wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:10

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Losowanie panelistów i panelistek [PANEL OBYWATELSKI]

Losowanie panelistów i panelistek [PANEL OBYWATELSKI]

Wydział Partycypacji Społecznej,

losowanie składu Panelu Obywatelskiego, zdjęcie ilustracyjne źródło: pixabay
losowanie składu Panelu Obywatelskiego, zdjęcie ilustracyjne

Sprawdź zasady losowania i skład Panelu Obywatelskiego.

Czas na losowanie panelistów i panelistek! Będzie ono przebiegało w dwóch krokach. Pierwszym jest ułożenie profili indywidualnych, a drugim wylosowanie panelistów lub panelistek spośród osób, które tym profilom odpowiadają (spośród wszystkich tych, którzy otrzymali zaproszenie i zarejestrowali się do udziału w panelu obywatelskim).

Czym jest profil indywidualny?

W składzie idealnym panelu obywatelskiego we Wrocławiu bierze się pod uwagę pięć kryteriów demograficznych – płeć, grupa wiekowa, poziom wykształcenia, najczęściej wykorzystywany środek transportu oraz osiedle zamieszkania. Profil indywidualny to więc na przykład: 1) kobieta, 2) z grupy wiekowej 18-24 lat, 3) z wykształceniem średnim, 4) jeżdżąca po mieście przede wszystkim na rowerze i 5) mieszkająca na osiedlu Jagodno.

Do udziału w panelu zarejestrowało się 825 osób, z czego 413 kobiet i 412 mężczyzn. W składzie idealnym panelu we Wrocławiu powinno być 41 kobiet i 34 mężczyzn, gdyż tak wygląda struktura demograficzna miasta. Z kolei, dla przykładu, z wykształceniem podstawowym powinno być w składzie idealnym 11 osób, ze średnim 40 osób, a z wyższym 24 osoby. W ramach rejestracji do udziału w panelu zgłosiło się 15 osób z wykształceniem podstawowym, 249 ze średnim i 561 z wyższym, czyli inaczej niż wyglądają proporcje w składzie idealnym.

Krok pierwszy

Jak to zatem zrobić, aby z całej grupy osób, która się zgłosiła do udziału w panelu, wylosować grupę, której skład będzie maksymalnie (lub w pełni) zgodny ze składem idealnym? Do tego właśnie potrzebny jest krok pierwszy, czyli taki dobór profili indywidualnych, również z uwzględnieniem losowania, aby to wszystko dopasować. Szczegółowa metodologia tego kroku przedstawiona jest tutaj.

Z całym składem idealnym panelu obywatelskiego we Wrocławiu można zapoznać się tutaj, a opis sposobu jego utworzenia jest do pobrania tutaj.

Transmisja na żywo z doboru profili indywidualnych, na potrzeby drugiego losowania, rozpoczęła się na tej stronie, 24 marca, o godz. 12:00 i potrwała 4h i 42 min. Lista 53 profili indywidualnych wylosowanych w dniu 24 marca jest do pobrania tutaj. Losowanie było kontynuowane 25 marca od godz. 10:30. Lista 75 profili indywidualnych wylosowanych 24 i 25 marca jest do pobrania tutaj.

Panel Obywatelski lista wylosowanych profili indywidualnych skład Panelu po pierwszym losowaniu

Krok drugi

Krok drugi to natomiast wylosowanie osób, które pasują do tych profili indywidualnych. Transmisja na żywo z tego losowania rozpocznie się na tej stronie, 25 marca, o godz. 16.00. Losowanie panelistów i panelistek zostanie przeprowadzone zgodnie z zasadami przedstawionymi tutaj.

Panelistki i paneliści

Poniżej lista indywidualnych kodów, po których każda i każdy z wylosowanych może potwierdzić, że jest panelistką lub panelistą.

79rt

3vt4e

m7wvt

aum9y

t4yra

4ney

9yf4e

u4bbt

xkkdu

9nbra

bu3y

3c7yr

v9amt

e8bfu

n3vaa

eppu

8bxpr

tdx3t

x4hcu

e9uha

atmu

dctcr

vt94t

u4rbu

wmnha

anva

7rebr

mrewy

xnc7u

fctna

yadx

h7kbr

bkpwy

k8tup

vap3a

vhec

7yymr

p9kwy

effup

4rm3a

7vn3

wvx4r

89try

naeap

bx93a

rfb4

7e88r

4yypy

w4vfp

yee9a

hwv7

vbftt

8bfpy

waekp

8c7ud

xxw9

u4eut

p3cay

73pkp

d8chd

fpkye

8xwpt

mr8vy

t83vp

99ekd

4dufe

m7fat

4rfby

7ya4p

up3kd

dhdke

4trct

n7x8y

e778p

ruhcd

Pełną listę wylosowanych panelistek i panelistów znajdziesz tutaj.

Dolosowanie panelistek i panelistów 1 września 2020 [aktualizacja]

Ze względu na rezygnację części osób wylosowanych wiosną do udziału w Panelu, konieczne było przeprowadzenie dodatkowego losowania grupy rezerwowej (część z osób, które w niej uczestniczyło zrezygnowało, pozostałe weszły w skład grupy głównej w związku z rezygnacją kilku osób wchodzących w jej skład). Losowanie zostało przeprowadzone 1 września, w jego wyniku wylosowane zostały następujące osoby: 
8yrhr4cyuev7eprnuhbakb7mrwe93k6e4bjcepvaw9ncye99xu
Nagranie z losowania jest dostępne u Zespołu Koordynacyjnego ([email protected])

Zaktualizowane profile panelistek i panelistów (22/09/2020)

W założeniu w Panelu miało uczestniczyć 85 panelistów i panelistek (75 osób z grupy głównej i 10 z rezerwowej). Zgodnie z Regulaminem, osoby z grupy rezerwowej mają takie same uprawnienia jak osoby z grupy głównej, z wyjątkiem udziału w głosowaniu końcowym. Jeżeli jednak osoba z grupy głównej będzie nieobecna na głosowaniu końcowym lub była obecna na mniej niż 3 poprzednich spotkaniach Panelu, w głosowaniu zastępuje ją osoba z grupy rezerwowej.W związku z pandemią, łączna liczba panelistów i panelistek zmniejszyła się do 73 osób. Wynika to po pierwsze z tego, że rejestracja do udziału w Panelu oraz pierwsze losowanie panelistów i panelistek miało miejsce przed przesunięciem terminu spotkań na jesień. W efekcie, po przesunięciu terminu część osób, która wcześniej wyraziła zgodę na udział w Panelu, zrezygnowała. Aby uzupełnić brakujące miejsca, przed rozpoczęciem spotkań Panelu Zespół Koordynujący przeprowadził dodatkowe losowania do grupy głównej i rezerwowej. Niestety kilka osób zrezygnowało z udziału już w trakcie trwania spotkań, bądź nie była obecna na wymaganej ich liczbie (w większości z powodów zdrowotnych). Dlatego też, stosując postanowienia Regulaminu, w głosowaniu końcowym będą mogły wziąć udział 72 osoby (zamiast planowanych 75). Ze względu na wcześniejsze dolosowywanie osób oraz na udział w głosowaniu osób z grupy rezerwowej, zmianom uległy również proporcje w poszczególnych kryteriach demograficznych.
W ocenie Zespołu Koordynującego Wrocławski Panel Obywatelski proporcje zmieniły się nieznacznie w stosunku do składu idealnego, i nie mają wpływu na standardy przeprowadzenia Panelu.
skład Panelu ostateczny

 

Informacja Zespołu Koordynującego podsumowująca skład osobowy Panelu (05/10/2020)

W związku z przesunięciem spotkań Panelu na jesień oraz trwającą pandemią, liczba panelistów i panelistek uczestniczących w procesie zmniejszyła się do 73, z czego 69 osób było uprawnionych do wzięcia udziału w głosowaniu. W dniu głosowania obecnych było 70 osób, z czego 67 uprawnionych panelistów.

W marcu swój udział w panelu potwierdziły 74 osoby. W związku z pandemią COVID-19 zespół koordynujący, po uzgodnieniach z komitetem monitorującym i stronami, zdecydował się przenieść wszystkie spotkania na jesień. Na początku sierpnia przy ponownym kontakcie z panelistami swój udział potwierdziło 60 osób. 6 sierpnia przeprowadzone zostało więc losowanie uzupełniające 15 osób do grupy głównej, a także losowanie całego składu grupy rezerwowej. Kilka nowowylosowanych osób zrezygnowało z udziału w Panelu, na ich miejsce do grupy głównej weszło, więc 5 osób z grupy rezerwowej. Zrezygnowały również 2 osoby wylosowane do udziału w grupie rezerwowej, 24 sierpnia przeprowadzone zostało więc kolejne losowanie uzupełniające. Dolosowane zostały brakujące osoby do grupy rezerwowej. 1 września, na dwa dni przed rozpoczęciem ponownie zrezygnowały osoby listy głównej, więc dobrane zostały 2 osoby z listy rezerwowej. 2.09 wylosowanych zostało 10 osób - z czego 2 do listy głównej (na liście rezerwowej brakowało odpowiednich profili) oraz 8 do grupy rezerwowej. 3 września zaczynaliśmy panel mając 75 panelistów i 4 osoby na liście rezerwowej - pozostałe osoby odmówiły udziału. po dwóch spotkaniach panelu (3.09 i 5.09) wiadomo było, że w panelu uczestniczyć będą 73 osoby (4 osoby zrezygnowały z powodów zdrowotnych, a 3 z powodów zawodowych lub osobistych). Powiadomiliśmy o tym zespół monitorujący.

Zaznaczyć należy, że jako organizatorzy dokładaliśmy wszelkich starań żeby zadbać o właściwą frekwencję dzwoniąc do nieobecnych panelistów i  motywując ich do przyjścia. Paneliści dostawali także przypomnienia drogą sms-ową. Wiele osób zrezygnowało w ostatniej chwili pomimo wcześniejszych deklaracji udziału - z powodu złego stanu zdrowia, bycia w grupie wysokiego ryzyka, lęku związanego z zagrożeniem epidemicznym, a także zachorowania na COVID19 (1 osoba).

Uznaliśmy jednocześnie, że po rozpoczęciu spotkań nie należy już przeprowadzać dodatkowych losowań, ponieważ wylosowane wtedy osoby nie miałyby możliwości uczestniczenia we wszystkich spotkaniach i uzyskania niezbędnej do decydowania wiedzy. Jeżeli więc któreś z panelistów/ek zrezygnowało w trakcie trwania spotkań albo wskutek nieobecności straciło prawo głosu, w jego miejsce wchodziła odpowiednia osoba z grupy rezerwowej, albo - po wykorzystaniu całej grupy rezerwowej - liczba panelistów/ek uprawnionych do głosowania zmniejszała się. Taki sposób postępowania wynikał z postanowień Regulaminu (§ 12 ust. 3-4).

Zmniejszona liczba panelistów i panelistek uprawnionych do głosowania nie wpłynie na ważność podjętych przez nich decyzji. Zgodnie z Regulaminem rekomendacje, które zyskają poparcie na poziomie co najmniej 80 procent, mają być traktowane jako wiążące dla miasta, a w odniesieniu do rekomendacji, które zyskają poparcie na poziomie co najmniej 65 procent, a poniżej 80 procent, Prezydent Wrocławia przedstawi stanowisko, w którym określi, czy zostaną one wdrożone. Regulamin nie przewiduje kworum koniecznego do podjęcia decyzji przez Panel, nie wskazuje także, że poparcie 80% bądź 65% liczone ma być jako odpowiedni procent wyjściowej liczby panelistów/ek uprawnionych do głosowania (75 osób). Stoimy więc na stanowisku, że poparcie to powinno być liczone jako procent uprawnionych do głosowania panelistów/ek obecnych w dniu głosowania (obecnie 69 osób).

Jednocześnie wskazujemy, że proporcje pomiędzy cechami w poszczególnych kryteriach demograficznych są prawie całkowicie zachowane. Pomimo rezygnacji kilkorga panelistów i panelistek, różnice pomiędzy procentowym udziałem określonych cech w składzie idealnym Panelu a ich udziałem w ostatecznej grupie są niewielkie (maksymalnie 5 punktów procentowych). Ostateczna grupa jest więc nadal reprezentatywna dla Wrocławia. Jednak kolejne dolosowywania (po wyczerpaniu puli osób w danym profilu) mogłyby tę reprezentatywność zaburzyć.

Szczegółowe proporcje w kryteriach demograficznych przedstawiają poniższe tabele:

KOŃCOWY SKŁAD PANELU

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl