Odnajdź brzmienie Wrocławia

Muzyka Miasta to projekt audio poznawczy na terenie WuWy, dzielnicy we Wrocławiu, która powstała pod koniec lat 20. XX wieku jako modelowe modernistyczne osiedle. Tym razem posłuży za przestrzeń, w której organizatorzy projektu spróbują „muzyką zmienić miasto”... nie pomijając przy tym dobrej zabawy.

  • WUWA Park Hotel_foto Romuald Sołdek

  • WUWA Park Hotel_foto Romuald Sołdek

  • foto - Jadwiga Urbanik - WuWa Wrocławska wystawa Werkbundu


Wydarzenie w ramach 4. Międzynarodowego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH rozpocznie się w niedzielę, 10 sierpnia, o 14.00 i potrwa do 21.00. Głównym jego elementem będzie muzyka, a dokładniej sprawdzenie czym jest muzyka w kontekście przestrzeni publicznej.

Muzyka jest... 

To nie będzie zwykła plenerowa impreza z muzyką serwowaną przez DJ-ów. Kuratorzy projektu zastanawiają się, jaka jest rola muzyki w mieście.  Muzyka jest tłem, zagłuszeniem, wyciszeniem czy wreszcie rozluźnieniem. W mieście muzyka otacza nas z każdej strony, muzyka jest w klubie, sklepie, w samochodach stojących w korku, muzyka jest w pozornie chaotycznym rytmie ulicy. Muzyka pozornie tworzy chaos. A może właśnie muzyka to brzmienie miasta?

 Chcemy się dowiedzieć, czy wychodząc poza schemat, muzyką można zmieniać miasto – wyjaśniają kuratorzy projektu, Jędrek Jendrośka i Karolina Zajączkowska. – Zmieniać nie w sensie fizycznym, a bardziej w sposobie rozumienia, czym jest ten układ. Pytań zatem jest wiele. Gdzie muzyki można słuchać, gdzie można ją odtwarzać, gdzie można ją tworzyć, produkować? Kto może to robić i w jakim sensie mamy na to wpływ, czy wpływając muzyką na miasto, wpływamy również na sposób, w jaki je postrzegamy. 

Poznawanie muzyką 

Zaproponowany projekt jest czymś więcej niż wyjście w plener z głośnikami. Muzyka odgrywa tu rolę poznawczą. Liczymy, że obcowanie z muzyką w sposób niestandardowy poszerzy perspektywę̨, z jakiej patrzymy na miasto – dopowiada Karolina Zajączkowska. – Spróbujmy dać się zaskoczyć́. Stawiając twórców w nowej sytuacji, sami jesteśmy częścią̨ eksperymentu, który pyta, jak bardzo można naginać aplikacje zaprogramowane w miasto, jeśli się okaże, że będziemy się przy tym świetnie bawić, to tym lepiej. 

Muzykę wybiorą... 

Podczas wydarzenia w przestrzeni WuWy muzykę zaserwuje sześciu DJ-ów.- Dobierając artystów, którzy zaprezentują swoje umiejętności podczas pierwszego wydarzenia spod znaku Muzyka Miasta, postawiliśmy na DJ-sety – tłumaczy Jędrek Jędrośka, kurator projektu.  Ta specyficzna forma artystycznej ekspresji w naszym mniemaniu najlepiej charakteryzuje dynamikę współczesnego miasta. To właśnie muzyka serwowana przez DJ-ów stanowi dziś o jego dźwiękosferze. Weekendowe imprezy wyznaczają rytm życia metropolii, kształtują jej specyficzne brzmienie (czym byłoby Chicago bez muzyki house, a Berlin bez techno?), są nieodłącznym elementem miejskiej kultury.

Lineup 

  • 14:00-15:00 Wayout
  • 15:00-16:00 Bvrzynski
  • 16:00-17:00 Czarny Latawiec
  • 18:00-19:00 Nic Znanego b2b Ban
  • 18:00-19:00 Mäteusz Kazüla
  • 20:00-21:00 Paweł Trzciński (Distorted Animals) 

+ o godz. 16:00 oprowadzanie z przewodnikiem po terenie WuWy

Razem spróbują odnaleźć wspólny mianownik brzmienia stolicy Dolnego Śląska. 

Miejsce:
Punkt informacyjny  WuWa Kiosk przy ul. Tramwajowej 2 (nieczynna poczekalnia tramwajowa).
Przestrzeń muzyczna – teren byłego przedszkola przy ul. Wróblewskiego 18.

 

ulaj

Zgłoś uwagę