wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:08

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Jest przetarg na nowy system dystrybucji biletów

Więcej biletomatów na przystankach, kasowniki z możliwością dokonania opłaty za przejazd, więcej biur obsługi, także tych dla studentów, i dużo nowych form płatności za przejazd i opcji na samej karcie elektronicznej. Tak w skrócie można opisać najważniejsze wymagania gminy Wrocław, które postawiła w ogłoszonym właśnie przetargu na system dystrybucji biletów komunikacji miejskiej. Nowy system ma być wprowadzony w grudniu 2017 roku. 

Reklama

Bez konieczności wymiany kart

Najważniejsza informacja dla użytkowników dotychczasowych kart UrbanCard jest taka, że nie będą musieli wymieniać swoich kart. Będą aktywne również w nowym systemie. Oczywiście chętni zrobią to bez problemu, żeby np. korzystać z nowych funkcji, ale jest to zupełnie dobrowolne. Kolejna informacja jest taka, że ilość biletomatów w okolicach przystanków się zwiększy.   – Wykonawca w trakcie umowy będzie zobowiązany do dostarczenia 170 automatów, które zamontuje w lokalizacjach uzgodnionych z gminą. Wykaz 154 lokalizacji automatów stanowi załącznik do ogłoszenia o przetargu, natomiast 16 sztuk będziemy mogli zgłosić w trakcie trwania umowy – wyjaśnia Ewa Białogłowicz z Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego.

Będzie też więcej Biur Obsługi Klienta i sezonowych punktów na uczelniach. Obecnie są dwa BOK-i i jeden punkt sezonowy. W nowej umowie postawiono wymóg czterech biur obsługi klienta i trzech punktów dla studentów. Nowe czytniki do elektronicznego sprawdzania biletów dostaną też kontrolerzy. Teraz dysponują 120 urządzeniami, w przyszłości mają mieć ich 160.

Kasowniki zastąpią biletomaty

W nowym systemie duże biletomaty w pojazdach zastąpią kasowniki z opcją zapłaty za bilet jednorazowy. Dzięki temu będzie aż cztery razy więcej urządzeń, dzięki którym zapłacimy za przejazd (było 820 biletomatów, będzie 3300 kasowników elektronicznych).

(zdjęcie ilustracyjne)

– Te funkcje, które miał pojedynczy biletomat w pojeździe, będą teraz zwielokrotnione na wszystkie kasowniki. Dlatego mówimy o zwielokrotnieniu liczby biletomatów, pomimo że same biletomaty z pojazdów znikną – uzupełnia Błażej Trzcinowicz, zastępca dyrektora Wydziału Transportu UM. W ogłoszonym przetargu nie ma automatów w pojazdach, bo nie ma w nich już miejsca na dwa automaty (starego i nowego operatora), ale także z przyczyn technicznych. Chodzi tutaj o pobór energii. Jak to ma działać? – Chcemy, żeby za bilet jednorazowy w nowych kasownikach można było zapłacić za pomocą karty płatniczej. Kasownik nie będzie drukował biletów papierowych. Jest to urządzenie do pobierania opłaty za przejazd, natomiast nie ma funkcji drukowania biletów papierowych. Informacja o wniesieniu opłaty za przejazd będzie kodowana w systemie i podczas kontroli pasażer przyłoży kartę do czytnika kontrolerskiego, gdzie będzie informacja, że kupiliśmy bilet – wyjaśnia Arkadiusz Filipowski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Zapłacimy w nich UrbanCard z funkcją elektronicznej portmonetki, ale także za pomocą zbliżeniowych kart płatniczych.

Elektroniczna portmonetka

To jeszcze nie wszystko. W wymogach przetargowych jest zapisane, że opcjonalnie karta elektroniczna w nowym systemie ma mieć funkcję elektronicznej portmonetki, czyli taki pre paid, za pomocą którego będzie można kupować bilety. Co istotne dla pasażerów, nie będzie trzeba kodować biletu zakupionego online. Będzie też więcej aplikacji, za pomocą których kupimy bilet w internecie – nie tylko skycash.

Dla zamawiającego, czyli gminy Wrocław, najważniejsze jest to, aby nowy operator systemu przejął całość dystrybucji biletów od dotychczasowego operatora, wykorzystywał najnowsze technologie, ale bez konieczności wymiany teraz funkcjonujących kart. Wszystkie nowe UrbanCard będą skomunikowane z system on-line. To chociażby ułatwi zakup biletów okresowych, bo nie będzie trzeba ich dodatkowo kodować. Informacje o transakcjach i zakupach od razu będą widoczne na karcie. Przyszły operator w swojej ofercie ma określić wysokość prowizji (w %) za realizację tych zadań.

Przetarg na nowy system dystrybucji właśnie trwa. Gmina Wrocław czeka na oferty. Plan jest taki, aby nowy system dystrybucji zaczął działać w grudniu 2017 roku. Umowa z operatorem zostanie zawarta na osiem i pół roku.

Jak jest, a jak będzie? 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl