wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Jedna szwedzka firma odchodzi, inna szwedzka wchodzi do Wrocławia. Aira zamiast Volvo. Produkcja autobusów gaśnie, wchodzą pompy ciepła

Jedna szwedzka firma odchodzi, inna szwedzka wchodzi do Wrocławia. Aira zamiast Volvo. Produkcja autobusów gaśnie, wchodzą pompy ciepła

Bartosz Chochołowski,

Przedstawiciele nowego wrocławskiego inwestora - firmy Aira: od lewej Tomasz Wcisło, dyrektor fabryki, prezes Martin Lewerth, członek zarządu Peter Prem. Fot. Bartosz Chochołowski
Przedstawiciele nowego wrocławskiego inwestora - firmy Aira: od lewej Tomasz Wcisło, dyrektor fabryki, prezes Martin Lewerth, członek zarządu Peter Prem.

Jedna szwedzka firma odchodzi, inna szwedzka wchodzi do Wrocławia. Dlaczego akurat w miejsce Volvo? Bo zna dobrą szwedzką organizację pracy, a dobrze utrzymaną fabrykę może relatywnie łatwo przestawić na inny proces produkcji. Co z pracownikami, którzy produkują autobusy? To na razie temat otwarty.

Reklama

Aira na razie nie podaje konkretów, ilu pracowników zatrudni. Na pewno pierwszym wyborem będą zatrudnieni w Volvo. Znają skandynawski styl pracy, są doświadczonymi i dobrymi fachowcami.

W pierwszej fazie rekrutujemy na 65 pozycji. Nie oznacza to, że chcemy zatrudnić 65 osób. Na jedną pozycję potrzebujemy kilku pracowników. Wpłynęło do nas 650 aplikacji. Jednak też proszę nie traktować tego w ten sposób, że zgłosiło się 650 chętnych. Niektóre osoby na wszelki wypadek rekrutowały się na parę stanowisk.
Tomasz Wcisło, dyrektor fabryki Aira we Wrocławiu

Martin Lewerth, prezes Airy, nie zdradza konkretów, co do skali inwestycji. Finansowy wkład będzie rósł, aż będzie można mówić o kwocie kilkuset milionów euro.

Aira to firma stworzona przez szwedzką grupę Vargas. Grupa ta koncentruje się na biznesie związanym z dostarczaniem na rynek rozwiązań, które pomagają ograniczać emisję dwutlenku węgla, sprzyjają ekologicznym rozwiązaniom, a jednocześnie sprawiają, że domowe budżety są mniej obciążone rachunkami za zużytą energię.

W wrocławskiej fabryce będą powstawać pompy ciepła. To w porównaniu do ogrzewania domu węglem czy gazem zdecydowanie bardziej ekologiczne rozwiązanie, a ostatni kryzys energetyczny związany z wojną w Ukrainie pokazał, że również tańszym. Pompy ciepła w Polsce zyskały na popularności, ale póki co wrocławski produkt z Airy nie będzie skierowany dla nas.

Początkowo pompy ciepła będziemy produkować na inne rynki, gdzie mamy już sieć sprzedaży. Jednak docelowo chcemy zaistnieć na 10 rynkach, również polskim. Ważne jest to, że nie tylko będziemy produkować pompy we Wrocławiu, ale również zatrudniać monterów i serwisantów. Nie będziemy zlecać tego innym podmiotom. Chcemy naszą usługę oferować kompleksowo.
Peter Prem z zarządu Aira, odpowiedzialny za produkt

Ambicją grupy Vargas jest dostarczanie kompleksowych rozwiązań – nie tylko pomp ciepła, ale również paneli fotowoltaicznych, akumulatorów, aby gospodarstwo domowe mogło być w sporej części samowystarczalne energetycznie.

Dlaczego jeden z tych elementów, pompy ciepła, będą produkowane akurat u nas?

Przyglądaliśmy się około 80 lokalizacjom dla naszej fabryki. Jednak gdy otrzymaliśmy informację o planach Volvo i przyjechaliśmy z pierwszą wizytą, to od razu wiedzieliśmy, że tu chcemy zorganizować produkcję. Przekonał nas zaawansowany system produkcji tutaj panujący. Liczy się kultura pracy, sposób organizacji - to wszystko już tu jest.
Martin Lewerth, prezes Airy

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl