wroclaw.pl strona główna Wrocławski Budżet Obywatelski

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:25

wroclaw.pl strona główna
  1. Wrocławski Budżet Obywatelski
  2. Lista projektów 2023
  3. Projekt nr 153

Nr projektu Nr projektu 153

PROJEKT OSIEDLOWY:
do 1 000 000 zł

Mamucia dzika kuchnia - ETAP 3 Parku Mamuta [WBO. 2023]

Głosów: 784

zieleń/rekreacjaKategoria

600 000 złBudżet zweryfikowany

Niewybrany w głosowaniu Status

784

oddanych głosów

Lider projektu: Natalia Bańdo

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie organizacji warsztatów przyrodniczo-badawczych, oczyszczenia terenu, nasadzeń drzew (maksymalna wysokość drzew sadzonych pod linią nie powinna przekraczać 0,6 m) i krzewów, dokładna ilość nasadzeń zostanie omówiona z Liderem na etapie opracowania dokumentacji projektowej, montażu budek lęgowych, domków dla owadów zapylających oraz wykonania dokumentacji projektowej z zastrzeżeniem, że dokumentacja projektowa może być opracowana jedynie w zakresie zgłoszonym do WBO 2023 i zaakceptowanym pozytywnie. W zakresie organizacji warsztatów w przypadku wygranej projektu w celu ich realizacji przeprowadzony zostanie otwarty konkurs w trybie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Ocena negatywna w zakresie montażu stołów wraz z ławami będące elementami grządek z roślinami wykonanymi z naturalnych materiałów, stojaków na rowery, kubłów na śmieci oraz ścieżek komunikacyjnych. Wskazana część działki, tj. klasy IVa, zlokalizowana jest bezpośrednio pod linią energetyczną. Zgodnie z normą PN-EN 50341 pod napowietrznymi sieciami wysokiego napięcia nie można montować elementów małej architektury. Na wskazanym odcinki napowietrzna sieć elektroenergetyczna nie została przebudowana w związku z powyższym nie spełnia II stopnia ostrzenia. Zgodnie z ww. normą, aby zagospodarować przestrzeń pod linią (mała architektura, ciągi komunikacyjne), należałoby ją przebudować w taki sposób aby spełniała warunki obostrzenia, co wiąże się to z niewspółmiernie dużymi kosztami w stosunku do całej inwestycji. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2. pkt 1) i 6) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 600 000 zł. Ostateczny zakres projektu oraz dokładna ilość nasadzeń zostanie ustalona z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 33 i 153.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie oczyszczenia terenu, nasadzeń drzew i krzewów, dokładna ilość nasadzeń zostanie omówiona z Liderem na etapie opracowania dokumentacji projektowej, montażu budek lęgowych, domków dla owadów zapylających oraz wykonania dokumentacji projektowej z zastrzeżeniem, że dokumentacja projektowa może być opracowana jedynie w zakresie zgłoszonym do WBO 2023 i zaakceptowanym pozytywnie. Opinia negatywna dla budowy altany warsztatowej ze stołami oraz miejscami piknikowo-warsztatów wraz ze stołami i siedziskami wykonanymi z naturalnych materiałów oraz ścieżki komunikacyjnej - wskazane grunty zaklasyfikowane są jako rolne, a nie jako sad. W związku z tym, że są to grunty rolne wysokiej klasy, wszelkie elementy zagospodarowania nie będące związane z produkcją rolną oraz wymagające opracowania dokumentacji projektowej i uzyskania decyzji pozwolenia na budowę lub zgłoszenia, nie mogą być realizowane z uwagi na konieczność płatnego odrolnienia grunt oraz ponoszenia opłat w wysokości 10% wartości gruntu przez okres 10 lat. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 14) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Ocena negatywna także w zakresie organizacji warsztatów przyrodniczo-badawczych, ponieważ z opisu projektu wynika, że nie będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Wrocławia, a zatem projekt nie będzie ogólnodostępny. W związku z powyższym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2. pkt. 7) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 1 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu oraz dokładna ilość nasadzeń zostanie ustalona z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 33 i 153.

Opis projektu

To kontynuacja PARKU MAMUTA. Zakłada powiększenie go o wschodnią część i stworzenie w niej przestrzeni miejskiej uprawy roślin jadalnych w połączeniu z aktywnością rekreacyjną i edukacyjną. Na gruntach rolnych posadzone zostaną rodzime gatunki zapomnianych drzew owocowych i krzewów m.in. nieszpułka, ulęgałka, tarnina, czeremcha, a także „jadalne chwasty”. Zaplanowana wielopiętrowa struktura nasadzeń, nawiązująca do idei permakultury, stanie się unikatową i użytkową zielenią parkową. Uzmysłowi mieszkańcom jak cenne i wartościowe są dzikie rośliny w mieście, również dla fauny.

Uzasadnienie projektu

Celem projektu jest zwiększenie bioróżnorodności w dolinie Ślęzy i nadanie jej praktycznego i użytkowego wymiaru służącego lokalnej społeczności. Sad „Mamucia dzika kuchnia” to uzupełnienie programu Parku Mamuta o miejsce spotkań i edukacji kulinarno-przyrodniczej. Otwarty dziki ogród stanowić będzie uzupełnienie dla zamkniętych ogrodów działkowych przylegających do części wschodniej Parku Mamuta. W dobie panujących zmian klimatycznych i ekonomicznych drzewa i rośliny jadalne stanowią cenny zasób, który powinien stać się nie tylko ozdobą albo podstawą kreowania zieleni.

Grupa beneficjentów projektu

Mieszkańcy Oporowa oraz sąsiednich osiedli: Krzyki, Grabiszynek, Klecina

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

63 000 i więcej

Elementy projektu

1) Oczyszczenie i uporządkowanie terenu
2) Wykonanie dokumentacji projektowej
3) Zasadzenie drzew i krzewów owocowych, również starych, szlachetnych odmian oraz innych roślin jadalnych
4) Identyfikacja edukacyjna z opisem poszczególnych drzew, krzewów, instrukcją uprawy roślin wraz z walorami odżywczymi i użytkowymi poszczególnych gatunków
5) Warsztaty przyrodniczo-badawcze dla mieszkańców Wrocławia i użytkowników Parku Mamuta dotyczące roślin jadalnych w mieście. Warsztaty odbędą się na terenie przyszłej ‘Mamuciej kuchni”. Czas trwania jednego warsztatu 2-3h

Lokalizacja

Pomiń mapę

projekt osiedlowy Lokalizacja

Oporów Osiedle

Lokalizacja szczegółowa Wschodnia część Parku Mamuta - między Polaną Profesorów, a mostem Racławickim.

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

Do nieważnych zostały zaliczone przypadki niezgodnego z zasadami wypełnienia kart papierowych, niepotwierdzenia głosu kodem SMS, powtórnego oddania głosu z użyciem tego samego nr PESEL.

784

Liczba głosów: internet - papier

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław w dniu 12.10.

Dotyczy głosów ważnych.

Internet

783

Papier

1

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Dotyczy głosów ważnych.

Kobiety

453

Mężczyźni

331

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.