wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Młoda ceramika w Krzywym Kominie

Artyści bardzo młodzi, zaraz po obronie dyplomu na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i ci, którzy tworzą już od jakiegoś czasu, pokazują nowe, nieznane publiczności projekty. Ich prace od czartku (3 października) oglądac można w Krzywym Kominie. Tytuł wystawy – WROCŁAW.CISZA – odnosi się bezpośrednio do zanikających dziedzin rzemiosła, które powoli, po cichu odchodzą w zapomnienie.

Dolny Śląsk ma bowiem kilkusetletnią tradycję w projektowaniu, a także wytwarzaniu przedmiotów z ceramiki i szkła – zarówno na skalę przemysłową, jak i w niewielkich pracowniach rzemieślniczych rozsianych po całym regionie. Szkło i ceramika na trwałe wpisane są w estetyczną tożsamość Dolnego Śląska. Tradycje te od lat mają również silne zaplecze akademickie: działająca we Wrocławiu Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta z Wydziałem Ceramiki i Szkła to jedyna w Polsce uczelnia wyższa kompleksowo kształcąca w tym kierunku.Poza tym takie przedmioty jak kieliszki, wazony, talerze czy misy są wpisane w naszą codzienność. Są one tak wszechobecne i tak bliskie każdemu z nas, że stają się wręcz niewidoczne – pozostają w CISZY.

Wystawa WROCŁAW.CISZA mówi zarówno o przedmiotach, ich estetyce i użyteczności, jak i o metodach ich wytwarzania. Wszystkie produkty pokazywane na wystawie zostały stworzone pracą rąk ludzkich. Jest to działanie w pełni rzemieślnicze – od form ceramicznych czy szklanych, które tokarz ręcznie toczył, a formierz cyzelował, po obiekty, które były odlewane lub dmuchane, jeśli nie przez samych projektantów, to pod ich nadzorem.

Na wystawę WROCŁAW.CISZA składa się dwanaście projektów, m.in. ceramiczna kiełkownica i porcelanowe flakony, szklane i kryształowe naczynia o różnorakich funkcjach. Specjalnie na potrzeby projektu przez Gabrielę Kowalską (studio Gabukow) przygotowana została instalacja „Czynnik Ludzki”, która niejako stawia otwarte pytanie o potrzebę i zasadność ręcznego, rzemieślniczego wytwarzania przedmiotów w XXI wieku.AWrocław.Cisza, 3-17 października, CRZ Krzywy Komin, ul. Dubois 33-35a / Wrocław, Wernisaż: 3 października, godz. 18:00

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl