Nie będzie drogi S8, przebudują krajową "ósemkę"

Wiceminister Infrastruktury i Rozwoju we wtorek (17.03) we Wrocławiu rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczące ewentualnej budowy drogi ekspresowej S8 z Wrocławia do granicy z Czechami.

  • DK8

    Politycy i samorządowcy mówi we Wrocławiu o rozwoju infrastruktury drogowej w regionie (fot. Miłosz Turowski)

  • dk 8

    (zdjęcie ilustracyjne)


– Do 2022 roku w sprawie budowy drogi ekspresowej nic się nie zmieni. Droga krajowa nr 8 zostanie przebudowana, ale do tego czasu na pewno nie powstanie droga ekspresowa S8 – mówi Zbigniew Rynasiewicz, wiceminister Infrastruktury i Rozwoju.

Urzędnicy przedstawili już nawet wstępny plan realizacji przebudowy drogi nr 8. Do czerwca potrwa ocena środowiskowa. Następnie projekt zostanie wpisany na rządową listę.

– To nie koniec procedur. Co najmniej 3 lata potrwa projektowanie oraz zdobywanie pozwoleń na budowę. Potem będą mogły się rozpocząć prace – wyjaśnia Robert Radoń, dyrektor  Oddziału Regionalnego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu.

Między Wrocławiem a Łagiewnikami droga krajowa 8 będzie na pewno przebiegać dwoma pasami w obu kierunkach. W dalszej części ósemka będzie mieć dwa pasy oraz jeden.

– Będzie to zależne od natężania ruchu. Tam gdzie ruch jest większy DK8 zyska dwa pasy – dodaje Robert Radoń, dyrektor  Oddziału Regionalnego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu.

Szacunkowy koszt przebudowy drogi krajowej 8 to 1,6 miliarda złotych. W ciągu ostatnich kilku miesięcy trwały konsultacje społeczne dotyczące budowy drogi ekspresowej 8. Zebrano 6 tysięcy głosów poparcia. Droga nie zostanie zrealizowana ponieważ na mocy porozumień międzynarodowych ruch między Polską a Czechami ma się odbywać po drodze S3. Obecnie zakontraktowano wszystkie dolnośląskie odcinki tej drogi. Kontrakty opiewają na 4 miliardy złotych.

 

Zgłoś uwagę