Wrocław. Europejska Stolica Kultury

Program rządowy "Europejska Stolica Kultury 2016"

Na wyjazdowym posiedzeniu rządu we Wrocławiu Rada Ministrów przyjęła uchwałę potwierdzającą ustanowienie wieloletniego programu rządowego pn. „Europejska Stolica Kultury 2016″. Zgodnie z nią rząd przeznaczy na organizację wydarzeń kulturalnych we Wrocławiu kwotę 99 milionów złotych.


W 2016 r. ma to być 96 mln i 3 mln na rok 2017. W 2015 roku z rezerwy celowej budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wsparcie i pierwsze wydatki programu przeznaczono 20 mln zł.

Łącznie 28 proc. budżetu całego projektu ESK zostanie sfinansowane ze środków rządowych. Na cały budżet ESK Wrocław 2016 składają się środki własne Wrocławia, Unii Europejskiej, partnerów krajowych i zagranicznych oraz środki sponsorskie.

- Po rozmowach z prezydentem Wrocławia, koordynatorami ESK i ludźmi kultury, dowiedziałam się dużo o programie i jestem pewna, że obchody Europejskiej Stolicy Kultury będą wielkim wydarzeniem, a Wrocław będzie wspaniale reprezentował Dolny Śląsk i stanie się wizytówką całej Polski - powiedziała premier Ewa Kopacz podczas konferencji prasowej we Wrocławiu.

- Dziękujemy, to ważny dla Wrocławia moment. Wreszcie będziemy mogli potwierdzić, że projekty zawarte w ramowym programie ESK WRO 2016 zostaną zrealizowane i sfinansowane – mówi Krzysztof Maj, dyrektor generalny ESK Wrocław 2016. - Pieniądze z budżetu państwa będą przeznaczone na dofinansowanie konkretnych projektów – dodaje Krzysztof Maj.

400 projektów, tysiąc wydarzeń

W programie artystycznym ESK, który został zaprezentowany w czerwcu tego roku, znalazło się ponad tysiąc wydarzeń artystycznych, które opracowali kuratorzy zajmujący się poszczególnymi obszarami sztuki - architekturą, filmem, literaturą, muzyką, sztukami wizualnymi, teatrem, performance oraz operą.

Projekty te z założenia nie mają charakteru komercyjnego. Niemalże wszystkie wydarzenia w ramach obchodów ESK 2016 mają być ogólnodostępne i bezpłatne.Zgłoś uwagę