wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Niezależna scena muzyczna Wrocławia – wystawa w Muzeum Współczesnym

Klaus Mitffoch, Kormorany, Miki Mousoleum, czy Natchniony Traktor – te nazwy zespołów znają wszyscy fani wrocławskiej muzyki lat 80. Czas, aby wyjątkowe w skali kraju zjawisko sceny niezależnej przedstawić młodemu pokoleniu jako przykład, że buntować można się konsekwentnie i z fasonem. Wystawa „Czarna wiosna. Wokół wrocławskiej niezależnej sceny muzycznej lat 80." od 27 kwietnia w Muzeum Współczesnym Wrocław. 

Reklama

Muzyka, która dawała wolność

Zdjęcia, filmy, plakaty, szablony, oprócz tego muzykę do odsłuchania – to wszystko w przestrzeniach Muzeum Współczesnego Wrocław.

– Wystawa opowiada o emocjach, jakie towarzyszyły ludziom w latach 80., kiedy muzyka niezależna była wentylem wolności – wyjaśnia Paweł Piotrowicz, jeden z dwóch kuratorów wystawy „Czarna wiosna” (za sztuki plastyczne odpowiada Piotr Lisowski).

Jednocześnie autor znakomitej publikacji „Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna 1979-1989” (wydanej przez Ritę Baum) wyróżnionej Wrocławską Nagrodą Muzyczną 2016. Wystawa jest w pewnej mierze pokłosiem tego tomu i innej wystawy „Dzikie pola. Historia awangardowego Wrocławia”, która w ramach ESK 2016 odwiedziła kilka europejskich miast, m.in. Budapeszt, czy Zagrzeb.

Piotrowicz był jednym z jej kuratorów, choć zapewnia, że podczas wrocławskiej ekspozycji obejrzymy znacznie więcej materiałów archiwalnych. Pozyskiwane były zarówno z przepastnych zbiorów zespołów, ale też od wiernych fanów, którzy przechowywali pamiątki, jak relikwie.

Czarna wiosna. Wokół wrocławskiej niezależnej sceny muzycznej lat 80.

Czarna wiosna. Wokół wrocławskiej niezależnej sceny muzycznej lat 80.

Wernisaż / Wystawa
Termin od 27 kwietnia 2017 do 20 maja 2017

Miejsce MWW Muzeum Współczesne Wrocław

Zobacz

Rarytasy w Muzeum Współczesnym

Co wyjątkowego obejrzymy? Będzie sporo premier. Choćby kolaże Andrzeja Rogowskiego, który projektował okładki do singli Klausa Mittfocha i Lecha Janerki.

– Jego prace m.in. te z okresu stanu wojennego są wyraźnym komentarzem do ówczesnej sytuacji politycznej w Polsce – wyjaśnia Paweł Piotrowicz.

Wśród filmów będą absolutne rewelacje, jak nagranie koncertu Kormoranów z basenu przy Teatralnej pod poetycką nazwą „Marsjańskie dziewice w formalinie”. – Zespół grał w miejscu, gdzie zeskakuje się do wody, a w basenie kąpali się ludzie – opowiada kurator „Czarnej wiosny”.

Ponieważ Kormorany mają doskonale zachowane archiwum udało się też pozyskać film z happeningu „Akcja dym” w klubie Index przy ul. Szewskiej. – Lokal zadymiono do tego stopnia, że wszyscy musieli uciekać i przyjechała straż pożarna, a uczestnicy zdarzenia potraktowali to jako zaproszenie do zabawy – mówi Paweł Piotrowicz. Będzie nagrany w 1989 roku obok baru „Barbara” happening i koncert współotrganizowany przez Pomarańczową Alternatywę „Major na senatora”. Na ścianach Muzeum Współczesnego Wrocław pojawią się zrobione od szablonów wzory. Autorami szablonów są Jacek „Ponton” Jankowski i Tomasz „Mniamos” Stępień. Będzie zdjęcie z ulicy Szweskiej, gdzie po raz pierwszy ktoś wymalował na murze słowo „punk”, film z 1 maja 1989 roku, gdzie widać, że obok flagi polskiej wisi flaga „bratniego” Związku Radzieckiego.

Zespoły, które zachwycały

Hitem na wystawie będą m.in. płyty winylowe, kasety z drugiego obiegu i pierwsze nagrania Zwłok (na stanowisku odsłuchowym).

– Co ciekawe, wiele zespołów i artystów z tamtych lat wciąż gra i nagrywa, jak Sedes, Zwłoki, czy Lech Janerka – podkreśla Paweł Piotrowicz. Dlaczego wrocławska scena nie była lepiej widoczna i słyszana w Polsce? – Może przeszkodą był brak ośrodka wydawniczo-menadżerskiego, ale też i fakt, że wielu wrocławskim artystów było autentycznymi outsiderami – zastanawia się kurator wystawy „Czarna wiosna”. Jednocześnie podkreśla, że cechą charakterystyczną wrocławskiej sceny stała się interdyscyplinarność.

– Na dzisiejszej ASP powstł Klaus Mittfoch i Miki Mousoleum, działała grupa Luxus. Te światy – plastyczny i muzyczny się połączyły i wzajemnie uzupełniały – dodaje kurator wystawy w Muzeum Współczesnym Wrocław.

Ekspozycję obejrzymy do 25 września.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl