wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Przedsiębiorczy Wrocław
 3. Miasto
 4. Zagraniczni pracownicy we Wrocławiu
 5. Przeprowadzka do Wrocławia – poradnik
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Nauka języka, wynajem mieszkania, wybór przedszkola lub szkoły dla dzieci – to kwestie, które dla obcokrajowców decydujących się na pracę we Wrocławiu są bardzo ważne. W naszym poradniku przedstawiamy przydatne informacje o tym, jak przygotować się do przyjazdu do Wrocławia.

Reklama

Decyzja o przeprowadzce zapadła, wszystkie dokumenty wymagane w celu legalnego pobytu w Polsce zostały wystawione, czas wyjazdu się zbliża. W jaki sposób przygotować się do wyjazdu za granicę, aby zminimalizować potencjalny „szok kulturowy”? Poniżej przedstawione są wybrane informacje, które z pewnością pomogą w przygotowaniach do wyjazdu, a w szczególności pomogą oszacować wstępne koszty konieczne do poniesienia zaraz po przyjeździe.

Język – warto znać podstawy

Wśród najczęściej wymienionych problemów przy przeprowadzce do innego kraju znajduje się kwestia porozumiewania się w języku obcym. Inna Grynova, zatrudniona we wrocławskiej korporacji Google od 2011 roku, tak opisuje swoje doświadczenie:

– Język to najważniejsza kwestia, jeśli chodzi o adaptację w nowym środowisku. Dla osób, które przyjeżdżają z innych krajów niż słowiańskie, nauka polskiego wygląda tak samo skomplikowanie jak dla kogoś, kto nie jest z Europy Wschodniej, nauczyć się chińskiego. Oprócz ciągu dźwięków trudno tu mówić nawet o jakichś skojarzeniach w wymowie. Jeśli osoba przyjeżdża do pracy i nie pracuje w polskiej firmie czy korporacji, nauka polskiego jest naprawdę czymś trudnym. W wielu międzynarodowych korporacjach językiem komunikacji jest angielski, dlatego nie jest łatwo o naukę polskiego. Kursy języka polskiego to też nie lada wyzwanie. Większość z kursów odbywa się w środku dnia z myślą o tych, którzy przyjechali tutaj na studia czy szukać pracy, mając przy tym w zapasie kilka miesięcy na naukę języka. Dlatego cudzoziemcy, którzy przyjechali do Wrocławia konkretnie w celach pracy, mają oczywisty problem z dostępnością zajęć. Długo szukałam kursów, które bym mogła odwiedzać, w rezultacie nic nie znalazłam.

Kateryna Sukhetska, pochodząca z Ukrainy, podkreśla, że pewne podobieństwo między językiem ukraińskim, a polskim pomaga w komunikacji tylko na początku pobytu: – Na tak zwanym ‘survival level’. Prędzej czy później trzeba nauczyć się języka polskiego. Dotyczy to szczególnie osób, które planują zostać w Polsce na dłużej.

Nasuwają się w związku z tym następujące wnioski:

 • Warto znać chociażby podstawy języka polskiego jeszcze przed przyjazdem do Polski. W przypadku długoterminowego pobytu w kraju komunikacja wyłącznie w języku angielskim może okazać się niewystarczająca.
 • Z drugiej strony, szkoły językowe powinny wziąć pod uwagę rosnący popyt na naukę nie tylko języków obcych dla Polaków, ale też naukę języka polskiego dla obcokrajowców w Polsce.

Mieszkanie – szukać samemu czy przez agencję nieruchomości?

Nie dla wszystkich obcokrajowców problem w porozumiewaniu się w języku polskim jest najistotniejszy. Oleksandr, który przeprowadził się do Polski w styczniu i pracuje w jednej z wrocławskich korporacji, zatrudniającej wielu cudzoziemców, mówi, że dla niego problemem było znalezienie we Wrocławiu mieszkania.

– Przeprowadziłem się całkiem niedawno i dla mnie największym wyzwaniem było znalezienie mieszkania. Chętnych na mieszkania we Wrocławiu zrobiło się tyle, że pojawiające się oferty w ciągu kilku godzin stają się nieaktualne. Od agencji nieruchomości, z którymi współpracowałem, dostawałem listę potencjalnie dostępnych mieszkań, która na następny dzień stawała się już nieważna. Z tym problemem spotkali się wszyscy obcokrajowcy w moim miejscy pracy – podkreśla Oleksandr.

Warto więc kwestią znalezienia mieszkania zająć się jeszcze przed przyjazdem do Polski. Oszczędzi to stresu szczególnie tym, którzy przyjeżdżają wraz z rodziną. Jednak poszukiwanie mieszkania na własną rękę (zwłaszcza „na odległość”) może okazać się dosyć trudne, warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm pośredniczących w wynajmie mieszkań. Wiele ogłoszeń można znaleźć na darmowych serwisach internetowych. Warto także skorzystać ze specjalnie zatytułowanych grup na serwisach społecznościowych typu Facebook, bowiem właściciele mieszkań często ogłaszają się tam we własnym imieniu, bez pośredników. Należy pamiętać, że pośrednicy zazwyczaj pobierają opłatę za znalezienie mieszkania w wysokości od połowy do jednokrotności miesięcznego czynszu, ale współpraca z agencjami nieruchomości jest dobrym zabezpieczeniem – w przypadku sytuacji spornych pomiędzy właścicielem a osobą wynajmującą, to właśnie pośrednik może pomóc wyjaśnić sprawę.

Na to warto zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy najmu:

 • Jeśli osoba wynajmująca nie będzie jedyną osobą, która zamieszka w lokalu, lecz przewiduje, że w najbliższym czasie inni członkowie rodziny dołączą do cudzoziemca i zamieszkają w tym lokalu na dłużej, należy wpisać do umowy najmu wszystkich członków rodziny wraz z podaniem numerów ich paszportów. Jest to wymagane przy składaniu dokumentów, w celu uzyskania karty pobytu tymczasowego.
 • Dodatkowo, na obcokrajowcach, którzy zostają w Polsce na dłużej i aplikują o wydanie karty pobytu, powstaje obowiązek meldunkowy – aktualna umowa najmu/kupna mieszkania oraz dokumentem potwierdzający legalność pobytu uprawnia do tymczasowego meldunku obcokrajowca w Polsce, a posiadanie meldunku jest z kolei warunkiem otrzymania karty pobytu.

Wynajem mieszkania we Wrocławiu

– Obecnie cudzoziemcy coraz częściej są zainteresowani mieszkaniami na wynajem – mówi Przemysław Święch z Verso Nieruchomości. – Są to przede wszystkim Ukraińcy, Włosi, Hindusi i Hiszpanie. Najczęściej w ich imieniu o znalezienie odpowiedniego lokum troszczą się firmy, które zatrudniają ich we Wrocławiu. Zdecydowanie rzadziej kontaktują się z nami osoby prywatne.

Według Lidii Dołhan z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości, dla zagranicznych pracowników poszukiwane są zwykle albo apartamenty o podwyższonym standardzie z miejscem postojowym, albo małe 1- lub 2-pokojowe kawalerki.

– Te pierwsze przeznaczone są najczęściej dla kadry menedżerskiej przyjeżdżającej do naszego miasta ze swoimi rodzinami – twierdzi Lidia Dołhan. – Są to zwykle 3- lub 4-pokojowe mieszkania, których wynajęcie kosztuje od 5 do 10 tys. zł razem z opłatami. W przypadku takich zleceń, umowy w 90 proc. podpisywane są z firmami zatrudniającymi zagranicznych pracowników. Choć to zwykle przyszli lokatorzy oglądają mieszkanie i decydują o tym, czy właśnie w nim chcieliby zamieszkać. Z kolei małe mieszkania przeznaczone są raczej dla pracowników niższego szczebla, którzy najczęściej szukają ich na własną rękę.

– Największą popularnością cieszą się mieszkania 1- oraz 2-pokojowe zlokalizowane blisko centrum – wyjaśnia Przemysław Święch. – Ważnym elementem jest również bliskość przystanków komunikacji miejskiej.

Koszt wynajęcia takiego lokum waha się zwykle od 1,5 tys. do 2,2 tys. zł, W tym wypadku do kwoty tej należy doliczyć jeszcze opłaty za czynsz i prąd. Wszyscy obcokrajowcy poszukują jednak mieszkań już umeblowanych oraz wyposażonych w niezbędny sprzęt AGD, a nawet garnki do gotowania i zastawę stołową.

Koszt wynajmu mieszkania we Wrocławiu (stan na kwiecień 2016 r.). Ceny zależą od standardu mieszkania i lokalizacji:

 • Kawalerka: od 900 zł + opłaty (Psie Pole, mieszkanie o niskim standardzie) do 2500 zł ( centrum miasta, prestiżowy apartamentowiec, np. Rondo Verona, bardzo wysoki standard)
 • 2-pokojowe mieszkania – od 1,4 do 3 tys. zł
 • 3-pokojowe mieszkania – od 1,8 do 4 tys. zł
 • 4- i więcej pokojowe apartamenty o wysokim standardzie – od 5 do 10 tys. zł

Konto bankowe

Wśród innych formalności koniecznych do spełnienia w celu swobodnego funkcjonowania w nowej rzeczywistości, należy również wymienić posiadanie konta bankowego. We Wrocławiu swoją działalność prowadzi wiele banków, oferujących swoje usługi klientom indywidualnym. Konto osobiste można założyć nawet przez internet. Zobacz – najbardziej popularne konta osobiste (stan na marzec 2016):

– Dokumenty, które są wymagane do otwarcia konta dla obcokrajowca, to paszport i karta pobytu lub dokument potwierdzający prawo stałego pobytu. W sytuacji gdy klient jest studentem, wystarczy nam paszport i legitymacja studencka. Bank udostępnia nowoczesną aplikację mobilną, dzięki której nasze usługi są w zasięgu ręki przez całą dobę. Dużą zaletą dla obcokrajowców jest prostota i intuicyjność, jak również obsługa w języku angielskim. Możliwe jest dokonywanie przelewów zagranicznych, wymiana walut po konkurencyjnych kursach, a przy większych kwotach negocjacje kursów w naszych placówkach. Aplikacja umożliwia zakup biletów komunikacji miejskiej, zapłatę za parking, a nawet wypłatę gotówki z bankomatu bez użycia karty – informuje Magdalena Soczyńska, doradca klienta, Bank Zachodni WBK 5 Oddział we Wrocławiu.

