Nr projektu Nr projektu 11
PROJEKT PONADOSIEDLOWY:
do 3 000 000 zł
Parki i skwery: Huby-Powstańców Śląskich - koalicja osiedli [WBO. 2023]
-
Kategoria zieleń/rekreacja
-
Budżet zweryfikowany 2 200 000 zł
-
Status Niewybrany w głosowaniu
-
739
Statystyki Oddanych głosów
-
Lider projektu: Maciej Borowski
Komentarz UMW po II etapie oceny
Komentarz UMW po I etapie oceny
Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ szacunkowy koszt wskazanego we wniosku zakres przekracza maksymalną dla projektów WBO 2023 kwotę 3 000 000 zł. W zakresie realizacji na osiedlu Borek, tj. odtworzeniu szpalerów drzew przy ul. Sudeckiej, na odcinku między al. Wiśniową a Jaworową oraz częściowe odsłonięcie pasów ziemi z odtworzeniem pasów zieleni w miejscu całkowicie zaasfaltowanych w czasach PRL-u, nie ma możliwości wykonania jedynie nasadzeń. Chodniki wzdłuż ulicy Sudeckiej wykonane są z nawierzchni asfaltowej, miejscami wykazującej ubytki, pod którymi widać starą kostkę brukową. W związku z tym zadanie należy zrealizować kompleksowo, również jeśli chodzi o zieleń. Nie powinno się wykonywać nasadzeń zieleni przed remontem chodników, który jest przedsięwzięciem wymagającym znacznego budżetu z uwagi na możliwą wymianę starych sieci uzbrojenia terenu oraz budowa nowej nawierzchni. Wprowadzenie drzew oraz pasów zieleni powinno być elementem składowym dla kompleksowego remontu ciągów pieszych wzdłuż ulicy. Projekt będzie możliwy do realizacji w przypadku ograniczenia zakresu. W obecnym kształcie projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 10) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.
Opis projektu
Huby - Park Andersa - etapowanie realizacji placu zabawy dla starszych dzieci z polaną rekreacyjną. Projekt bazuje na jednej z 3 koncepcji opracowanych w ramach Fund. Os. RO Huby część od strony V LO i alejki kasztanowców.
Powstańców Śląskich - utworzenie części parku przy ul. Stysia (zgodnie z dok. wykonaną w ramach proj. nr 675 WBO 2017), etapowanie w części od strony Stysia-Owsianej.
Uzasadnienie projektu
Krzyki to legenda Zielonego Wrocławia.
Park kieszonkowy przy ul. Stysia ma zastąpić wstydliwe klepisko i zapewnić mieszkańcom atrakcyjne i estetyczne miejsce wypoczynku w sąsiedztwie szkoły, żłobka i kościoła.
Park Andersa, to część Klina Południowego, który miał być terenem rekreacyjnym, a został częściowo skomercjalizowany i zdegradowany. Chcemy ten park uczynić ponownie atrakcyjnym miejscem wypoczynku i rekreacji. Zaczynamy od ulicy Kamiennej i Parku Przygody.
Grupa beneficjentów projektu
Bezpośrednio - mieszkańcy dwóch wrocławskich osiedli: Hub i Powstańców Śląskich, a w szerszym ujęciu - całego Wrocławia i sąsiednich gmin wraz z turystami.
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
90 tys. mieszkańców
Elementy projektu
1 x ul. Stysia - część planowanego Parku kieszonkowego przy ul. Stysia (część od strony Stysia-Owsianej do 0,85 mln zł)
1 x Park Andersa - część planowanego Parku Przygody dla dzieci starszych w Parku Andersa (część od strony V LO do wartości 0,85 mln zł)
2 x Dokumentacje projektowe
Lokalizacja
projekt ponadosiedlowy Lokalizacja
Powstańców Śląskich, Huby Osiedle
Lokalizacja szczegółowa Huby: teren znajdujący się pośrodku Parku Andersa, obok stacji rozdzielczej, na granicy osiedla Huby i Powstańców Ślaskich, przy ul. Kamiennej, na działkach nr 5/3, AR_26, Obręb Południe. Powstańców Śląskich: Park kieszonkowy przy ul. Stysia: Południe, AR_43, 40/3 i Południe, AR_43, 42/2.
Załączniki - 2 szt.
Kontakt z liderem projektu
Liczba głosów ogółem
Do nieważnych zostały zaliczone przypadki niezgodnego z zasadami wypełnienia kart papierowych, niepotwierdzenia głosu kodem SMS, powtórnego oddania głosu z użyciem tego samego nr PESEL.
Liczba głosów: internet - papier
Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław w dniu 12.10.
Dotyczy głosów ważnych.
Internet
739Papier
0Płeć: kobiety - mężczyźni
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.
Dotyczy głosów ważnych.
Kobiety
446Mężczyźni
293Wiek głosujących
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.
Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie wskazanym w formularzu poprawkowym dla realizacji Parku Przygody dla dzieci starszych w Parku Andersa oraz parku kieszonkowego przy ul. Stysia. Ocena negatywna dla lokalizacji w Parku Południowym. W formularzu poprawkowym Lider napisał, że realizowany miałby być zakres wskazany w projekcie nr 280/2023, jednak projekt ten nie został wycofany z tegorocznej edycji. Ponadto zgodnie z § 9 ust. 4 uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego zmiany projektu, w odniesieniu do pierwszego etapu oceny, nie mogą dotyczyć równocześnie istotnych zmian zakresu projektu oraz jego lokalizacji. W tym przypadku Lider wskazał nową lokalizację i zakres. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 7 ust. 2 pkt 1) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 2 200 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej do wysokości zgłoszonego progu kwotowego przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 11 i 280.