Nr projektu Nr projektu 133
PROJEKT OSIEDLOWY:
do 1 000 000 zł
Pomnik Anny German na Placu Wiślanym [WBO. 2023]
-
Kategoria inne
-
Budżet zgłoszony 750 000 zł
-
Status Projekt nie bierze udziału w głosowaniu
Komentarz UMW po II etapie oceny
Komentarz UMW po I etapie oceny
Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ stawianie pomników na terenie Wrocławia należy do wyłącznej kompetencji Rady Miejskiej Wrocławia i przewidziana jest w tym celu specjalna procedura (zgodnie z uchwałą XLIX/1438/10 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 22 kwietnia 2010 r. w sprawie wznoszenia pomników na terenie Wrocławia). Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 1 uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.
Opis projektu
Projekt zakłada usytuowanie pomnika Anny German na Placu Wiślanym. W skład postumentu wejdzie betonowa podstawa, granitowy cokół oraz umieszczona na nim kamienna figura upamiętniająca Artystkę. Celem projektu jest krzewienie pamięci o znanej polskiej Piosenkarce oraz zrzeszanie w okolicy ludzi kultury. To w dalszej perspektywie może przełożyć się na jej rozwój wśród przyszłych pokoleń artystów.
Uzasadnienie projektu
Anna German zrobiła ponadprzeciętną karierę i zasłynęła jako wybitna polska piosenkarka. Jej życie związane było z Wrocławiem, gdzie studiowała i mieszkała. Była Laureatką festiwali m.in. w Monte Carlo, Wiesbaden, Bratysławie, San Remo, Neapolu, Viareggio, Cannes, Ostendzie, Sopocie, Opolu, Kołobrzegu, Zielonej Górze.
Była pierwszą Polką, która wystąpiła w San Remo. Dwukrotnie uznana za najpopularniejszą polską piosenkarkę wśród Polonii amerykańskiej (1966, 1969). Śpiewała w siedmiu językach: polskim, rosyjskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, angielskim i po łacinie, wydała płyty w języku polskim, rosyjskim i włoskim.
W tej sytuacji uważam, że wybór projektu oraz miejsca jego realizacji jest zasadny.
Grupa beneficjentów projektu
Mieszkańcy Wrocławia
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
750000
Elementy projektu
1 x Betonowy fundament
1 x Granitowy cokół
1 x Kamienna Figura Artystki
Lokalizacja
projekt osiedlowy Lokalizacja
Gądów-Popowice Płd. Osiedle
Lokalizacja szczegółowa brak.
Projekt został oceniony negatywnie. Wnioskowana w II etapie budowa cokołu pod pomnik to dalej budowa pomnika tyle, że podzielona na etapy. Ponadto pomnik, cokół i fundament powinny być projektowane jednocześnie – waga i gabaryt pomnika będą determinować wielkości cokołu i fundamentu. Stawianie pomników na terenie Wrocławia należy do wyłącznej kompetencji Rady Miejskiej Wrocławia i przewidziana jest w tym celu specjalna procedura (zgodnie z uchwałą XLIX/1438/10 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 22 kwietnia 2010 r. w sprawie wznoszenia pomników na terenie Wrocławia). Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 1 uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.