– Jestem w połowie drogi, ale na takim etapie, że mogę powiedzieć, że jestem Różewiczem po prostu zachwycona – przyznała Magdalena Grochowska podczas promocji tomu „Różewicz. Rekonstrukcja” w Warszawie. Autorka dodała od razu, że nie znaczy to, iż polubiła bohatera, czy się z nim zaprzyjaźniła.
– Ja się go boję cały czas, o tym piszę w książce – mówiła przywołując pamiętną rozmowę prof. Stanisława Beresia z Tadeuszem Różewiczem, w której poeta i dramaturg zapytany, z jakim nastawieniem wstaje rano powiedział, że nie będzie opowiadał, którą nogę spuszcza z łóżka jako pierwszą i na którym boku śpi. – Miał do tego prawo – zwraca uwagę Grochowska.
– Pytanie czy ja, jako biograf, mam prawo pytać panią Wiesławę Różewicz o miłość, małżeństwo, sens i trudność bycia z artystą pod jednym dachem, wnikać w intymne sprawy, jak Bóg – zastanawiała się autorka biografii w rozmowie z Magdaleną Grzebałkowską i Michałem Nogasiem.
Przeczytajcie także: Fragment biografii Tadeusza Różewicza

Spotkanie z Magdaleną Grochowską wokół książki „Różewicz. Rekonstrukcja”, t. 1
Dla wszystkich / Spotkania z autorami Wydarzenie online
„Różewicz. Rekonstrukcja”, która ukazała się nakładem Dowodów na Istnienie to jedna z najważniejszych książek mijającego roku i jedna z kluczowych biografii polskich poetów, po książkach Andrzeja Franaszka poświęconych najpierw Czesławowi Miłoszowi, a potem Zbigniewowi Herbertowi. W tomie autorka wprowadza nas w dzieje rodziny Różewiczów, losy przyszłego poety jako żołnierza AK, dramat wojny, twórczość prozatorską i poetycką (fascynację Leopoldem Staffem), założenie rodziny, aż po śmierć matki w 1957 roku.
Recenzje są, jak dotychczas, przychylne. Marcin Sendecki w „Książkach. Magazynie do czytania” stwierdza, że tom „Różewicz. Rekonstrukcja” może być dla wielu rewelacją i odkryciem, zaś Justyna Sobolewska w tygodniku „Polityka” przyznaje, że książka, w której autorka pisze o pochodzeniu swojego bohatera i jego wojennych latach, pozwala zrozumieć źródła jego lęku. Podkreśla, że choć początkowo postać Różewicza biografistkę onieśmiela, im dalej, tym tom jest ciekawszy.
Jak Magdalena Grochowska, laureatka Grand Press i książek biograficznych (m.in. o Jerzym Giedroyciu) opowiada o pierwszej części Różewiczowskiej biografii przekonamy się już w sobotę, 11 grudnia o 16.00 na profilu Muzeum Pana Tadeusza. Spotkanie, które poprowadzi Maria Marszałek (pracuje w Gabinecie Literackim im. Tadeusza Różewicza w Muzeum Pana Tadeusza, jest współautorką wystawy „Pan Tadeusz Różewicz”) w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie „Pan Tadeusz Różewicz”.
Warto też dodać, że w tym tygodniu (6-12 grudnia) o 11.00 w Programie 2 Polskiego Radia Agnieszka Pilaszewska czyta fragmenty biografii Różewicza pióra Magdaleny Grochowskiej.
Przeczytajcie także: Wokół Tadeusza Różewicza. Rocznicowe nowości książkowe