Nr projektu Nr projektu 16
PROJEKT OSIEDLOWY:
do 1 000 000 zł
[PROJEKT WYCOFANY NA WNIOSEK LIDERA] SADY OSIEDLOWE WROCŁAWIA - mamucia dzika kuchnia - ETAP 3 PARKU MAMUTA - Oporów, Krzyki, Grabiszynek łączą siły [WBO. 2023]
-
Kategoria zieleń/rekreacja
-
Budżet zgłoszony 1 000 000 zł
-
Status Projekt nie bierze udziału w głosowaniu
-
Lider projektu: Agnieszka Dusza
Opis projektu
[PROJEKT WYCOFANY NA WNIOSEK LIDERA] To kontynuacja PARK MAMUTA. Zakłada powiększenie Parku o jego wschodnią część i stworzenie w niej sadu - przestrzeni miejskiej uprawy roślin jadalnych w połączeniu z aktywnością rekreacyjną i edukacyjną. Na gruntach rolnych posadzone zostaną rodzime gatunki zapomnianych drzew owocowych i krzewów m.in. nieszpułka, ulęgałka, tarnina, czeremcha, a także „jadalne chwasty”. Zaplanowana wielopiętrowa struktura nasadzeń nawiązuje do idei permakultury stanie się unikatową i użytkową zielenią parkową, która uzmysłowi mieszkańcom jak cenne i wartościowe są dzikie rośliny w mieście, również dla fauny. Sad zostanie usytuowany w odległości min.25 m. od sieci elektrycznych i min. 50 m. od wałów rzeki. https://www.facebook.com/groups/sady.wroclaw
Uzasadnienie projektu
Celem projektu jest zwiększenie bioróżnorodności w dolinie Ślęzy i nadanie jej praktycznego i użytkowego wymiaru służącego lokalnej społeczności.
Sad mamucia dzika kuchnia to uzupełnienie programu Parku Mamuta o miejsce spotkań i edukacji kulinarno-przyrodniczej. Otwarty dziki ogród stanowić będzie uzupełnienie dla zamkniętych ogrodów działkowych przylegających do części wschodniej Parku Mamuta.
W dobie panujących zmian klimatycznych i ekonomicznych drzewa i rośliny jadalne stanowią cenny zasób, który powinien stać się nie tylko ozdobą albo podstawą kreowania zieleni.
Grupa beneficjentów projektu
Mieszkańcy Oporowa oraz sąsiednich osiedli: Krzyki, Grabiszynek, Klecina
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
63 tys.
Elementy projektu
1 x oczyszczenie i uporządkowanie terenu,
1 x wykonanie dokumentacji projektowej zgodną z koncepcją zagospodarowania Parku Mamuta, która realizuje założenia zwiększania usług ekosystemów w Korytarzu Ekologicznym Ślęzy zawartej w pracy dyplomowej http://www.parkmamuta.pl/wp-content/uploads/2015/02/praca_inz.pdf Aby zachować spójność z istniejącym już Parkiem Mamuta rekomenduje do wykonania dokumentacji projektowej firmę: Dookoła Natalia Bańdo, będącej autorem koncepcji projektowej Parku Mamuta.
1 x zasadzenie drzew i krzewów owocowych, również starych, szlachetnych odmian oraz innych roślin jadalnych.
1 x identyfikacja edukacyjna z opisem poszczególnych drzew, krzewów, instrukcją uprawy roślin wraz z walorami odżywczymi i użytkowymi poszczególnych gatunków.
1 x altana warsztatowa ze stołami oraz miejsca piknikowo-warsztatowe wraz ze stołami i siedziskami wykonane z naturalnych materiałów występujących na tym terenie - kamień polny, drewniane bale itp.
1 x siedziska z drewna (z bali drewnianych) około 20
1 x ścieżki komunikacyjne w sadzie (zgodnie z przepisami teren pod ścieżką służącą do komunikacji w sadzie nie wymaga odrolnienia), 8) budki lęgowe dla ptaków, domki dla jeży oraz domki dla owadów zapylających,
1 x 1 tablica informująca o projekcie „Sady Osiedlowe Wrocławia” (zawartość tablicy uzgodniona z liderem),
1 x stojaki na rowery, kubły na śmieci
1 x 12 warsztatów przyrodniczo-badawczych dla uczniów pobliskich szkół zainteresowanych tematem (szkoły: przy ul. Solskiego, Wietrzej, Blacharskiej, ATUT). Warsztaty odbędą się na terenie przyszłego sadu. Czas trwania jednego warsztatu 2-3h. Do przeprowadzenia warsztatów rekomenduję (...) - przyrodniczkę, pasjonatkę sadownictwa, osobę posiadającą ogromne doświadczenie w prowadzeniu warsztatów przyrodniczych dla dziećmi
1 x W zależności od kosztów możliwe etapowanie lub ograniczenie zakresu projektu
Lokalizacja
projekt osiedlowy Lokalizacja
Oporów Osiedle
Lokalizacja szczegółowa Oporów, AR_6, 3/9