wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wybory samorządowe 2018 we Wrocławiu
  4. Informacje dla wyborców – obywateli polskich i Unii Europejskiej
  5. Informacje dla wyborców – obywateli polskich
Kliknij, aby powiększyć
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Obywatele polscy mogą głosować i kandydować w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz Prezydenta Wrocławia pod warunkiem, że są wpisani do stałego rejestru wyborców prowadzonego przez Prezydenta Wrocławia.

Reklama

Wpis do rejestru wyborców

Wpis do rejestru wyborców obywatela polskiego następuje:

  • z urzędu — w przypadku osób zameldowanych na obszarze Wrocławia na pobyt stały;
  • na wniosek wyborcy złożony w Urzędzie Miejskim Wrocławia — w przypadku osób stale zamieszkujących na obszarze Wrocławia bez zameldowania na pobyt stały, osób stale zamieszkujących na obszarze Wrocławia pod innym adresem aniżeli adres ich zameldowania na pobyt stały oraz osób nigdzie niezamieszkujących przebywających stale na obszarze Wrocławia.

We wniosku o wpisanie do rejestru wyborców podaje się:

  • nazwisko i imiona,
  • imię ojca,
  • datę urodzenia,
  • numer PESEL,
  • adres zameldowania wyborcy na pobyt stały lub adres ostatniego zameldowania na pobyt stały w Polsce.

Do wniosku dołącza się:

  • kserokopię ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość wnioskodawcy,
  • pisemną deklarację, w której wnioskodawca podaje:
  • swoje obywatelstwo,
  • adres stałego zamieszkania na obszarze Wrocławia.

Co trzeba mieć by wpisać się do rejestru wyborców?

Decyzję o wpisaniu do rejestru wyborców można uzyskać wtedy, kiedy wykaże się stałe zamieszkiwanie pod określonym adresem we Wrocławiu.

W tym celu należy przedstawić dowody potwierdzające stałe zamieszkiwanie pod wskazanym we wniosku adresem - tytuł prawny do lokalu (akt notarialny, umowa najmu mieszkania), potwierdzenie zameldowania na pobyt czasowy.

Wyborca nie posiadający tytułu prawnego do lokalu ani zameldowania na pobyt czasowy dołącza oświadczenie właściciela lub najemcy mieszkania, w którym zamieszkuje potwierdzające pobyt w lokalu oraz dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tego właściciela (najemcy) oraz inne dokumenty potwierdzające związek z lokalem, w którym ma nastąpić wpisanie do rejestru wyborców np. rachunki dot. przedmiotowego lokalu wystawione na wyborcę ubiegającego się o wpisanie do rejestru, potwierdzenie rozliczenia podatku we Wrocławiu, w którym wyborca wskazał adres zamieszkania we Wrocławiu.

W przypadku, gdy dowodem na potwierdzenie stałego zamieszkiwania mają być zeznania świadków, należy ze świadkami zgłosić się w tut. Urzędzie celem przesłuchania ich do protokołu.

Wnioski o dopisanie do rejestru wyborców przyjmuje od poniedziałku do piątku Wydział Spraw Obywatelskich Dział Ewidencji Ludności – Rejestr Wyborców mieszczący się przy ul. G. Zapolskiej 4 pokoje 221, 222 i 223, w godzinach 8.00 do 17.15.

Wniosek i deklaracja o wpisanie do rejestru wyborców

Czynne prawo wyborcze (prawo wybierania) i bierne prawo wyborcze (prawo wybieralności)

Czynne prawo wyborcze,tj. prawo do głosowania (prawo wybierania) w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz wyborach Prezydenta Wrocławiama obywatel polski, który:

  • najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat,
  • stale zamieszkuje na obszarze Wrocławia tj. posiada zameldowanie na pobyt stały we Wrocławiu albo został wpisany do rejestru wyborców we Wrocławiu na swój wniosek,
  • nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
  • nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu,
  • nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu (art. 10 § 1 pkt 3 i 4 oraz § 2 Kodeksu wyborczego).

Bierne prawo wyborcze(prawo wybieralności)w wyborach Prezydenta Wrocławia ma obywatel polski mający prawo wybierania w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 25 lat.

Kandydat na Prezydenta Wrocławia nie musi stale zamieszkiwać we Wrocławiu.

Prawa wybieralności nie ma osoba:

  • skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe,

Warunki udziału w głosowaniu we Wrocławiu

Głosowanie w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz w wyborach Prezydenta Wrocławia odbywa się wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.Wyborcy głosują w obwodzie głosowania właściwym dla miejsca ich stałego zamieszkania, za wyjątkiem osób przebywających w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych.

Zaświadczeń o prawie do głosowania poza miejscem stałego zamieszkania nie wydaje się.

Głosowanie w miejscu stałego zamieszkania

Wyborca zameldowany na pobyt stały we Wrocławiu, który nie złożył wniosku o wpisanie do stałego rejestru wyborców w innej gminie oraz wyborca wpisany do rejestru wyborców na własny wniosek, zostanie wpisany z urzędu do spisu wyborców we Wrocławiu, sporządzanego dla obwodu głosowania właściwego dla jego miejsca zamieszkania.Wyborca zameldowany na pobyt czasowy we Wrocławiu (przebywający czasowo we Wrocławiu), który nie został wpisany do stałego rejestru wyborców we Wrocławiu na swój wniosek zostanie ujęty w spisie wyborców w miejscu jego zameldowania na pobyt stały.

Głosowanie poza miejscem stałego zamieszkania

Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych usytuowanych na terenie Wrocławia pod warunkiem, że są wpisani do rejestru wyborców w województwie dolnośląskim zostaną wpisani do spisów wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach. Dyrektor jednostki powiadomi osoby przebywające w jednostce o umieszczeniu ich w spisie wyborców.

Wyborcy, którzy będą przebywali w wyżej wymienionej jednostce:

  • wpisani do rejestru wyborców we Wrocławiu — otrzymają karty do głosowania w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz wyborach Prezydenta Wrocławia,
  • wpisani do rejestru wyborców na obszarze województwa dolnośląskiego — otrzymają tylko kartę do głosowania w wyborach do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Wyborcy wpisani do spisu wyborców w wyżej wymienionych jednostkach zostaną z urzędu skreśleni ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.

Wzór wniosku o dopisanie do spisu w wybranym obwodzie głosowania dla żołnierzy i funkcjonariuszy (.pdf)Wzór wniosku o dopisanie do spisu w wybranym obwodzie głosowania dla żołnierzy i funkcjonariuszy (.doc)

Wnioski o dopisanie do spisu wyborców przyjmuje od poniedziałku do piątku Wydział Spraw Obywatelskich Dział Ewidencji Ludności – Rejestr Wyborców mieszczący się przy ul. G. Zapolskiej 4 pokoje 221, 222 i 223 w godzinach 8.00 do 17.15.

W dniu wyborów obwodowe komisje wyborcze dopisują do spisu wyborców jedynie tych wyborców, którzy:

  • zostali pominięci w spisie wyborców, jeżeli udokumentują, że stale zamieszkują na terenie danego obwodu głosowania, a Urząd Miejski Wrocławia potwierdzi, że są ujęci w rejestrze wyborców, i nie otrzymał zawiadomienia o utracie przez nich prawa wybierania;
  • zostali skreśleni ze spisu wyborców dla danego obwodu głosowania w związku z wpisaniem do spisu wyborców w szpitalu, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym lub areszcie śledczym, jeżeli udokumentują, że opuścili tę placówkę przed dniem wyborów;
  • chcą głosować w obwodzie utworzonym w zakładzie opieki zdrowotnej, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym lub areszcie śledczym, a przybyli do tej jednostki przed dniem wyborów.

Udostępnienie spisu wyborców

W okresie między 30 września 2018 r. a 15 października 2018 r. (termin wydłużony zgodnie z art. 9 § 2 Kodeksu wyborczego) każdy wyborca może sprawdzić w Urzędzie Miejskim Wrocławia czy został uwzględniony w spisie wyborców.Udostępnienie spisu wyborców następuje na pisemny wniosek wyborcy zawierający dane osobowe umożliwiające odnalezienie wyborcy w spisie tj. imię (imiona), nazwisko oraz adres zamieszkania.

Wniosek o udostępnienie spisu wyborców (.pdf)Wniosek o udostępnienie spisu wyborców (.doc)

Wnioski o udostępnienie spisu wyborców można składać od poniedziałku do piątku w Wydziale Spraw Obywatelskich Dział Ewidencji Ludności – Rejestr Wyborców mieszczący się przy ul. G. Zapolskiej 4 pokoje 221, 222 i 223 w godzinach 8.00 do 17.15.

Czytaj więcej: Biuletyn Informacji Publicznej (BIP Urzędu Miejskiego Wrocławia – Wybory samorządowe 2018.

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl