mikroGRANTY ESK wielkim sukcesem
Kiedy program mikroGRANTY wystartował w 2014 roku, a jego główną ideą było włączenie aktywnych mieszkańców Wrocławia – osób fizycznych, nieformalnych grup, organizacji pozarządowych, spółdzielni socjalnych, wspólnot mieszkaniowych, kościołów i związków wyznaniowych – w proces przygotowań do roku Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we Wrocławiu.
Czytaj też: mikroGRANTY 2017: Festiwal aktywności wrocławian
Zainteresowanie otrzymaniem grantów na realizację niewielkich projektów z myślą o lokalnych społecznościach było tak wielkie, że program przedłużono po zakończeniu ESK 2016. W 2018 roku Mikrogranty doczekały się zupełnie nowej formuły. Zdecydowanie lepszej i kierowanej do szerszej grupy docelowej, także młodzieży.
Spotkanie dotyczące Mikrograntów w 2018 roku. Przy mikrofonie Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego
Propozycja dla mniejszych graczy społecznych
– Obecnie mamy do czynienia z modą społeczną, interesujemy się naszą najbliższą okolicą, staliśmy się bardziej zaangażowanymi mieszkańcami, a Wrocławska Diagnoza Społeczna wykonana przez Uniwersytet Wrocławski jest dowodem na wzrastające zaangażowanie i zwiększenie się refleksyjności mieszkańców Wrocławia, którzy chcą w większym stopniu wziąć odpowiedzialność za miasto – podkreśla Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego.
Dodaje jednocześnie, że mikrogranty to propozycja dla tych, którzy mają obawy z korzystania z większego wsparcia, jak w przypadku projektów realizowanych w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Jakie są Mikrogranty w 2018
Obecne Mikrogranty powstały z połączenia mikroGRANTÓW ESK 2016 (dziś pod auspicjami Strefy Kultury Wrocław), Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego.
– Zdecydowaliśmy się stworzyć jedną wspólną platformę, mamy środki, które pozwolą zrealizować różne pomysły wrocławian – zapowiada Jacek Sutryk. Do wydania w 2018 będzie 550 tysięcy złotych w trzech rodzajach naborów. – Dajemy osobom i organizacjom możliwość zdobycia do 10 tysięcy złotych na projekty kulturalne, ekologiczne, sportowe, ale zawsze oparte na lokalnych potrzebach lokalnych społeczności – zwraca uwagę Kazimierz Szepiela z Fundacji Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella”.
Terminy naborów i konsultacji
Nabory trwają od 1-15 dnia marca, maja i września. Przed każdym z naborów odbędą się specjalne spotkania informacyjne o regulaminie, szczegółowych terminach i zasadach współpracy, które poprowadzą przedstawiciele Strefy Kultury Wrocław i Fundacji Umbrella.
Terminarz przed naborem marcowym:
- 09.02, 17:30, Barbara (ul. Świdnicka 8b), Mikrogranty i Mikrogranty NGO
- 15.02, 17:30, Sektor 3 (ul. Legnicka 65), Mikrogranty
- 16.02, 17:30, Sektor 3 (ul. Legnicka 65), Mikrogranty NGO
- 19.02, 17:30, Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 1 (ul. Sztabowa 98), Mikrogranty
- 20.02, 17:30, Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 1 (ul. Sztabowa 98), Mikrogranty NGO
- 22.02, 17:30, CBK FAMA (ul. Krzywoustego 286), Mikrogranty
- 23.02, 17:30, CBK FAMA (ul. Krzywoustego 286), Mikrogranty NGO
- 26.02, 17:30, Czasoprzestrzeń (ul. Tramwajowa 1/3), Mikrogranty NGO
- 28.02, 17:30, Czasoprzestrzeń (ul. Tramwajowa 1/3), Mikrogranty
Przy realizacji projektów organizatorzy, oprócz wsparcia finansowego przewidzianego dla każdej z grup, proponują także pomoc przy realizacji zadań – Mikroagorę (spotkania ze zwycięzcami naborów) i Akademię Mikrograntów (zajęcia szkoleniowe dla początkujących twórców).
Szczegóły na temat Mikrograntów
- Dla osób fizycznych i grup nieformalnych znajdziecie tutaj
- Dla NGO znajdziecie tutaj
- Dla nieformalnych grup młodzieżowych znajdziecie tutaj