wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Od 11 czerwca 41. Przegląd Piosenki Aktorskiej. Kończą się bilety

Od 11 czerwca 41. Przegląd Piosenki Aktorskiej. Kończą się bilety

Redakcja www.wroclaw.pl,

Już dzisiaj, 11 czerwca, zaczyna się 41. edycja Przeglądu Piosenki Aktorskiej, która potrwa do 20 czerwca. Większość koncertów i spektakli będzie można oglądać na żywo i online  (transmisje i emisje nagrań).  Bilety na koncerty i spektakle już są w zasadzie na wyczerpaniu, ale ciągle można zaopatrzyć się w kody dostępu online.

Reklama

18 maja na konferencji prasowej organizatorzy 41. PPA odkryli prawie wszystkie karty dotyczące nadchodzącego przeglądu. „Prawie wszystkie” – ponieważ, jak zapowiedziała rzeczniczka prasowa PPA i Teatru Muzycznego Capitol Joanna Kiszkis: – „Knujemy” dla państwa jeszcze jedną niespodziankę w związku z czerwcem i plenerem, ale zostawmy sobie coś na spotkanie już przed samym przeglądem.

W każdym razie to, co już oficjalnie poszło w świat, pokazuje, że #41PPA zapowiada się nie mniej interesująco niż poprzednie przeglądy, organizowane w „normalnych” czasach. Cenne jest to, że tegoroczne wydarzenie „rozleje się” po mieście do kilku lokalizacji, oraz to, że zgromadzi publiczność na żywo w internecie, co wobec jednak nadal istniejących obostrzeń w związku z pandemią (m.in. zapełnione 50% widowni) ma kapitalne znaczenie dla miłośników przeglądu i wszystkich tych, którzy spróbują się z nim zaprzyjaźnić po raz pierwszy.  

– Trzymamy kciuki za decydentów, żeby rzeczywiście udało się zaprosić państwa na widownię 41. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Mam nadzieję, że w naszej internetowej telewizji festiwalowej będziemy mogli tym razem relacjonować wydarzenia, które się odbędą – powiedział Konrad Imiela, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol, nawiązując do ubiegłorocznej „akcji”, w której wraz z dyrektorem artystycznym PPA Cezarym Studniakiem prowadzili show online z artystami zaproszonymi na festiwal, który... się nie odbył.

Szczegółowy program 41. PPA, który – jak zastrzegają organizatorzy – może ulec zmianie, przedstawiamy poniżej na go.wroclaw.pl:

41. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

41. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

Spektakl / Koncert
Termin od 11 czerwca 2021 do 20 czerwca 2021

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

 – Udało nam się, z nieznacznymi zmianami, zachować program, do którego pierwsze podejście mieliśmy półtora roku temu – deklaruje rzeczniczka PPA Joanna Kiszkis. – I tak, bez większych zmian przedstawimy koncerty, które budzą najwięcej emocji: Finał Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki i Galę. Koncert Finałowy składa się z dwóch części. Pierwszą część koncertu – występy finalistów konkursu – wyreżyseruje Paweł Palcat. W drugiej części wystąpi Ralph Kaminski z piosenkami Kory. Koncert Galowy – w sobotę, 19 czerwca, o godz. 16.00 i 20.00 – pod tytułem „Wiązanka pieśni miłosnych” reżyseruje Jan Klata.

– Bardzo mi zależało, żeby ci sami artyści pojawili się na tym festiwalu, choć teraz z inną energią i innym myśleniem o rzeczywistości, ponieważ wszystkich nas pandemia dotknęła po równo i bardzo byłem ciekaw, jak ten repertuar, który był przewidziany półtora roku temu, wybrzmi teraz – wyjaśnia Cezary Studniak. – Kontekst narzuca interpretację. Artyści przyjadą z tym samym programem, ale są dziś skoncentrowani na czymś innym. Jestem bardzo ciekaw, czy te ich wypowiedzi przez to się zmienią.

Pora więc na prezentację artystów nurtu głównego.

Artyści 41. Przeglądu Piosenki Aktorskiej

Kovacs (Holandia), okrzyknięta przez media holenderską Amy Winehouse, ma głos o surowej barwie, niekonwencjonalny wygląd, a każdy jej koncert to prawdziwy popis wokalnych możliwości.

Pussy Riot (Rosja) – głośne w formie, zdecydowane w poglądach i wyraziste w treści, a za swoją działalnością publiczną w ojczyźnie i za jej granicami płacą bardzo wysoką cenę (Joanna Kiszkis: – Nie podajemy obsady tego koncertu, ponieważ główna wokalistka, Masza, siedzi obecnie w areszcie. Jeśli dowiemy się przed rozpoczęciem festiwalu, kto do nas przyjedzie, damy znać).

Renata Przemyk, jedna z najbardziej charyzmatycznych polskich wokalistek zaśpiewa w duetach z mężczyznami: m.in. Adamem Nowakiem, Czesławem Mozilem, Markiem Dyjakiem i Johnem Porterem.

Mary Komasa jest głosem pokolenia dzisiejszych trzydziestolatków, śpiewa o sprawach dotyczących setek tysięcy dziewczyn i kobiet, a jednak odcina się od masowej popularności.

Magda Kumorek – aktorka i wokalistka, wystąpi w nowym, solowym, autorskim projekcie: to powściągliwie eleganckie własne teksty i kompozycje o kondycji współczesnej kobiety-artystki, na głos i fortepian.

Natalia Sikora (Huncwot) – na scenie spotkają się żywioły: wokalny z instrumentalnymi. „Ballady Plebejskie” to synteza ulicznego zgiełku, na tle którego rozgrywają się życiowe perypetie symbolicznych bohaterów. 

Ivo Dimchev, pochodzący z Bułgarii performer i choreograf, kompozytor i wokalista, laureat międzynarodowych nagród, ceniony pedagog i promotor młodej sztuki, swoim emploi nawiązuje do estetyki queer, choć i w tej formie nie jest jednoznaczny. Ma niezwykłą barwę głosu i imponujący warsztat wokalny.

Salvador Sobral z Portugalii, laureat konkursu Eurowizji, wrócił na scenę po przeszczepie serca i wyśpiewuje apoteozę życia, radości i nadziei.

Karaś/Rogucki to duet, który powstał po ogłoszeniu zawieszenia działalności zespołów Coma i The Dumplings. Kuba Karaś odpowiada w tym tandemie za produkcję, Piotr Rogucki zajmuje się tekstami, a obaj dopieszczają muzykę.

Spektakle 41. Przeglądu Piosenki Aktorskiej

„Być jak Beata” z piosenkami Beaty Kozidrak z Teatru Współczesnego w Szczecinie udowadnia, że (przynajmniej w teatrze) wszystko jest możliwe – nawet najbardziej niepozorny emerytowany policjant, zakonnica czy właściciel bistra z kebabem mogą „być jak Beata”.

„Złota skała. Opowieść o Robercie Brylewskim” z Teatru Studio to opowieść o ojcu chrzestnym polskiego punka, która staje się okazją do postawienia elementarnych pytań o własne życiowe wybory. „Boże! Ojczyzna! – Ale jaka?” to koncert w reż. Bogusława Sobczuka, w którym poezje o Polsce będą recytować aktorzy-mistrzowie słowa, a śpiewać – młodzi wokaliści.

Na 41. PPA także spektakle dyplomowe szkół teatralnych z ubiegłego roku:

„Przybysz” w reż. Wojciecha Kościelniaka (AT Warszawa),

„Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów” w reż. Agaty Dudy-Gracz (AT Warszawa), 

„Inni ludzie” w reż. Macieja Stuhra (AST filia we Wrocławiu).

Finał Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki

Wstępne przesłuchania, czyli I etap Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki, odbyły się 2 i 3 lutego 2020 r. w Teatrze Muzycznym Capitol. Do II etapu zakwalifikowali się:

  • Malwina Czekaj – aktorka Teatru Baj w Warszawie
  • Dominika Feiglewicz – aktorka, absolwentka krakowskiej PWST
  • Adrianna Górka – wokalistka, absolwentka Studium Musicalowego Capitol, uczestniczka V edycji Voice of Poland
  • Dominika Kierpiec-Kontny – wokalistka i wiolonczelistka, kompozytorka i songwriterka w zespole SĄSTĄD, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach
  • Jowita Kropiewnicka – studentka Akademii Teatralnej w Warszawie
  • Duet wokalno-instrumentalny w składzie Kamil Owczarek i Lidka w towarzystwie Patrycji Mizerskiej – Kamil Owczarek jest studentem roku dyplomowego Akademii Muzycznej w Gdańsku, specjalność musical, Patrycja Mizerska to absolwentka tejże uczelni
  • Mikołaj Matczak – student Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie
  • Marta Mazurek – aktorka filmowa i telewizyjna, znana z serialu „Wojenne dziewczyny” i filmu „Córki dancingu”
  • Katarzyna Miednik – wokalistka, kompozytorka i autorka
  • Jakub Mieszała – absolwent wrocławskiego Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych
  • Patrycja Mizerska – wokalistka, absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej
  • Michał Murawski – dyplomant białostockiego Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych
  • Kinga Rutkowska – absolwentka Wydziału Wokalistyki Estradowej łódzkiej Akademii Muzycznej
  • Monika Zapaśnik – legniczanka, anglistka, wokalistka i tekściarka, członkini zespołu HuRaban
  • Piotr Zubek – wokalista

Wykonawcy, zaproszeni przez Radę Artystyczną bezpośrednio do udziału w II etapie:

  • Piotr Bumaj – aktor Teatru Polskiego w Szczecinie
  • Marta Dzwonkowska – wokalistka Girls on Fire, aktorka, anglistka, związana z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu
  • Paweł Kowalczyk – czyli KOVALCZYK, producent, kompozytor, autor tekstów
  • Dorota Kuziela-Brudzińska – skrzypaczka, wokalistka, gitarzystka, bałałajkistka, aktorka
  • LENDA/KOZUB – czyli Paulina Lenda-Kozub i Piotr Kozub, małżeństwo muzyków
  • Judyta Wenda – aktorka, wokalistka, NOWA SCENA w Bydgoszczy
  • Paulina Wróblewska – studentka Akademii Teatralnej w Warszawie.
Koncert Finałowy – w piątek 18 czerwca, piątek 16.00 i 20.30 – będzie składał się z dwóch części – występy finalistów konkursu wyreżyseruje Paweł Palcat. W drugiej części wystąpi Ralph Kaminski z piosenkami Kory. Finałowe występy oceniać będzie jury w składzie: Anna Gacek – dziennikarka muzyczna, Renata Przemyk – wokalistka, Justyna Szafran – aktorka, Marcin Liber – reżyser i Jacek „Budyń” Szymkiewicz – muzyk.

Ralph Kaminski będzie bohaterem II części Finału 41. PPA. Jego koncert-spektakl muzyczny oparty został na piosenkach Kory i Maanamu. Ralph opowie na nowo historie zawarte w tych utworach. Artysta zaprosił do współpracy wybitnych muzyków i osobowości

Uczestnicy konkursu walczą o: Grand Prix – statuetkę Tukana Złotego i 25 tys. zł; Tukana Dziennikarzy; Tukana Publiczności; 10 tys. zł od Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za najlepsze wykonanie piosenki polskiej; 4 tys. zł i zaproszenie do udziału w 28. edycji festiwalu Rock & Chanson w Kolonii od Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Kulturalnego Polonica; 50 godzin sesji nagraniowej w Studiu Nagrań (w tym: nagranie, miks i mastering) w nagrodę od Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu; Nagrodę Specjalną Radia RAM – koncert RAM Session  we Wrocławiu, transmitowany na 89,8 FM oraz w internecie. Poza tym każdy zakwalifikowany do Finału wykonawca otrzyma 3 tys. zł.

Konkurs Off - do zdobycia nagroda 10 tys. zł. i statuetka

Odbędzie się już po raz piętnasty. To wydarzenie w trakcie trwania każdej edycji PPA, gdy widzowie mogą obejrzeć od sześciu do dwunastu offowych przedstawień. Autorzy tych projektów otrzymują dofinansowanie i wsparcie produkcyjne, a najlepsze przedstawienie nagradzane jest statuetką Tukana Off i nagrodą w wysokości 10 tys. zł.

Tym razem do realizacji wybrano siedem spektakli. – Jeden ze spektakli [Modlitwy (tych, którzy się nie modlą), Małgorzata Wojciechowska i Maciej Zakrzewski - red.] musieliśmy z przyczyn losowych przenieść na następny rok. Mamy nadzieję, że się odbędzie – zaznacza rzeczniczka PPA.

Widzowie #41PPA obejrzą zatem:

„Najczęściej zadawane pytania. Rewia Drag Queen”, Novy Ruch Teatr, reż. Piotr Soroka. Najmłodsze dziecko na teatralnej mapie Wrocławia przedstawia opowieść o środowisku drag queens i sztuce, którą się zajmują. 

„Bronisław Piłsudski Was Here. Musical na wałki”, Fundacja Pomysłodalnia. Dwoje aktorów/performerów, odgrywając różne postaci przedstawi fragmenty z życia Bronisława Piłsudskiego, starszego brata Józefa, który wiódł niezwykłe życie.

„Kwadrat”, reż. Ewa Kaim. Dwóch młodych aktorów krakowskiego Starego Teatru – Stanisław Linowski i Łukasz Szczepanowski – w nieokreślonej, ale zamkniętej przestrzeni. Dwóch chłopców, skazanych na siebie nawzajem.

„Mury krzyczą albo Uliczna śpiewka”, reż. Magda Drab. To historia dwóch bohaterów, których łączy gniew i frustracja, a nie umieją sobie z tym poradzić inaczej, niż przelewając swoje uczucia na mury. 

„Śmierć Człowieka-Wiewiórki”, reż. Robert Traczyk. Historia lewicowej, terrorystycznej Grupy Baader-Meinhof, opowiadana przy pomocy pacynek punk-opery, zrealizowana w postindustrialnej estetyce. 

„Biała szmata”, reż. Magdalena Nykiel. Muzyczno-taneczny spektakl, w którym rolę symbolu twórczości i odczuć głównego bohatera pełni białe płótno, rozdzierane, deptane i poniewierane. Opowieść o tym, jak zostaje się artystą i jaką cenę trzeba zapłacić za oryginalność w sztuce.  

Nowy plakat 41. Przeglądu Piosenki Aktorskiej

Jest dziełem Damiana Styrny, grafika, absolwenta Wydziału Grafiki ASP w Krakowie, autora scenografii i animacji do wielu spektakli (np. „Mistrza i Małgorzaty”, granego we wrocławskim Capitolu), koncertów (np. gali „Tak jest!” z piosenkami Brela na #33PPA) i realizacji tv. 

Poprzedni plakat 41. PPA wyszedł spod ręki Jacka Staniszewskiego: malarza, grafika, performera, muzyka, profesora i wykładowcy ASP w Gdańsku. Projekt ten można było oglądać w internecie, na plakatach, billboardach i w animacji przed marcową i październikową wersją PPA, z których żadna, z przyczyn wiadomych, nie doszła do skutku.

Nowy adres internetowy festiwalu

Festiwal zmienił także adres internetowy na ppa.teatr-capitol.pl. Organizatorem Przeglądu jest Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, mecenasem – miasto Wrocław.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl