Rowerowe mapy Wrocławia

Sprawdź, jak wygodnie dojechać do centrum

  • Rowerowe mapy Wrocławia

    Dzięki nowym mapom dowiemy się, jak wygodnie dojechać do centrum rowerem / fot. wroclaw.pl


Infrastruktura rowerowa w naszym mieście nie wszędzie tworzy spójną całość, dlatego wielu początkujących użytkowników rowerów zastanawia się, jaką trasę wybrać. Przygotowane przez magistrat mapy mają ułatwić poruszanie się jednośladem po Wrocławiu.

Do ich stworzenia zainspirowali nas sami wrocławianie, często docierają do nas pytania, jak dojechać do centrum z jakiejś części miasta – mówi Artur Wesołowski z sekcji ds. rozwoju ruchu rowerowego Urzędu Miasta. - Na początek postanowiliśmy wydać cztery mapki, które pokazują, jak dojechać z północy, wschodu, południa i zachodu – dodaje.

Do wyboru - do koloru

Na każdej mapie kolorami zaznaczone są trzy propozycje tras: trasa główna, trasa alternatywna i trasa rekreacyjna. Są one opracowane i sprawdzone przez rowerzystów i każda z nich jest wybrana tak, żeby dojazd był jak najwygodniejszy.

– Unikamy tras, gdzie jest duży ruch samochodowy, dużo utrudnień i skrzyżowań do przecięcia. Wiadomo jednak, że to jest miasto i kontaktu z ruchem samochodowym całkowicie wykluczyć się nie da – dodaje Wesołowski.

Trasa główna jest najwygodniejszym i na ogół najszybszym połączeniem danego osiedla z centrum Wrocławia. Tu jednak trzeba zaznaczyć, że nie na całej długości trasy jest infrastruktura rowerowa. Czasami przejazd trasą może wiązać się z koniecznością pokonania drogi, na której zetkniemy się z intensywnym ruchem samochodów.

Trasa alternatywna stanowi wariant trasy głównej, dedykowany mniej doświadczonym rowerzystom. Prowadzi ona przez części osiedla, na których ruch samochodowy jest znacznie spokojniejszy, często jest tu jednak mniej udogodnień dla rowerzystów, niż na trasie głównej.

Trasa rekreacyjna wyznaczona jest w ten sposób, aby jak najdłuższa jej część przebiegała przez tereny zielone (parki, skwery, lasy, wały etc.). Na tej trasie ruch samochodowy nie występuje wcale lub jest bardzo niewielki.

Na mapach podany jest również szacunkowy czas przejazdu z danej części miasta do centrum.

Na naszym portalu możesz pobrać internetowe wersje map rowerowych.

UJ

Zgłoś uwagę