wroclaw.pl strona główna Wrocławski Budżet Obywatelski

Infolinia 71 777 71 44

14°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:20

wroclaw.pl strona główna
  1. Wrocławski Budżet Obywatelski
  2. Lista projektów 2023
  3. Projekt nr 131

Nr projektu Nr projektu 131

PROJEKT OSIEDLOWY:
do 1 000 000 zł

Plac Goethego - serce Hub - etap I [WBO. 2023]

  • Kategoria zieleń/rekreacja

  • Budżet zweryfikowany 1 000 000 zł

  • Status Niewybrany w głosowaniu

  • 1 113

    Statystyki Oddanych głosów

  • Lider projektu: Wojciech Krzosa

Komentarz UMW po II etapie oceny

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie wskazanym w formularzu poprawkowym, tj. rewitalizacji skweru między ul. Gajową, Przestrzenna oraz Tomaszewską, w tym rozbudowę placu zabaw, oświetlenie terenu dla poprawy bezpieczeństwa okolicznych mieszkańców, remont ścieżek, dostawa i montaż elementów małej architektury oraz nasadzenia zieleni. Na terenie skweru znajduje się cenny drzewostan, który należy zachować, wszelkie prace powinny być prowadzone pod nadzorem dendrologicznym. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 1 000 000 zł, jednak prawdopodobnie konieczne będzie jej etapowanie. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu.

Komentarz UMW po I etapie oceny

Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ szacunkowy koszt wskazanego we wniosku zakresu przekracza maksymalną kwotę dla projektów osiedlowych, a z opisu nie wynika jego ogólnomiejski charakter. Dodatkowo nie jest możliwe zamontowanie oświetlenia, ponieważ skwer posiada piękny i bogaty drzewostan i priorytetem jest zachowanie zieleni. Istnieje ryzyko, że w przypadku realizacji prac może dojść do uszkodzenia korzeni drzew i ich uschnięcia. Nie jest możliwa wycinka drzew w celu budowy oświetlenia, ponieważ jest to niezgodne z Miejskim Planem Adaptacji do Zmian Klimatu. Projekt będzie możliwy do realizacji w przypadku ograniczenia zakresu. W obecnym kształcie projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2. pkt 3) i 10) oraz § 3 ust. 1 uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.

Opis projektu

Rewitalizacji skweru u zbiegu ulic Gajowej/Przestrzennej/Tomaszowskiej poprzez wymianę/zainstalowanie elementów małej architektury miejskiej: ławek, koszy na śmieci. Zostanie przeprowadzona rozbudowa istniejącego placu zabaw dla dzieci poprzez dodanie nowych elementów, np. zjeżdżalnia, huśtawka lub batuta. Ze względu na położenie placu zabaw pośród starodrzewia szczegóły projektu zostaną omówione z projektantem podczas wykonywania projektu. Wymienione zostanie ogrodzenie na zabezpieczające teren przed wejściem zwierząt na teren placu zabaw i jego zanieczyszczeniem. Zostanie wykonany projekt wykonania oświetlenia terenu. Oświetlenie terenu zostanie wykonane w II etapie rewitalizacji. Nasadzenia zieleni, tj. drzew i krzewów nastąpi w przypadku wolnych środków w I etapie, w przypadku wykorzystania środków, nasadzenia zostaną skierowane do realizacji jako II etap inwestycji.
Istotnym jest, aby projekt, ze względu na swoje lokalne położenie, był realizowany jako projekt osiedlowy. W przypadku przekroczenia planowanego budżetu, elementy przeznaczone do realizacji zostaną ilościowo zmniejszone w taki sposób, aby zamknąć się w planowanym budżecie, a ich realizacja zostanie przesunięta w tym wypadku do kolejnego etapu.

Uzasadnienie projektu

Celem projektu jest rewitalizacja bardzo urokliwego zielonego skweru, na którym rosną kasztanowce, znajduje się skromny plac zabaw oraz fontanna. W chwili obecnej teren jest nieoświetlony, stając się po zmierzchu miejscem niebezpiecznym, przyciągającym osoby spożywające alkohol. Całość terenu wymaga oświetlenia oraz tchnięcia powiewu świeżości, tak aby stało się bezpieczną zieloną enklawą, miejscem spotkań i odpoczynku, zarówno dla rodziców z dziećmi, jak i seniorów.

Grupa beneficjentów projektu

Beneficjentami projektu są mieszkańcy Osiedla Huby - rodzice z dziećmi, seniorzy, a także wszyscy, którzy poszukują na osiedlu strefy zielonej.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

Około 10000 osób

Elementy projektu

1) Ławki
2) Kosze na śmieci
3) Rozbudowa plac zabaw
4) Projekt oświetlenia terenu
5) Drzewa
6) Krzewy

Lokalizacja

Pomiń mapę

projekt osiedlowy Lokalizacja

Huby Osiedle

Lokalizacja szczegółowa Teren zielony u zbiegu ulic: Gajowej, Przestrzennej oraz Tomaszowskiej

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

Do nieważnych zostały zaliczone przypadki niezgodnego z zasadami wypełnienia kart papierowych, niepotwierdzenia głosu kodem SMS, powtórnego oddania głosu z użyciem tego samego nr PESEL.

1 113

Liczba głosów: internet - papier

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław w dniu 12.10.

Dotyczy głosów ważnych.

Internet

1 113

Papier

0

Płeć: kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Dotyczy głosów ważnych.

Kobiety

650

Mężczyźni

463

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.