wroclaw.pl strona główna Wrocławski Budżet Obywatelski

Infolinia 71 777 71 44

19°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:20

wroclaw.pl strona główna
  1. Wrocławski Budżet Obywatelski
  2. Lista projektów 2023
  3. Projekt nr 155

Nr projektu Nr projektu 155

PROJEKT OSIEDLOWY:
do 1 000 000 zł

Bezpiecznie i wygodnie na Księżu [WBO. 2023]

  • Kategoria rewitalizacja

  • Budżet zweryfikowany 1 000 000 zł

  • Status Niewybrany w głosowaniu

  • 2 159

    Statystyki Oddanych głosów

  • Lider projektu: Sławomir Bryłka

Komentarz UMW po II etapie oceny

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie opisanym w formularzu poprawkowym: - Budowa chodnika wraz z doświetleniem na ul. Gliwickiej na odcinku od ul. Górnośląskiej do ul. Katowickiej. Oddziaływanie planowanej inwestycji ingeruje w wyznaczone strefy ochronne drzew oraz może spowodować częściową utratę systemu korzeniowego i pogorszenie ich stanu zdrowotnego. Z uwagi na ograniczone miejsce na prowadzenie prac oraz troskę o zieleń, w opracowaniu projektowym należy przewidzieć szczegółowe rozwiązania techniczne niezbędne do zapewnienia drzewu optymalnych warunków siedliskowych w maksymalnym stopniu chroniących istniejącą zieleń. - Zakup aparatów AED dla SP99, Przedszkola nr 57 „Mały Książe”, Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 46 i CAL Księże. Koszty prawidłowego funkcjonowania aparatów będą leżały po stronie zarządców obiektów. - Remont chodnika przy ul. Opolskiej 21 - Progi zwalniające na ulicy Raciborskiej. - Próg zwalniający na ulicy Bytomskiej przy SP 99. - Doświetlenie ulicy Rybnickiej na odcinku od ul. Świątnickiej do ul. Zabrzańskiej. - Wiaty przystankowe typu otwartego: Sosnowiecka słupek 25122, Karwińska słupek 25111. - Próg zwalniający na ulicy Rybnickiej między ul. Zabrzańską sięgaczem ul. Rybnickiej przy numerze 68. Ocena negatywna dla Przedszkola Logicus ze względu na bliską odległość od SP99. W tym zakresie projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 8) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 1 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu a załącznikiem decydujący jest opis projektu. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu.

Komentarz UMW po I etapie oceny

Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ szacunkowy koszt przekracza kwotę 1 000 000 zł, a z opisu nie wynika jego ponadosiedlowy charakter. Konieczność sprecyzowania wiat przystankowych, których dotyczy wniosek. Z przeprowadzonej analizy wynika, iż zasadnym jest wprowadzenie wiat wyłącznie na przystankach w kierunku centrum: Karwińska (nr słupka 25108) i Sosnowiecka (nr słupka 25122). Pozostałe przystanki Karwińska (nr słupka 25109 i 25111) i Sosnowiecka (nr słupka 25121), spełniają głównie rolę przystanków dla wysiadających, gdzie brak jest uzasadnienia do lokalizacji wiat przystankowych. W zakresie zakupu aparatów AED Lider powinien wskazać „placówki publiczne”, które miałyby być w nie wyposażone. W tym momencie projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 10), § 3 ust. 1 oraz § 7 ust. 2. pkt 1) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.

Opis projektu

Projekt ten obejmie różne części Księża. Najważniejszym elementem to budowa chodników wzdłuż ul Gliwickiej na odcinku od ul. Górnośląskiej do ul. Katowickiej wraz z doświetleniem oraz na ul. Opolskiej 21-23. Doświetlony będzie również odcinek ul. Rybnickiej od Zabrzańskiej do Świątnickiej. Do tego zaplanowane jest budowa 2 progów zwalniających na ul. Raciborskiej oraz po 1 na ul. Bytomskiej i Rybnickiej. Dodatkowym elementem będzie zakup 4 aparatów AED, które będą umiejscowione w placówkach publicznych. Zaplanowane jest również postawienie 2 wiat przystankowych typu otwartego na przystankach Sosnowiecka i Karwińska.

Uzasadnienie projektu

Mimo wielu wniosków mieszkańców oraz Rady Osiedla Księże miasto nie realizuje potrzebnych inwestycji. Księże codziennie jest rozjeżdżane przez setki aut które omijają zakorkowaną ul. Opolską. Dodatkowo osiedle się rozrasta, powstają nowe zabudowania ale nie idzie za tym rozwój infrastruktury. W związku z tym potrzeba jest poprawy bezpieczeństwa i wygody.

Grupa beneficjentów projektu

Główną grupą beneficjentów projektu będą mieszkańcy osiedla Księże oraz użytkownicy ruchu drogowego na Księżu

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

Liczba szacunkowa beneficjentów projektu to około 15 000 ludzi

Elementy projektu

1) Chodnik z kostki betonowej 90 m
2) Chodnik z kruszywa naturalnego 70 m
3) Aparaty AED 4-6 sztuk
4) Progi zwalniające 5 sztuk
5) Latarnie uliczne 7 sztuk
6) Wiaty przystankowe typu otwartego 2 sztuki

Lokalizacja

Pomiń mapę

projekt osiedlowy Lokalizacja

Księże Osiedle

Lokalizacja szczegółowa brak.

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

Do nieważnych zostały zaliczone przypadki niezgodnego z zasadami wypełnienia kart papierowych, niepotwierdzenia głosu kodem SMS, powtórnego oddania głosu z użyciem tego samego nr PESEL.

2 159

Liczba głosów: internet - papier

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław w dniu 12.10.

Dotyczy głosów ważnych.

Internet

2 159

Papier

0

Płeć: kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Dotyczy głosów ważnych.

Kobiety

1 210

Mężczyźni

949

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.