wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 22:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Rotunda Panoramy Racławickiej w remoncie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Rotunda Panoramy Racławickiej w remoncie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Data publikacji: Autor:

Rozpoczął się remont rotundy Panoramy Racławickiej, w której znajduje się słynne dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Muzeum będzie otwarte dla zwiedzających bez żadnych przerw.

Reklama

Rotunda, w której eksponowane jest monumentalne malowidło, nie była remontowana od 1985 roku, kiedy to udostępniono ją zwiedzającym. Pozbawiona ocieplenia betonowa konstrukcja została nadgryziona zębem czasu – popękane ściany, dach pokryty papą, spękane posadzki i słupy budynku wymagają napraw lub wymiany.

- Na tym etapie prac nie będzie przerw w funkcjonowaniu Panoramy Racławickiej. Będzie cały czas otwarta dla zwiedzających – podkreśla Romuald Nowak, kierownik Muzeum Panoramy Racławickiej.

– Chcemy, by budynek Panoramy był funkcjonalny i wygodny dla gości – zapowiadał Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego, którego oddziałem jest Panorama Racławicka.

Remont rotundy przeprowadza wybrana w przetargu firma Alfa Edgar z Kamieńca Wrocławskiego. Warte 13 milionów prace dotyczą także otoczenia budynku. Nie zostanie usunięty bluszcz porastający budynek, czeka go jednak cięcie pielęgnacyjne. Remont obejmie wymianę pokrycia dachu, okien i świetlików, wymianę słupów nośnych rotundy, posadzek i instalacji odgromowej. Będzie też remont toalet. Prace mają się zakończyć w przyszłym roku na obchody 30. rocznicy prezentacji Panoramy Racławickiej w stolicy Dolnego Śląska.

Malowidło, prezentujące bitwę pod Racławicami stoczoną w czasie powstania kościuszkowskiego, przyjechało po II wojnie światowej ze Lwowa. Przez wiele lat nie było eksponowane – nie tylko z powodów politycznych, ale także dlatego, że brakowało miejsca na wystawienie tak wielkiego obrazu. Specjalnie wybudowaną dla Panoramy Racławickiej rotundę otwarto w 1985 roku. Od tego czasu dzieło obejrzało 8,5 miliona widzów.

Sam obraz prezentowany wraz z sztafażem, będącym przedłużeniem scen namalowanych na płótnie, nie wymaga kompleksowej konserwacji. Konserwatorzy Muzeum Narodowego zajmują się zabytkiem na bieżąco.

ak

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama