wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:42

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Pawilon Czterech Kopuł już gotowy [ZDJĘCIA, WIDEO]
Kliknij, aby powiększyć
Pawilon Czterech Kopuł po remoncie Fot. Tomasz Walków
Pawilon Czterech Kopuł po remoncie

Dokładnie 30 czerwca firma Budimex zakończyła rewaloryzację i przebudowę Pawilonu Czterech Kopuł. Słynne dzieło Hansa Poelzinga niebawem stanie się miejscem ekspozycji dzieł sztuki współczesnej ze zbiorów wrocławskiego Muzeum Narodowego.

Reklama

Prace trwały dwa lata. – Nie zabrakło niespodzianek na budowie takich, jak dodatkowe fundamenty, nie ujęte na planach, czy pęknięta północna kopuła – opowiada Tadeusz Nesterowicz, zastępca dyrektora ds. administracyjnych i gospodarczych Muzeum Narodowego i jego pełnomocnik ds. realizacji projektu.

Odnowili i wzmocnili

Podczas prac remontowych odnowiono fasadę budynku i pomalowano na kolor, który ustalono po analizie ikonograficznej. Wzmocniono kopułę północną i odtworzono jej oryginalną dekorację. Wyposażono budynek w nowoczesne instalacje, wymieniono okna.

Wnętrze pomalowane jest na sterylną biel. Największy zachwyt wśród odwiedzających budzi jednak wewnętrzny dziedziniec – został specjalnie zadaszony, by powiększyć powierzchnię wystawienniczą muzeum. Szklany dach opiera się na olbrzymiej stalowej konstrukcji. Dzięki temu Muzeum Narodowe uzyskało 6246 metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni. Budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – są tu specjalne balustrady i podnośniki.

Autorem projektu jest firma BeMM Architekci, a generalnym projektantem Marek Michalowski. Wykonawcą robót budowlanych była firma Budimex SA, Warszawa. – Nie były to łatwe prace, choćby ze względu na podbicie fundamentów, które wykonaliśmy, spore prace rozbiórkowe, czy zabezpieczenie pękniętej kopuły. Udało nam się przeprowadzić wszystko bez żadnego poważnego wypadku na budowie – tłumaczy Marcin Sierpowski, dyrektor kontraktu.

Logistyczna operacja

Remont Pawilonu Czterech Kopuł kosztował ponad 84 miliony 727 tysięcy złotych. Z czego ponad 52 miliony to dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, ponad 31 milionów pochodzi z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Środku własne Muzeum to ponad 600 tys. złotych.

- Przed nami praca nad wyposażeniem wnętrza – mówi dr Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego. Myślę, że we wrześniu przyszłego roku zaprosimy wrocławian na otwarcie ekspozycji. Czeka nas wielka logistyczna operacja związana z transportem dzieł. Wiele z nich do tej pory znajdowało się w magazynach. Teraz poddawane są konserwacji. Zabiegamy o pieniądze na ekspozycję w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w Samorządzie Województwa – podkreśla dyrektor Oszczanowski. Na utrzymanie Pawilonu Muzeum Narodowe będzie potrzebowało miliona złotych, na przygotowanie ekspozycji około 5 milionów zł.

W Pawilonie Czterech Kopuł będzie pokazywana kolekcja sztuki współczesnej – dzieła Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, Aliny Szapocznikow, Władysława Hasiora. W parku sąsiadującym z Pawilonem Muzeum Narodowe planuje stworzyć plenerową galerię rzeźby.

Pawilon Czterech Kopuł zaprojektował architekt Hans Poelzig. Budynek powstał w latach 1912-1913. Od początku pełnił funkcję wystawienniczą – w 1913 roku zaprezentowano tam wystawę historyczną, upamiętniającą setną rocznicę zwycięstwa nad Napoleonem. W roku 2006 pawilon wraz z Halą Stulecia został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl