3. Ogólnopolski Konkurs Studentów Dyrygentury. Znamy laureatów

Zmagania w jedynym tego typu konkursie w Polsce trwały od 3 do 6 marca, a w jury zasiadały polskie sławy batuty. Decyzją gremium konkursowego I nagrodę (Prezydenta Miasta Wrocławia) i czek na 10 tysięcy złotych otrzymał Daniel Mieczkowski, student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, II nagrodę (w wysokości 7500 zł) Zofia Kiniorska, a III nagrodę (5000 zł) Łukasz Ksobiraj. Wyróżnienia (każde po 2500) przyznano Filipowi Hugetowi, Varvarze Popławskiej, Stanisławowi Rzepieli. 

  • Daniel Mieczkowski odbiera Nagrodę Prezydenta Miasta Wrocławia z rąk Jacka Pluty, zastępcy dyrektora Departamentu Spraw Społecznych/fot. Mariusz Mikołajczyk


Jedyny taki konkurs dla przyszłych mistrzów batuty

Ogólnopolski Konkurs Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego (dawnego rektora Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu i dyrektora Opery Wrocławskiej) został zorganizowany już po raz trzeci i w kalendarzu, nie tylko wrocławskich imprez, był jedną z najważniejszych propozycji. 

O tytuł laureata przez cztery dni walczyło 24 studentów klasy dyrygentury z całej Polski. Do II etapu dopuszczono 12 uczestników, a w fionale zaprezentowało się sześciu. Profesor Marek Pijarowski, członek jury, podkreślał niejednokrotnie, że konkurs jest fantastyczną formą konfrontacji dla młodych dyrygentów. Przyszli specjaliści batuty pracowali z Orkiestrą Akademii Muzycznej, a utwory do trzech etapów wybrano na miarę ich możliwości. 

Dominowała wprawdzie klasyka (utwory m.in. Mozarta, Beethovena, Schumanna, Brahmsa, Karłowicza), ale także jeden współczesny utwór Michała Ziółkowskiego, studenta kompozycji wrocławskiej Akademii Muzycznej – którego – „The Black Swan” wygrał uczelniany konkurs kompozytorski. 

Przesłuchania były otwarte dla publiczności, jedynym odstępstwem od dotychczasowych zwyczajów było odwołanie koncertu laureatów (z uwagi na zagrożenie koronawirusem). 

Laureaci Konkursu Dyrygentury 2020

I nagrodę Prezydenta Miasta Wrocławia i 10 tysięcy złotych otrzymał Daniel Mieczkowski, student warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, dyrygent i flecista. Jest laureatem kilkudziesięciu fletowych konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych w kraju i za granicą, finalistą Konkursu Młody Muzyk Roku 2016, prowadził młodzieżową orkiestrę „Kameralna N-Harmonia”. 

II nagrodę (i 7500 zł) wywalczyła Zofia Kiniorska, także z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

III nagrodę (i 5000 zł) przyznano Łukaszowi Ksobirajowi z Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Wyróżnienia (każde po 2500 zł) otrzymali Filip Huget z Akademii Muzycznej w Katowicach, Varvara Poplavskaya z Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Stanisław Rzepiela, student Akademii Muzycznej w Krakowie. Zgłoś uwagę