wroclaw.pl strona główna Sport i rekreacja we Wrocławiu – najświeższe wiadomości Sport i rekreacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Sport i rekreacja
  3. Murawa na Stadionie Wrocław poddana regeneracji

Wykorzystując przerwę w rozgrywkach PKO Ekstraklasy, murawa na Stadionie Wrocław zostanie poddana zabiegom regeneracyjnym. Dzięki pracującym na co dzień greenkeeperom, boisko na wrocławskim obiekcie ma już cztery lata, podczas gdy teoretycznie powinna być wymieniana co dwa lata. Po kwietniowej regeneracji posłuży jeszcze dłużej.

Reklama

Pierwotnie – po zakończeniu sezonu piłkarskiego i czerwcowych koncertach Dawida Podsiało i Kings of Leon – planowano ułożyć nową murawę, a część boiska, poza polem gry, zastąpić sztuczną nawierzchnią. Taki zabieg ma na celu zmniejszenie powierzchni wymagającej nawadniania i nawożenia. Zamiast tego, w kwietniu przeprowadzana jest kilkuetapowa regeneracja murawy.

– Rozpoczęły się już roboty związane z koszeniem i usuwaniem tzw. filcu z darni. W kolejnych dniach przeprowadzona zostanie aeracja wykorkowa. Specjalne urządzenie będzie wycinać niewielkiej średnicy walce na całej powierzchni boiska. Średnica powstałych w ten sposób otworów to ok. 2 cm. Otwory, sięgające w głąb na  około 5 cm zostaną następnie zasypane piaskiem – informuje Kacper Cecota, rzecznik prasowy wrocławskiego obiektu.

Zabieg aeracji wykorkowej ma poprawić ukorzenienie trawy, bo docierać tam będzie więcej powietrza. Po tych pracach nastąpi aeracja sztyletowa, czyli wielokrotne nacięcie murawy walcem gwiazdkowym i zasiew nowej trawy.

Praca wrocławskich greenkeeperów jest niezwykle istotna, bowiem murawa stadionu – podobnie jak wszystkie inne znajdujące się na wielkich obiektach – wymaga szczególnej opieki. Co prawda Stadion Wrocław ma półprzezroczysty dach, rekompensujący poniekąd niedobór światła, ale brak cyrkulacji powietrza i podwyższona wilgotność osłabia trawę narażając ją na infekcje grzybowe. Boisko musi być stale zabezpieczane opryskami, bo źródłem choroby traw mogą być nawet zarodniki przyniesione na butach piłkarzy czy osób funkcyjnych podczas meczów Śląska, a także przez zwiedzających wrocławski obiekt.

Dodajmy, że do dyspozycji opiekunów murawy są trzy zestawy lamp asymilacyjnych, które zastępują światło słoneczne minimalizując wpływ niedoświetlenia w niektórych częściach boiska. Z kolei trawa podlewana jest wodą deszczową, która jest zbierana z dachu i magazynowana w specjalnych pojemnikach. Dzięki wszystkim zabiegom w corocznym głosowaniu piłkarzy, murawa na Stadionie Wrocław uznawana jest za jedną z lepszych w ekstraklasie.

Ostatni raz murawa na wrocławskim obiekcie była wymieniana cztery lata temu, a koszt tej operacji wyniósł 700 tysięcy złotych. Zaplanowane na kwiecień zabiegi, które potrwają około tygodnia, w zależności od pogody, będą kosztować ok. 20 tysięcy złotych i przedłużą życie murawy o kolejne miesiące.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl