Tydzień Kina Hiszpańskiego w Nowych Horyzontach

Jutro rozpoczyna się  „Tydzień Kina Hiszpańskiego” w kinie Nowe Horyzonty. W tegorocznej edycji znalazły się filmy z wyrazistymi bohaterkami kobiecymi w roli głównej – przedstawiamy subiektywny przewodnik filmowy.

  • Kadr z filmu "Carmina i amen", reż. Paco Leon

    Kadr z filmu "Carmina i amen", reż. Paco Leon

  • Kadr z filmu "Kanibal", reż. Manuel Martin Cuenca

    Kadr z filmu "Kanibal", reż. Manuel Martin Cuenca

  • Kadr z filmu "Kwiaty", reż. Jon Garano, Jose Maria Goenaga

    Kadr z filmu "Kwiaty", reż. Jon Garano, Jose Maria Goenaga


Tydzień Kina Hiszpańskiego, który potrwa od 20 do 26 marca w kinie Nowe Horyzonty to największy poza samą Hiszpanią przegląd tamtejszej kinematografii na świecie. To jedyna w swoim rodzaju uczta dla koneserów kina hiszpańskiego i europejskiego.

W tegorocznym programie znalazły się przeboje kasowe, laureaci nagród hiszpańskich i europejskich oraz autorskie, kameralne produkcje. Będzie można obejrzeć np. trzykrotnego laureata nagrody Goya – „Jak zostać Baskiem” Emilio Martineza-Lazaro. W kinach na Półwyspie Iberyjskim film obejrzały już miliony widzów.

Monika Mazur*, iberystka, tłumaczka, kinomanka, która współtworzyła program 15. Tygodnia Kina Hiszpańskiego uważa, że warto zwrócić w tym roku uwagę na wyraziste, barwne i zarazem skomplikowane postaci kobiece: - Jak choćby tytułowa bohaterka „Carminy i amen” w reżyserii Paco Leona, kultowej już komedii w Hiszpanii – opowiada. – Jest to kontynuacja przygód „Wybuchowej Carminy”, ale polecam film także tym, którzy nie widzieli pierwszej części. Carmina wzorowana jest na matce reżysera, jest zresztą przez nią zagrana. To fantastyczna, silna kobieta – dużo mówi, dużo pali, dużo przeklina, dużo się śmieje. To gorąca i zarazem wybuchowa mieszanka hiszpańskiej duszy.Obie części sagi o Carminie zostały nagrodzone na Festiwalu Kina Hiszpańskiego w Maladze w 2014 roku – w kategoriach za najlepszy scenariusz i najlepszą aktorkę drugoplanową.

Złożone kobiece postaci występują też w kolejnym filmie przeglądu „10 000 nocy” Ramona Salazara. Pierwsza to matka głównego bohatera – oderwana od rzeczywistości, szalona i wymagająca opieki. Jej syn nauczy się jak nawiązać z nią dobre relacje poprzez przyjaźń z innymi kobietami. – To właśnie młode kobiety pomogą głównemu bohaterowi przełamać bariery i pozbyć się lęku – opisuje Monika Mazur. – Mamy tutaj wspaniałe role matki Susi Sanchez i Najwy Nimri, malarki z Berlina. Film ma piękną, oniryczną ścieżkę dźwiękową i zdjęcia z dwóch magicznych miast – Berlina i Paryża. Gorąco polecam.

Niejasne, zakręcone relacje z kobietami ma kolejny, tytułowy bohater „Kanibala” Manuela Martina Cuenca. Film – głównie z racji tematyki, czyli tajemnicy i zbrodni – został mianowany thrillerem. Jednak dla selekcjonerki i iberystki Moniki Mazur jest przede wszystkim przejmującym dramatem o samotności. – Kobiety są ofiarami Kanibala, ale też dowodem na to, jak trudno mu nawiązać relacje z otoczeniem – tłumaczy Mazur.

Wyjątkową propozycją jest też dokument nakręcony na cześć wielkiej osobowości i gwiazdy klasycznego Hollywood – pod znaczącym tytułem „W hołdzie Bette Davis” Pedro Gonzaleza Bermudeza. Aktorka odwiedziła w 1989 roku festiwal filmowy w San Sebastian w Hiszpanii i została pierwszą kobietą w historii festiwalu, która odebrała nagrodę specjalną Donostia. Dokument zrealizowany 25 lat po jej wizycie w San Sebastian pokazuje kulisy tych wydarzeń. Relacje osób, które wtedy zetknęły się z gwiazdą, tworzą obraz fascynującej kobiety, silnej, niezależnej profesjonalistki, jednej z ostatnich prawdziwych dam kina, która się nie poddawała mimo ciężkiej choroby.

Monika Mazur poleca także kameralne kino baskijskie „Kwiaty”, w reżyserii Jona Garano i Jose Marii Goenaga. – Intymny, wyciszony film – relacjonuje iberystka. - Oczywiście o …trzech kobietach. Jednej z nich co tydzień ktoś przysyła anonimowo kwiaty, dwie pozostałe znajdują wiązanki w miejscu, gdzie straciły kogoś bliskiego. Jak się okazuje, dla każdej z nich to zdarzenie wiele znaczy, ale dla każdej co innego.

Organizatorami 15. Tygodnia Kina Hiszpańskiego są Ambasada Królestwa Hiszpanii, Biuro ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii w Polsce i Agencja Promocji Manana.

Wszystkie projekcje w Kinie Nowe Horyzonty. Bilety można już kupować w kasach kina i na stronie internetowej: www.kinonh.pl.

Więcej szczegółów na stronie kina Nowe Horyzonty oraz na stronie: www.manana.pl


*Monika Mazur: iberystka, tłumaczka, od 3 lat członkini ekipy Tygodnia Kina Hiszpańskiego, autorka opisów filmów i bloga bzik iberyjski – www.bzikiberyjski.blogspot.com, www.facebook.com/bzikiberyjski

Zgłoś uwagę