Transport publiczny

Wrocław oferuje gęstą sieć połączeń komunikacji publicznej. Ponad dwadzieścia linii tramwajowych i około pięćdziesiąt autobusowych dziennych (które dzielą się na linie: zwykłe, pospieszne, szczytowe, przyspieszone, podmiejskie i strefowe), wraz z 13 liniami nocnymi, zapewnia mieszkańcom Wrocławia komfortowe poruszanie się w granicach miasta. Aktualny rozkład jazdy tramwajów oraz autobusów znajdziemy – tutaj. Posiadacze smartfonów mogą również w wygodniejszy sposób sprawdzać rozkłady jazdy, pobierając na swój telefon aplikację mobilną Jakdojade.pl, bądź też przeglądając w internecie odpowiednią stronę – tutaj. Szczegółowe informacje o cenach i rodzajach biletów w komunikacji miejskiej znajdziemy na internetowej stronie MPK – tutaj.

Jednorazowy bilet normalny kosztuje 3 zł (przy czym można kupić bilet jednorazowy albo czasowy na 30 min uprawniający do przejazdu nieograniczoną liczbą linii autobusowych i tramwajowych normalnych w ciągu 30 minut od momentu skasowania biletu), natomiast za bilet ulgowy należy zapłacić 1,50 zł.

Kara za brak ważnego biletu wynosi 150 zł (stan na kwiecień 2016). Jeśli mandat zostanie opłacony w ciągu pierwszego tygodnia od daty przedłożenia wezwania do zapłaty, kwota zostanie obniżona do 120 zł.

Wiele osób, również obcokrajowców korzysta z karty miejskiej, tak zwanej Urban Card, która umożliwia nie tylko zakup biletów MPK, ale dodatkowo upoważnia również do zniżek u wybranych partnerów programu (na zakup biletów na wybrane wydarzenia artystyczne itp.). Szczegóły dotyczące programu dostępne są na stronie Urban Card (również w językach obcych) – tutaj.

Przedszkola i szkoła dla dzieci – gdzie szukać?

Raghavender Balasubramanian szef oddziału firmy Crisil Irevna we Wrocławiu pracuje od lipca 2014 r.

– Podczas pierwszego przyjazdu do Wrocławia m.in. szukałem szkoły dla córki. Pracownicy Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej umówili mnie na spotkania z dyrektorami placówek, bo chciałem poznać infrastrukturę szkół i ich ofertę. Podczas drugiej mojej wizyty, załatwione zostały formalności związane z wynajęciem mieszkania. W sumie wszystko poszło dość gładko i mogłem przyjechać z rodziną do pracy we Wrocławiu. Dziś moja córka chodzi do międzynarodowej szkoły i uczęszcza na zajęcia pozalekcyjne m.in. na balet.

Obcokrajowcy mieszkający we Wrocławiu mogą skorzystać z oferty publicznych placówek przedszkolnych i szkolnych (w których opieka i nauka prowadzone są w języku polskimi), bądź skorzystać z oferty prywatnych przedszkoli i szkół, w których zajęcia prowadzone są w języku angielskim. Lista gminnych szkół i przedszkoli dostępna jest – tutaj. Lista międzynarodowych, prywatnych placówek edukacyjnych we Wrocławiu dostępna jest – tutaj.

– Mamy trzy oddziały: żłobek (dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat), przedszkole (3 do 6 lat) oraz szkołę podstawową (6 do 12 lat). Program edukacyjny naszej prywatnej szkoły podstawowej łączy elementy amerykańskiego oraz polskiego programu nauczania i jest zatwierdzony przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty oraz zgodny z wszelkimi wymogami Ministerstwa Edukacji. Obecnie zapisanych mamy około 200 dzieci reprezentujących ponad 20 różnych narodowości. Oferujemy dowóz dzieci do i ze szkoły oraz liczne pozalekcyjne zajęcia, takie jak: basen, jazda konna, taniec współczesny, szkolny zespół muzyczny, piłka nożna i inne. Posiadamy również własną kuchnię i stołówkę, w której samodzielnie przygotowujemy i serwujemy 4 posiłki dziennie – mówi Minakshi Sharma, dyrektorka i właścicielka międzynarodowej szkoły American School of Wrocław.

Wersja angielska – Relocating to Wroclaw: guide

Wersja niemiecka – Umzug nach Wroclaw - Ratgeber

Jarek Ratajczak

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą RelocateYou oraz Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej


Oksana Kartavtseva
Prezes Zarządu Relocateyou sp. z o.o.
www.relocateyou.pl

Aleksandra Kłonowska-Drozd
Kierownik Projektu
www.invest-in-wroclaw.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl