wroclaw.pl strona główna Wrocławski Budżet Obywatelski

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:55

wroclaw.pl strona główna
  1. Wrocławski Budżet Obywatelski
  2. Lista projektów 2023
  3. Projekt nr 106

Nr projektu Nr projektu 106

PROJEKT OSIEDLOWY:
do 1 000 000 zł

Spaceruj, biegaj i baw się - ścieżki w Parku Maślickim etap III [WBO. 2023]

Głosów: 3 432

zieleń/rekreacjaKategoria

1 000 000 złBudżet zweryfikowany

Wybrany w głosowaniu Status

3 432

oddanych głosów

Lider projektu: EWA WOJEWODA

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Zarząd Zieleni Miejskiej posiada koncepcję opracowaną w 2017/2018r. dla całego obszaru oraz pozwolenie na budowę na zawężonym obszarze w stosunku do koncepcji. W ramach projektu nr 80 WBO 2021 zmieniono projekt budowlany (obecnie ZZM jest na etapie uzyskiwania zamiennego pozwolenia na budowę) w zakresie budowy placu zabaw. Zgłoszony do WBO 2023 projekt wymagałby aktualizacji części dokumentacji oraz nowej dokumentacji (dla działki leśnej) w zakresie obszaru wskazanego we wniosku. Zakres realizowanych ścieżek z koncepcji, w ramach dostępnego budżetu, zostanie ustalony z Liderem na etapie konsultacji poprzedzających projektowanie. Teren miejscami jest bardzo gęsto zadrzewiony i w związku z tym projekt możliwy jest do realizacji pod warunkiem takiego prowadzenia ścieżek, które pozwoli uniknąć wycinek dużych drzew. Nie da się wykluczyć, że z tego względu, po wykonaniu inwentaryzacji dendrologicznej, może być konieczna rezygnacja z którejś ze ścieżek wskazanej w ogólnej koncepcji. Ponadto wskazany we wniosku zakres, jak i posiadana przez ZZM koncepcja, zakłada poprowadzenie ścieżki łączącej dwa obszary (obszar leśny i parkowy, przedzielony działką Parafii) przez wąską działkę (nr 1/2, AM-1, Pilczyce) będącą własnością Skarbu Państwa w gospodarowaniu Prezydenta Wrocławia, w związku z tym należy wyłączyć ścieżkę z zakresu projektu.
Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 1 000 000 zł, ale taka kwota nie wystarczy na docelowe zagospodarowanie parku i konieczne będzie dalsze etapowanie inwestycji. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem podczas etapowania projektu do wysokości zgłoszonego progu kwotowego przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projekt, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Zarząd Zieleni Miejskiej posiada koncepcję opracowaną w 2017/2018r. dla całego obszaru oraz pozwolenie na budowę na zawężonym obszarze w stosunku do koncepcji. W ramach projektu nr 80 WBO 2021 zmieniono projekt budowlany (obecnie ZZM jest na etapie uzyskiwania zamiennego pozwolenia na budowę) w zakresie budowy placu zabaw. Zgłoszony do WBO 2023 projekt wymagałby aktualizacji części dokumentacji oraz nowej dokumentacji (dla działki leśnej) w zakresie obszaru wskazanego we wniosku. Zakres realizowanych ścieżek z koncepcji, w ramach dostępnego budżetu, zostanie ustalony z Liderem na etapie konsultacji poprzedzających projektowanie. Teren miejscami jest bardzo gęsto zadrzewiony i w związku z tym projekt możliwy jest do realizacji pod warunkiem takiego prowadzenia ścieżek, które pozwoli uniknąć wycinek dużych drzew. Nie da się wykluczyć, że z tego względu, po wykonaniu inwentaryzacji dendrologicznej, może być konieczna rezygnacja z którejś ze ścieżek wskazanej w ogólnej koncepcji. Ponadto wskazany we wniosku zakres, jak i posiadana przez ZZM koncepcja, zakłada poprowadzenie ścieżki łączącej dwa obszary (obszar leśny i parkowy, przedzielony działką Parafii) przez wąską działkę (nr 1/2, AM-1, Pilczyce) będącą własnością Skarbu Państwa w gospodarowaniu Prezydenta Wrocławia, w związku z tym należy wyłączyć ścieżkę z zakresu projektu. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 1 000 000 zł, ale taka kwota nie wystarczy na docelowe zagospodarowanie parku i konieczne będzie dalsze etapowanie inwestycji. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem podczas etapowania projektu do wysokości zgłoszonego progu kwotowego przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projekt, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu.

Opis projektu

Rejon nr 14, do którego należą Maślice małe i duże, to obszar dynamicznie rozwijający się pod względem urbanistycznym, równocześnie w dużym tempie rośnie liczba mieszkańców tego terenu (nowi mieszkańcy Maślic to rodziny z dziećmi oraz rodziny z dziećmi i rodzicami). Wraz z infrastrukturą zabudowy zanikają tradycyjne, choć niezagospodarowane trasy spacerowe. Obecnie spacery ogółu społeczności Maślic oraz mieszkańców sąsiednich osiedli odbywa się po osiedlowych ulicach, wśród ruchu samochodowego. Na osiedlu brakuje zielonej trasy do spacerów, biegania i nauki jeżdżenia. np. na rowerku czy hulajnodze. Park M jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, a także chęcią wykorzystanie terenu o dużym potencjale przyrodniczym do rekreacji ruchowej.

Uzasadnienie projektu

Głównym celem etapu III parku jest bezpieczna rekreacja mieszkańców oraz zachęcenia innych do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jest również odpowiedzią na realne potrzeby mieszkańców biegaczy i spacerowiczów oraz umożliwienie dzieciom bezpiecznej nauki jazdy na rowerkach czy hulajnodze po terenach zielonych. Umożliwienie mieszkańcom tworzenie relacji miedzy ludzkich Maśliczan i Wrocławian w miłym przyrodniczym otoczeniu organizując np zawody, podchody lub grupy biegaczy. Najważniejszym celem jest stworzenie ścieżek w całym Parku, aby stał się dosłownym Parkiem, co umożliwi startowanie w innych projektach i dodawanie, np. kwietnej łąki czy placu zabaw dla psów. Park jest bezpiecznym miejscem do spędzania aktywnie czasu.

Grupa beneficjentów projektu

Obecnie Maślice zamieszkuje 15 tys. osób

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

17 tys. osób

Elementy projektu

10 x ścieżki szutrowe
7 x ławki
5 x kosze na śmieci

Lokalizacja

Pomiń mapę

projekt osiedlowy Lokalizacja

Maślice Osiedle

Lokalizacja szczegółowa Wzdłuż ul. Królewieckiej od przejścia dla pieszych ul. Mrągowska do rzeki Ługowiny.

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

Do nieważnych zostały zaliczone przypadki niezgodnego z zasadami wypełnienia kart papierowych, niepotwierdzenia głosu kodem SMS, powtórnego oddania głosu z użyciem tego samego nr PESEL.

3 432

Liczba głosów: internet - papier

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław w dniu 12.10.

Dotyczy głosów ważnych.

Internet

3 428

Papier

4

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Dotyczy głosów ważnych.

Kobiety

1 859

Mężczyźni

1 573

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.