Jak zazielenić ulicę Żeromskiego?

Jak zazielenić ulicę Żeromskiego?

Konsultacje społeczne na temat urządzenia zieleni na ul. Żeromskiego na odcinku od ul. Jedności Narodowej do ul. Nowowiejskiej

Piękna i ważna

Ulica Żeromskiego, o zabytkowej zabudowie, jest jedną z ważniejszych na Ołbinie. Ciągnie się od ul. Jedności Narodowej na północy do ul. Prusa na południu, przecinając Daszyńskiego, Nowowiejską, Kluczborską i Oleśnicką. Ulica ta jest ważna zarówno dla lokalnej społeczności, jak i dla mieszkańców innych części miasta, dlatego trzeba zastanowić się od nowa nad jej zagospodarowaniem.

Działania lokalne

Jej modernizacja to zadanie, o które kilkukrotnie wnioskowano w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Warto wspomnieć m.in. projekty z 2018 r.: „Spokojny Ołbin – uspokojenie ruchu na ul. Żeromskiego” czy „Żeromskiego dla ludzi, chodniki dla pieszych”. W zeszłorocznej edycji finansowanie otrzymał ponadosiedlowy projekt nr 200 „Zieleń i Sport we Wrocławiu - Gajowice, Maślice, Ołbin i Zakrzów - parki, rekreacja i zielone zakątki w całym mieście” - na zagospodarowanie ul. Żeromskiego przeznaczonych zostanie 500 000 złotych z tych środków. Projekt promowany był przez partnerów konsultacji: Stowarzyszenie Żółty Parasol oraz Radę Osiedla Ołbin w ramach tzw. Pakietu dla Ołbina.

Rada Osiedla podejmuje także inne działania, mające na celu rozwiązanie problemów, z którymi trzeba się tu mierzyć. Obecnie poparła ona wnioski mieszkańców o wyznaczenie płatnych miejsc postojowych na wybranych odcinkach ulic: Żeromskiego (odcinek konsultowany) i Daszyńskiego. 

Wstępne decyzje

Latem zeszłego roku odbył się pierwszy etap konsultacji, dotyczący zazielenienia ulicy, uporządkowania parkowania i wprowadzenia infrastruktury niebiesko-zielonej (więcej można przeczytać tutaj).

Najpierw poznaliśmy potrzeby mieszkańców i zebraliśmy propozycje w opisanych powyżej zakresach. Na podstawie tych opinii wykonawca opracował trzy warianty koncepcji programowo-przestrzennej, w których uwzględniono rozwiązania zgodnie z oczekiwaniami osób biorących udział w konsultacjach.

Kolejny krok

Jak wygląda ulica Żeromskiego? Dlaczego zmiany na tej ulicy są ważne? Czy zieleń naprawdę jest tam potrzebna? Zapraszamy do zapoznania się z koncepcjami oraz do udziału w konsultacjach i wyrażenia swojej opinii na ten temat.

Opracowanie koncepcji zagospodarowania ulicy koordynuje Wydział Wody i Energii Urzędu Miejskiego Wrocławia. Konsultacje realizuje Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław. Partnerami konsultacji są: Stowarzyszenie Żółty Parasol oraz Rada Osiedla Ołbin.

Weź udział w e-spotkaniu i wyraź opinię przez formularz elektroniczny! Jeśli masz ochotę porozmawiać na żywo, odwiedź punkt konsultacyjny! Twoja opinia będzie miała wpływ na modernizację i zazielenienie ul. Żeromskiego. Konsultacje trwają do 21 marca 2021 r. (niedziela).

Konsultacje realizuje Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.

Autorem zdjęć jest Andrzej Skobejko.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć