Nowe ceny biletów i rodzaje ulg – pytania i odpowiedzi

Zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące nowej taryfy biletowej oraz nowych uprawnień i ulg. Zobaczcie, jak zmieniły się przepisy. 

  • Zobacz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące biletów


FAQ Pytania i Odpowiedzi

1. Czy jeśli posiadam aktualne bilety 30-minutowe ulgowe (cena 1,5 zł), czy można ich używać również po nowym roku (taka sama cena biletu)?

Tak, będzie można ich używać. Ceny biletów czasowych, 30-minutych nie zmieniły się. W nowej taryfie również funkcjonują.

2. Mam zapas biletów jednorazowych o wartości 3 zł. Co zrobić, żeby się nie zmarnowały

Wystarczy kupić dopłatę w kwocie 40 gr (normalny) lub 20 gr (ulgowy). Dostępne są we wszystkich punktach sprzedaży biletów oraz  biletomatach, trzeba wybrać opcję dopłata.

3. Mam bilet 90-dniowy ważny do 3 marca 2018 r. Czy trzeba do niego dopłacić?

Nie, nie trzeba nic dopłacać. Bilety okresowe nie zmieniły ceny i nadal obowiązują.

4. W nowej taryfie jest bilet 365-dniowy. Bilet bowiązuje przez rok kalendarzowy, czyli od 1 stycznia do 31 grudnia 2018, czy można go kupić w dowolnym momencie i używać przez równy rok?

Można go kupić w dowolnym momencie i używać przez cały rok. Bilet obowiązuje od dnia wskazanego przez pasażera podczas zakupu.

5. Czy od 1 stycznia można skorzystać ze starego (tj. obowiązującego do końca 2017 r.) biletu jednorazowego za 3 zł za przejazd 1 linią normalną (bez przesiadek) przez czas krótszy niż 30 minut?

Nie. To są inne rodzaje biletów i nie można z nich korzystać naprzemiennie. Aby wykorzystać bilety jednorazowe za 3 zł trzeba kupić dopłatę za 40 lub 20 gr. Dostępne są w biletomatach i kioskach.

6. Czy na bilecie grupowym do 15-osób możemy podróżować również autobusami pospiesznymi?

Tak. Bilety grupowe uprawniają nie więcej niż 15 osób do korzystania z nieograniczonej liczby przejazdów na wszystkich typach linii do 30 minut liczonych od godziny skasowania biletu lub do jednokrotnego przejazdu środkiem komunikacji, w którym został skasowany. Jednak nie dłużej niż do momentu dotarcia do przystanku końcowego lub ostatniego przystanku przed zjazdem do zajezdni.

7. Mam 67 lat. Czy na podstawie nowych przepisów mogę już podróżować komunikacją miejską za darmo.

W tej chwili jeszcze nie, poniważ radni podejmując uchwałę o zniżkach dla seniorów rozłożyli ten proces na kilka lat. Od 1 stycznia 2018 roku bezpłatnie mogą jeździć osoby, które ukończyły 69 lat. Od dnia 1 stycznia 2019 r. – osoby, które ukończyły 68 lata, od dnia 1 stycznia 2020 r. – osoby, które ukończyły 67 lat.

Natomiast dopiero od dnia 1 stycznia 2021 r. – osoby, które ukończyły 66 lat, zaś od 1 stycznia 2022 r. bezpłatnie z komunikacji miejskiej będą korzystały osoby, które ukończyły 65 lat.

8. Jestem dawcą przeszczepu, na jakiej podstawie mogę podróżować za darmo?

Przy kontroli biletów potrzebny będzie dokument potwierdzający status dawcy przeszczepu. W tym przypadku legitymacja Dawcy Przeszczepu lub legitymacja Zasłużonego Dawcy Przeszczepu.

9. Jakie zwierzęta mogę teraz przewozić za darmo w komunikacji miejskiej?

Regulamin MPK mówi, że mogą to być małe zwierzęta domowe, jeśli nie są uciążliwe dla podróżnych z powodu hałasu czy zapachu. Przewożone zwierzęta powinny być zabezpieczone w odpowiednim pojemniku (klatka, skrzynka, kosz). Psy powinny być na smyczy i w kagańcu.Zgłoś uwagę