wroclaw.pl strona główna Wrocławski Budżet Obywatelski

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:30

wroclaw.pl strona główna
  1. Wrocławski Budżet Obywatelski
  2. Lista projektów 2023
  3. Projekt nr 113

Nr projektu Nr projektu 113

PROJEKT PONADOSIEDLOWY:
do 3 000 000 zł

Zieleń to życie, ruch to zdrowie 2023 [WBO. 2023]

Głosów: 4 758

rewitalizacjaKategoria

3 000 000 złBudżet zweryfikowany

Wybrany w głosowaniu Status

4 758

oddanych głosów

Lider projektu: Tomasz Kuna

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie opisanym w formularzu poprawkowym z uwagami:
Gajowice: ocena negatywna. Funkcjonujące w obrocie prawny porozumienie miedzy gminą a jedną ze wspólnot o zamianie działek wygaśnie w grudniu bieżącego roku i nie zostało dotychczas zrealizowane. W związku z powyższym, nie ma gwarancji, że uda się w ogóle zrealizować inwestycję, a do tego brak jest pewności co do zapewnienia ogólnodostępności terenu po zakończeniu inwestycji. Do czasu ostatecznego uregulowania kwestii dojazdu, projekt nie może być oceniony pozytywnie, ponieważ nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 7) oraz § 7 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Ołbin: ocena pozytywna dla podwórek Lompy/Damrota/Jaracza/Daszyńskiego oraz Kluczborskiej/Jedności Narodowej w zakresie nasadzeń zieleni, małej architektury, oświetlenia parkowego.
Ocena negatywna dla podwórek Miarki/Cinciały/Wyszyńskiego/Daszyńskiego i Kluczborska/Żeromskiego/Nowowiejska/Barlickiego ze względu na brak dojazdu do podwórek po działkach gminnych. Nie ma pewności, że projekt będzie możliwy do zrealizowania oraz że po realizacji pozostanie ogólnodostępny. Do czasu uregulowania kwestii dojazdu, projekt nie może być oceniony pozytywnie, ponieważ nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 7) oraz § 7 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Maślice, Park Świetlików: ocena pozytywna. Zarząd Zieleni Miejskiej posiada koncepcję zagospodarowania Parku Świetlików, w tym na wykonanie ścieżki łączącej projekt nr 200 WBO 2020 (platforma widokowa) z projektem nr 132 WBO 2019 (alejka w południowej części parku wzdłuż al. Śliwowej), zatem niezbędne jest opracowanie dokumentacji projektowej. ZZM posiada również opracowanie przygotowania do napełniania drugiego stawu wraz z zasilaniem obydwu stawów w deszczówkę. Opracowanie to przedstawia jedynie propozycje rozwiązań wpompowywania wody do stawu przy ul. Rędzińskiej oraz odbudowy układu melioracyjnego w rejonie parku, wobec powyższego niezbędne jest opracowanie pełnej dokumentacji projektowej wraz z pozyskaniem stosownych uzgodnień i decyzji.
Wszelkie prace należy wykonać z poszanowaniem zieleni znajdującej się na tym terenie. Ze względu na szeroki zakres wnioskowanego projektu konieczne jest etapowanie inwestycji.
Zakrzów: ocena pozytywna dla:
- Budowy trybuny w technologii metalowej z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą;
- Budowy przyłącza wraz z infrastrukturą służącą do nawadniania boiska treningowego do baseballu;
- Wymiany elementów piłkochwytu oraz montażu elementów absorbujących uderzenia piłek;
- Budowy masztów flagowych.
Ocena negatywna dla zamykanego magazynu, ponieważ nie będzie on ogólnodostępny, nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 7) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Szacunkowy koszt realizacji wynosi 3 000 000 zł, ale ze względu na szeroki zakres, możliwe, że konieczne będzie jego etapowanie. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu a załącznikiem decydujący jest opis projektu. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 113, 167 i 310. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ jego szacunkowy koszt przekracza kwotę 3 000 000 zł. projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 10) oraz § 3 ust. 2 uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Dodatkowo podwórka Miarki/Cinciały/Wyszyńskiego/Daszyńskiego, Kluczborska/Żeromskiego/Nowowiejska/Barlickiego, Prusa/Walecznych/Reja/Nowowiejska oraz Gajowicka, Sztabowa/Wróbla/Hallera zostały ocenione negatywnie, ze względu na brak dojazdu po działkach gminnych oraz brak ustanowionej służebności przejazdu. Nie ma gwarancji, że projekt będzie możliwy do zrealizowania, ani, że po realizacji pozostanie ogólnodostępny. Do czasu uregulowania kwestii dojazdu, projekt nie może być oceniony pozytywnie, ponieważ nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 7) oraz § 7 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. W zakresie kolejnego etapu Wrocławskiej Areny Sportu na Zakrzowie należy doprecyzować co oznacza "poprawa bezpieczeństwa", w tym momencie opis jest nieprecyzyjny, przez co nie ma możliwości przeprowadzenia właściwej oceny. W tym zakresie projekt nie spełnia kryteriów formalnych i jest sprzeczny z § 7 ust. 2 pkt 1) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 113, 167 i 310.

