Mikrogranty 2018: Nowa formuła, więcej środków, więcej możliwości

Od tego roku w Mikrograntach zmienia się bardzo wiele. Po raz pierwszy mamy trzy nabory dla trzech różnych grup – pełnoletnich osób fizycznych, organizacji pozarządowych i nieformalnych grup młodzieżowych. Większe będą także środki. W minionych latach do wydania było 200 tysięcy złotych rocznie, teraz aż 550 tysięcy złotych. Nabory 2018 w marcu, maju i wrześniu.

mikroGRANTY ESK wielkim sukcesem

Kiedy program mikroGRANTY wystartował w 2014 roku, a jego główną ideą było włączenie aktywnych mieszkańców Wrocławia – osób fizycznych, nieformalnych grup, organizacji pozarządowych, spółdzielni socjalnych, wspólnot mieszkaniowych, kościołów i związków wyznaniowych – w proces przygotowań do roku Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we Wrocławiu.

Czytaj też: mikroGRANTY 2017: Festiwal aktywności wrocławian

Zainteresowanie otrzymaniem grantów na realizację niewielkich projektów z myślą o lokalnych społecznościach było tak wielkie, że program przedłużono po zakończeniu ESK 2016. W 2018 roku Mikrogranty doczekały się zupełnie nowej formuły. Zdecydowanie lepszej i kierowanej do szerszej grupy docelowej, także młodzieży.

Spotkanie dotyczące Mikrograntów w 2018 roku. Przy mikrofonie Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego

Propozycja dla mniejszych graczy społecznych

– Obecnie mamy do czynienia z modą społeczną, interesujemy się naszą najbliższą okolicą, staliśmy się bardziej zaangażowanymi mieszkańcami, a Wrocławska Diagnoza Społeczna wykonana przez Uniwersytet Wrocławski jest dowodem na wzrastające zaangażowanie i zwiększenie się refleksyjności mieszkańców Wrocławia, którzy chcą w większym stopniu wziąć odpowiedzialność za miasto – podkreśla Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego.

Dodaje jednocześnie, że mikrogranty to propozycja dla tych, którzy mają obawy z korzystania z większego wsparcia, jak w przypadku projektów realizowanych w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Jakie są Mikrogranty w 2018

Obecne Mikrogranty powstały z połączenia mikroGRANTÓW ESK 2016 (dziś pod auspicjami Strefy Kultury Wrocław), Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego.

– Zdecydowaliśmy się stworzyć jedną wspólną platformę, mamy środki, które pozwolą zrealizować różne pomysły wrocławian – zapowiada Jacek Sutryk. Do wydania w 2018 będzie 550 tysięcy złotych w trzech rodzajach naborów. – Dajemy osobom i organizacjom możliwość zdobycia do 10 tysięcy złotych na projekty kulturalne, ekologiczne, sportowe, ale zawsze oparte na lokalnych potrzebach lokalnych społeczności – zwraca uwagę Kazimierz Szepiela z Fundacji Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella”.

Terminy naborów i konsultacji

Nabory trwają od 1-15 dnia marca, maja i września. Przed każdym z naborów odbędą się specjalne spotkania informacyjne o regulaminie, szczegółowych terminach i zasadach współpracy, które poprowadzą przedstawiciele Strefy Kultury Wrocław i Fundacji Umbrella.

Terminarz przed naborem marcowym:

 • 09.02, 17:30, Barbara (ul. Świdnicka 8b), Mikrogranty i Mikrogranty NGO
 • 15.02, 17:30, Sektor 3 (ul. Legnicka 65), Mikrogranty
 • 16.02, 17:30, Sektor 3 (ul. Legnicka 65), Mikrogranty NGO 
 • 19.02, 17:30, Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 1 (ul. Sztabowa 98), Mikrogranty
 • 20.02, 17:30, Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 1 (ul. Sztabowa 98), Mikrogranty NGO
 • 22.02, 17:30, CBK FAMA (ul. Krzywoustego 286), Mikrogranty
 • 23.02, 17:30, CBK FAMA (ul. Krzywoustego 286), Mikrogranty NGO
 • 26.02, 17:30, Czasoprzestrzeń (ul. Tramwajowa 1/3), Mikrogranty NGO
 • 28.02, 17:30, Czasoprzestrzeń (ul. Tramwajowa 1/3), Mikrogranty

Przy realizacji projektów organizatorzy, oprócz wsparcia finansowego przewidzianego dla każdej z grup, proponują także pomoc przy realizacji zadań – Mikroagorę (spotkania ze zwycięzcami naborów) i Akademię Mikrograntów (zajęcia szkoleniowe dla początkujących twórców). 

Szczegóły na temat Mikrograntów

 • Dla osób fizycznych i grup nieformalnych znajdziecie tutaj
 • Dla NGO znajdziecie tutaj
 • Dla nieformalnych grup młodzieżowych znajdziecie tutaj