenu. Projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 10) oraz § 3 ust. 2 uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.
Opis projektu
Czy chcesz mieszkać w pięknej, zdrowej, zielonej okolicy, gdzie znajdziesz miejsce dla drzew, pieszych i samochodów? Celem projektu “Modelowa ulica osiedlowa” jest stworzenie zrównoważonej przestrzeni dla każdego, zaadaptowanej do zmiany klimatu. W przyszłości może być powielany w innych miejscach naszego miasta.
Elementy projektu:
Zamontowanie 2 ławek
Wyrównanie chodnika
Zwiększenie widoczności na skrzyżowaniach (wyniesienie i zabezpieczanie)
Wyznaczenie ukośnych miejsc parkingowych, oddzielonych co 5 drzewem w gruncie
Dodanie 8 stojaków i wiaty rowerowej
Stworzenie Strefy Sąsiedzkiej
Rewitalizacja ogrodów przyulicznych (dosadzenie żywopłotu, drzew i krzewów)
Wprowadzenie ulicy jednokierunkowej, strefy zamieszkania i SPP
Uzasadnienie projektu
Proponowana kompleksowa zmiana przyniesie większy komfort mieszkańcom.
Każdy z nas w życiu przyjmuje wiele ról, i nasza najbliższa okolica powinna to odzwierciedlać. Poruszamy się różnymi formami transportu: czasem idziemy na spacer z dzieckiem w wózku, czasem szukamy miejsca parkingowego pod domem, innym razem przemieszczamy się rowerem, a niektórzy muszą chodzić o kulach lub na wózku. Perspektywa zmienia się też z wiekiem: inne potrzeby mają dzieci, inne osoby starsze. Nasza okolica powinna to odzwierciedlać i być dopasowana do wszystkich tych aspektów, a nie być zdominowana przez jedną rolę.
Dobrze zaprojektowana ulica powinna służyć na lata, uwzględniać zmianę klimatu i minimalizować jej skutki. Projekt zakłada posadzenie 40 drzew
Grupa beneficjentów projektu
Mieszkańcy rewitalizowanej ulicy oraz sąsiednich ulic
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
Bezpośrednimi beneficjentami projektu będzie około 2500 osób mieszkających w okolicy
Elementy projektu
2 x Ławki [sztuki]
100 x Wyrównanie chodnika [metrów bieżących]
3 x Wyniesienie i zabezpieczenie skrzyżowań [sztuki]
8 x Stojaki rowerowe [sztuki]
1 x Wiata rowerowa [sztuki]
1 x Strefa do odpoczynku i integracji dla mieszkańców [sztuki]
100 x Dosadzenie żywopłotu [metrów bieżących]
2 x Usunięcie uschniętych drzew [sztuk]
30 x Uporządkowanie zieleni i dosadzenie małej roślinności w przyulicznych ogródkach [liczba ogródków]
40 x Posadzenie drzew w gruncie
Lokalizacja
projekt osiedlowy Lokalizacja
Ołbin Osiedle
Lokalizacja szczegółowa Ulica Lompy, Ołbin
Projekt został oceniony negatywnie. W pasie drogowym nie ma miejsca na umieszczenie tymczasowych instalacji testowych, jest to sprzeczne z art. 39 st. 1 ustawy o drogach publicznych. Projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 1) oraz § 3 ust. 2 uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.