Opis projektu

MAŚLICE III etap Parku Świetlików - ścieżka łącząca proj. nr 200 WBO 2020 z proj. nr 132 WBO 2019, kładka nad rowem melioracyjnym, retencja: oczyszczenie stawów i rowów melioracyjnych, niezbędna infrastruktura hydrotechniczna

OŁBIN Nasadzenia drzew, krzewów, kwiatów, traw: wszelkich form roślinności, oświetlenie, mała architektura na ulicach na terenie dwóch podwórek na Osiedlu Ołbin.

ZAKRZÓW - Wrocławska Arena Sportu – wg priorytetu II etap budowy trybun przy dużym boisku, uzupełnienie nawodnienia, wymiana siatki, ogłuszenie, maszty flagowe.


Uzasadnienie projektu

W ramach projektu chcemy dać wszystkim Wrocławianom dużą dawkę zieleni!
Chcemy stworzyć nowe nasadzenia tak, aby choć przynajmniej częściowo zrekompensować straty ekologiczne i krajobrazowe. Kolejnym założeniem naszego projektu jest chęć zadbania o bioróżnorodność enklaw zieleni. We Wrocławiu jest wiele zaniedbanych miejsc, które mają duży potencjał, gdyż mogłyby stać się miejscami spotkań Wrocławian, miejscami, gdzie można odpocząć i nabrać trochę pozytywnej energii. W ramach naszego projektu zamierzamy również zadbać o aktywność fizyczną Wrocławian wśród powstającej zieleni. W projekcie uwzględnione są również elementy małej architektury oraz rekreacyjno-sportowe. Projekt zakłada również poprawę jakości życia mieszkańców.

Grupa beneficjentów projektu

Mieszkańcy Wrocławia ze szczególnym uwzględnieniem osiedli: Gajowice, Ołbin, Zakrzów oraz Maślice

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

ok. 100 000

Elementy projektu

1) Maślice
- ścieżka łącząca projekt nr 200 WBO 2020 z projektem nr 132 WBO 2019,
- kładka nad rowem melioracyjnym,
- system retencji: przywrócenie retencji do stanu używalności, oczyszczenie stawów i rowów melioracyjnych, niezbędna infrastruktura hydrotechniczna (np. zastawki)
2) Ołbin
Lompy/Damrota/Jaracza/Daszyńskiego
- nasadzenia drzew, krzewów, kwiatów, traw: wszelkich form roślinności
mała architektura
- oświetlenie parkowe
Kluczborska/Jedności Narodowej przed Centrum Kreatywności Talent
- nasadzenia drzew, krzewów, kwiatów, traw: wszelkich form roślinności
mała architektura
- oświetlenie parkowe
3) Zakrzów
- Budowa drugiego etapu trybun przy dużym boisku baseballowym w technologii stalowej/metalowej, prace ziemne, umocnienia lub wymiana istniejących konstrukcji betonowych, osłony/korekta istniejących elementów infrastruktury. Pojemność trybun według nowej koncepcji powinna maksymalnie zbliżyć się do pojemności trybun pierwotnego projektu tj. 426 miejsc siedzących. Uszczegółowienie i znalezienie optymalnego rozwiązania technicznego będzie dopracowane na etapie przygotowania dokumentacji projektowej
- Stworzenie przyłącza infrastruktury nawadniającej dla nawierzchni z trawy naturalnej dla małego boiska baseballowego
- wymiana zniszczonego piłko chwytu (samej siatki) o wymiarach ok 20x7 m2 na lewym zapolu, montaż „ogłuszenia” (materiał absorbujący uderzenia) na betonowej części back-stopu ok. 30m2
- Zamontowanie 5 masztów flagowych (przy dużym boisku) – 20 tyś zł


Lokalizacja

Pomiń mapę

projekt ponadosiedlowy Lokalizacja

Maślice, Ołbin, Psie Pole-Zawidawie Osiedle

Lokalizacja szczegółowa brak.

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

Do nieważnych zostały zaliczone przypadki niezgodnego z zasadami wypełnienia kart papierowych, niepotwierdzenia głosu kodem SMS, powtórnego oddania głosu z użyciem tego samego nr PESEL.

4 758

Liczba głosów: internet - papier

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław w dniu 12.10.

Dotyczy głosów ważnych.

Internet

4 757

Papier

1

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Dotyczy głosów ważnych.

Kobiety

2 511

Mężczyźni

2 247

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.