wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. ScanSAT gotowy do testów. Branża kosmiczna z Wrocławia
ScanSAT gotowy do testów. Branża kosmiczna z Wrocławia źródło: Scanway

Prace nad satelitą ScanSAT tworzonym przez spółkę Scanway we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju wchodzą w fazę kwalifikacji modelu inżynierskiego. To kluczowy etap projektu. Twórcy spółki są laureatami nagrody – „30 Kreatywnych Wrocławia” w 2017 r. Scanway, to kolejny przykład wrocławskich marzeń o kosmosie.

Reklama

ScanSAT będzie pierwszym polskim mikrosatelitą typu CubeSat, zdolnym do dostarczania dokładnych obrazów multispektralnych, które mogą być wykorzystane w różnych sektorach nauki czy przemysłu. Po zakończeniu etapu badań przemysłowych i rozwojowych projekt Scanway oraz NCBR przechodzi w fazę kwalifikacji modelu inżynierskiego, czyli testów środowiskowych, wykonywanych po to móc zakwalifikować satelitę i jego nowatorskie komponenty do lotu w kosmos.

Mikołaj Podgórski ze Scanway podkreśla, ze choć taką weryfikację można przeprowadzić na gotowym, lotnym modelu satelity, testy ScanSATa wykonują już na etapie prac nad modelem inżynieryjnym. – Wnioski z nich płynące posłużą m.in. do udoskonalenia modelu lotnego satelity i jego głównego instrumentu obrazującego, który faktycznie wyślemy w kosmos – dodaje.

Testy ScanSAT-a

Testy środowiskowe instrumentu obrazującego satelity ScanSAT będą składać się z dwóch elementów - testów w komorze termopróżniowej oraz testów na wstrząsarce. Te ostatnie pozwolą na sprawdzenie wytrzymałości satelity na wstrząsy i drgania, jakim będzie ona poddawana w trakcie startu rakiety wynoszącej ją na orbitę ziemską.

źródło: Scanway

– Takie badanie pozwala nam na zweryfikowanie, jaki wpływ będą miały na naszego satelitę konkretne drgania. Z naszego punktu widzenia szczególnie ważne jest to, by nie doprowadziły one do rozregulowania teleskopu, który musi mieć zapewnione warunki do stabilnej pracy w przestrzeni kosmicznej – zaznacza Mikołaj Podgórski i dodaje, że to jednak nie wszystkie czynniki wpływające na konstrukcję satelity – poddawany jest on również ogromnym wahaniom temperatury, ze względu na to, że w połowie czasu spędzonego na orbicie znajduje się w zasięgu promieni słonecznych, a w połowie w cieniu naszej planety.

Dostępne są różne metody sprawdzenia ich wpływu na elementy wysłane w kosmos, w tym przeprowadzenie osobnych testów w komorze próżniowej i klimatycznej lub zastosowanie metody łączącej te dwa rozwiązania - testów w komorze termopróżniowej (TVAC, ang. thermal vacuum chamber), które przejdzie ScanSAT. Symuluje ona warunki braku powietrza i wahań temperatury od dodatniej do ujemnej

– W ramach testów w komorze TVAC, satelita poddawany jest tzw. cyklom temperaturowym – pozwalają one na sprawdzenie, jak nagrzewanie i schładzanie wpływa na konstrukcję satelity, w tym, co szczególnie dla nas ważne, na układy optyczne w nim zainstalowane – dodaje przedstawiciel firmy.

Każda zmiana temperatury doprowadza do wydłużenia lub skurczenia elementów mechanicznych, co powoduje, że np. zwierciadła teleskopu są rozciągane i ściskane.

– Wpływa to na ich parametry optyczne i może powodować pogorszenie efektów obrazowania. Dzięki danym pochodzącym z testów będziemy mieć pewność, że nasz system ma atermalny design, w którym skrócenia lub wydłużenia elementów są wzajemnie przez siebie kompensowane i nie zmienią odległości pomiędzy elementami optycznymi teleskopu – mówi Jędrzej Kowalewski, CEO Scanway.

Testy, jakim zostanie poddany ScanSAT, mają zapewnić m.in. jak najlepszą pracę precyzyjnego teleskopu satelity, który będzie cechowała bardzo dobra jakość i rozdzielczość obrazu (poniżej 5m/px) oraz szerokie pole widzenia.

Misja satelitarna

Dzięki zastosowaniu autorskich rozwiązań Scanway z zakresu optyki i elektroniki będzie go wyróżniać wszechstronność i dokładność. Elementy platformy potrzebne do budowy modelu inżynierskiego ScanSATa, który będzie przechodził testy środowiskowe i na których Scanway będzie testował współpracę ładunku obserwacyjnego z resztą satelity, dostarczyła niemiecka firma German Orbital Systems.

źródło: Scanway

Jedną z najciekawszych możliwości przetestowania instrumentu opracowanego dla satelity ScanSAT jest udział w misji satelitarnej w konsorcjum wraz z firmą Creotech oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN. Scanway wraz z partnerami otrzymało pozytywną decyzję NCBiR do dofinansowania w prestiżowym konkursie „Szybka Ścieżka” dla sektora kosmicznego. Dzięki finansowaniu możliwy będzie rozwój instrumentu obrazującego z satelity ScanSAT oraz przetestowanie tej technologii w warunkach orbitalnych w mikrosatelitach EagleEye.

Kolejnym krokiem Scanway będzie budowa lotnego modelu satelity i instrumentu optycznego, który trafi na orbitę ziemską.

Dofinansowanie NCBiR

Scanway sp. z o. o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich. ScanSAT – platforma do obserwacji satelitarnych i lotniczych służąca pozyskiwaniu geoinformacji w czasie rzeczywistym z wysoką precyzją i w bardzo szerokim paśmie elektromagnetycznym. Celem projektu jest opracowanie, wykonanie i przetestowanie pierwszej w Polsce platformy obserwacyjnej Ziemi ScanSAT. Dofinansowanie projektu z UE: 2 533 448,06 zł

Do 2025 r. nanosatelita na orbicie Księżyca

Scanway dostarcza innowacyjne systemy optoelektroniczne do zastosowań w sektorze produkcyjnym, energetyce, i branży kosmicznej. Systemy te umieszczane na liniach produkcyjnych, w satelitach oraz dronach umożliwiają  obserwacje zdalne, kontrolę jakości, pomiary 3D i spektralne. Firma działa aktywnie na płaszczyźnie kosmicznej i przemysłowej przekuwając technologie kosmiczne na użyteczne rozwiązania dla przemysłu. 

W przemyśle kosmicznym, Scanway przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prowadzi prace nad polskim satelitą do obserwacji Ziemi ScanSAT. Ponadto w ramach porozumienia z German Orbital Systems do 2025 roku wyśle pierwszego, europejskiego komercyjnego nanosatelitę na orbitę Księżyca.

30 Kreatywnych Wrocławia

Twórcy Scanwaya są laureatami nagrody – „30 Kreatywnych Wrocławia” w 2017 r. W tym plebiscycie nagrodzono już ponad 150 wrocławian, którzy teraz odnoszą sukcesy nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie.

Wrocław zdobywa… kosmos

Scanway, to kolejny przykład wrocławskich marzeń o kosmosie. 17 kwietnia 2019 r. na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystrzelone zostały pierwsze w historii, dwa nanosatelity – Światowid i KRAKsat, zaprojektowane i skonstruowane przez wrocławskich inżynierów z firmy SatRevolution.

Czytaj także: 

33 miliony na pierwszą polską konstelację satelitów. Wrocławski projekt

Wrocławianie z branży space tech – polskim towarem eksportowym

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl