wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:55

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Relacja - konsultacje Parku Henrykowskiego
konsultacje parku Henrykowskiego tekst i zdjęcia: Monika Glińska
konsultacje parku Henrykowskiego

Planowanie Parku Henrykowskiego rozpoczęte! Spotkanie konsultacyjne na ten temat odbyło się 9 grudnia na osiedlu, na którym zrodził się pomysł utworzenia nowego terenu zielonego we Wrocławiu, czyli na Tarnogaju.

Już wiadomo, że koncepcja architektoniczna przyszłego parku zostanie wyłoniona w drodze konkursu. Ogłosiła to na spotkaniu przedstawicielka Zarządu Zieleni Miejskiej Lidia Świętalska. Zapowiedziała też, że wszelkie prace w terenie poprzedzi  inwentaryzacja zieleni, ale też sprawdzenie samego gruntu, m.in. pod kątem pozostałości infrastruktury kolejowej. Przyszły rok to czas na uporządkowanie terenu i sporządzenie dokumentacji projektowej. Wytyczne dla projektantów zostaną określone podczas trwających właśnie konsultacji społecznych.  Zakończenia I etapu projektu możemy spodziewać się w roku 2021.

Mariola Kmieć z Zespołu ds. WBO Urzędu Miejskiego uspokoiła zaś mieszkańców, że niezależnie od tego, jakie przeszkody i niespodzianki napotkają realizatorzy zadania na terenie przyszłego parku i jak długo potrwa przystosowanie terenu do funkcji rekreacyjnej, zdobyte przez mieszkańców w Budżecie Obywatelskim środki nie przepadną.

konsultacje w sprawie parku Henrykowskiego

Inicjatorzy przedsięwzięcia, Krzysztof Mazurkiewicz i Tomasz Myszko-Wolski z grupy Przyjazny Tarnogaj, podkreślili, że zależy im głównie na dogęszczeniu istniejącej zieleni oraz pozostawieniu nieco dzikiego charakteru tego miejsca. Poprzemysłowy klimat Parku Henrykowskiego miałoby podkreślać Muzeum Kolejnictwa sąsiadujące z parkiem od północy. Jest to idea Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu. Trzecim elementem, który jest istotny dla liderów w kontekście skomunikowania parku i samego osiedla z Przedmieściem Oławskim, jest odbudowa kładki przebiegającej nad torami między ul. Paczkowską i Świstackiego.

Jedna z mieszkanek przypomniała, że kładka ta nie została stworzona z myślą o mieszkańcach, a pracownikach kolei i nie spełnia współczesnych przepisów BHP, musiałaby więc zostać zbudowana od nowa, i to najpewniej w innym miejscu. Niezależnie od tego, czy uda się to zrobić, czy też nie, mieszkańcy już myślą, w jaki sposób (choćby częściowo) można by zachować ten ważny dla lokalnej społeczności obiekt.

spotkanie konsultacyjne w sprawie parku Henrykowskiego

Idąc za ciosem, uczestnicy spotkania konsultacyjnego podpowiadali, iż charakterystycznym elementem wyposażenia parku mogłyby być semafory czy amfiteatr przypominający stację kolejową, a strefa foodtracków znajdowałaby się np. w starych wagonach kolejowych.

Szczególnie pożądana przez mieszkańców jest infrastruktura dla młodzieży (np. rolkostrada, skatepark, tyrolka), gdyż osiedle jest (lub w najbliższej przyszłości będzie) już nasycone placami zabaw dla dzieci. Zieleń miałaby stanowić główny element rekultywacji terenu, harmonijnie łączyć się z infrastrukturą i zapewniać komfort podczas spacerów, biegania czy wychodzenia z psem. Zgodnie z postulatem uczestników zieleń, która pojawiła się na przestrzeni lat spontanicznie, należałoby uzupełnić rodzimymi gatunkami drzew, wprowadzić pnącza i krzewy kwitnące. Przy licznych ścieżkach mogłyby się znaleźć wodopoje, mile widziana będzie strefa WC.

Park ma mieć charakter otwartego miejsca spotkań (bez płotów i ogrodzeń). Za priorytetowe uczestnicy uznali udrożnienie wejść do parku na obszarze całego Osiedla Henrykowskiego, zabezpieczenie usypanej na terenie górki i znajdującej się niedaleko bocznicy kolejowej. Wszystkie uwagi były na bieżąco spisywane przez moderatorki spotkania ze Stowarzyszenia Żółty Parasol.

konsultacje parku Henrykowskiego

W ramach konsultacji społecznych „Park Henrykowski po kolei” pomysły i opinie na temat przyszłego zagospodarowania docelowych 12 ha parku można składać do 23 grudnia 2019). Jeśli chcesz uczestniczyć w planowaniu tego miejsca, a nie było cię na spotkaniu, wypowiedz się poprzez elektroniczny formularz dostępny tutaj.

Podpowiedz, jaki powinien być Park Henrykowski. Stwórzmy razem nową zieloną przestrzeń na mapie Wrocławia.

tekst i zdjęcia: Monika Glińska

Konsultacje realizowane są przez Fundację na Rzecz Studiów Europejskich oraz Stowarzyszenie Żółty Parasol w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław. Partnerzy konsultacji: grupa Przyjazny Tarnogaj oraz Rada Osiedla Tarnogaj.

notatki z konsultacji parku Henrykowskiego

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl