wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:50

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. 2021
  6. Jakie działania w Gminnym Programie Rewitalizacji?
  7. Pytania i odpowiedzi
Jakie działania w Gminnym Programie Rewitalizacji? Pytania i odpowiedzi. Grafika ilustracyjna Wrocław Rozmawia
Jakie działania w Gminnym Programie Rewitalizacji? Pytania i odpowiedzi. Grafika ilustracyjna

Aby nakreślić tło konsultacji, przygotowaliśmy pytania i odpowiedzi, zachęcamy do zapoznania się z ich treścią.

1. Dlaczego po raz kolejny Miasto Wrocław prowadzi konsultacje społeczne dotyczące rewitalizacji?

8 lipca 2021 r. Rada Miejska Wrocławia przyjęła uchwałę nr XLII/1082/21 w sprawie przystąpienia do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji (GPR). Ustawa z 9 października 2015 r. o rewitalizacji oraz wspomniana uchwała (wynikająca z Ustawy) pozwalają rozpocząć działania zmierzające do przygotowania GPR. 

Jednym z obowiązkowych elementów GPR jest lista planowanych podstawowych przedsięwzięć z zakresu rewitalizacji. Powstaje ona jako odpowiedź na wcześniej zdiagnozowane problemy danego obszaru. Chcielibyśmy poznać opinie mieszkańców i mieszkanek na temat tego, jakie działania, ich zdaniem, mogą być na niej uwzględnione. To ważne, ponieważ istotą rewitalizacji jest partycypacja społeczna, a nie tylko informowanie o kolejnych etapach prac podejmowanych przez władze.

Wcześniej (wiosną 2021 r.) odbyły się konsultacje społeczne dotyczące rewitalizacji, jednak obejmowały inną tematykę. W czasie ich trwania konsultowany był projekt uchwały delimitacyjnej, w której określono obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji we Wrocławiu. Przebieg rewitalizacji w naszym mieście opisany jest tutaj.

2. Czym jest Gminny Program Rewitalizacji i jakie jest jego znaczenie?

To dokument strategiczny, który służy planowaniu oraz prowadzeniu procesu rewitalizacji. Zawiera w szczególności informacje dotyczące tego, jakie działania należy podjąć, by w perspektywie kilkunastu lat rozwiązać (lub przynajmniej zmniejszyć natężenie) problemów  zdiagnozowanych na obszarze rewitalizacji. 

We Wrocławiu obszar ten to osiedla: Brochów, Kleczków, Księże, Nadodrze, Ołbin, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Oławskie oraz Przedmieście Świdnickie.

3. Jakie działania mogą być wpisane do Gminnego Programu Rewitalizacji?

Do Programu można wpisać działania, które mają na celu eliminację lub ograniczenie niepożądanych zjawisk, zdiagnozowanych na obszarze rewitalizacji. Mowa tu o problemach ekonomicznych, wyzwaniach związanych z bezpieczeństwem czy niską aktywnością społeczną.

Działania te mogą być realizowane zarówno przez gminę, jak i przez mieszkańców, organizacje społeczne czy podmioty gospodarcze (tzw. interesariuszy rewitalizacji), niezależnie lub w porozumieniu.

4. Kto może zgłosić propozycję projektu do Gminnego Programu Rewitalizacji?

Propozycję przedsięwzięcia rewitalizacyjnego może zgłosić każdy, kto ma pomysł na to, w jaki sposób przeciwdziałać zdiagnozowanym problemom. Podczas tych konsultacji społecznych szczególnie istotne będzie zebranie pomysłów, które zdaniem mieszkańców/mieszkanek warto realizować.

W tym celu prosimy o:

  • zgłoszenie pomysłów do narad konsultacyjnych przy zapisie na naradę,
  • wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego, który będzie dostępny na stronie konsultacji od 27 października. Za jego pomocą będzie można zgłosić przedsięwzięcie rewitalizacyjne, które chciałby realizować podmiot zgłaszający (np. wspólnoty mieszkaniowe w celu przeprowadzenia remontów kamienic lub organizacje pozarządowe np. na działania społeczne) przy wykorzystaniu dofinansowania ze środków zewnętrznych, tj. innych niż gminne, np. z Unii Europejskiej.

5. Jak zgłosić propozycję projektu do Gminnego Programu Rewitalizacji?

Poprzez formularz dostępny od 27.10 do 31.12.2021 r. na stronie konsultacji. Formularz należy pobrać ze strony i, wypełniony,  obowiązkowo: 

1) wydrukować i złożyć podpisany dokument w Kancelarii Urzędu przy ul. Zapolskiej 4, 50-032 Wrocław, w kopercie z dopiskiem "Wydział Partycypacji Społecznej - zgłoszenie przedsięwzięcia rewitalizacyjnego" lub przesłać za pośrednictwem operatora pocztowego. Zgłoszeń należy dokonać do 31 grudnia 2021 r. 

W przypadku wysyłki formularza za pośrednictwem operatora pocztowego decyduje data wpływu korespondencji do Urzędu Miejskiego Wrocławia.

oraz  

2) Przesłać jako edytowalny załącznik na podany na stronie adres poczty elektronicznej.

Procedura składania formularza wynika z przesłanek formalno-prawnych. Zgodnie z ustawą o rewitalizacji, przedsięwzięcia rewitalizacyjne realizowane przez podmiot publiczny inny niż gmina wymagają zgody tego podmiotu. Zatem konieczne jest skuteczne złożenie oświadczenia woli wpisania projektu do GPR w formie tradycyjnej (papierowej) lub innej prawnie równoważnej, np. poprzez podpis kwalifikowany. Doświadczenie pokazuje, że podpis kwalifikowany jest relatywnie rzadko używany. Co do elektronicznej wersji formularza, to efekt pragmatyki. Chodzi o to by zminimalizować ryzyko błędu w przeniesieniu treści z formularzy do projektu uchwały Rady Miejskiej Wrocławia.

6. Jakie będą dalsze działania, po zakończeniu konsultacji społecznych?  

Teraz trwa zbieranie rekomendacji działań do powstającego dokumentu pn. Gminny Program Rewitalizacji. 

Kolejne etapy to: 

  • Sporządzenie GPR oraz jego zaopiniowanie przez podmioty wskazane w ustawie z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji. To m.in.: zarząd powiatu, zarząd województwa, wojewoda, właściwe organy wojskowe, ochrony granic oraz bezpieczeństwa państwa, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej czy wojewódzki inspektor sanitarny.
  • Przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących gotowego projektu GPR.
  • Po wprowadzeniu zmian do projektu GPR (wynikających z opinii zebranych w czasie aktualnych konsultacji społecznych oraz od podmiotów, o których była mowa wyżej) zostanie on przekazany Radzie Miejskiej Wrocławia do uchwalenia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl