Lotnisko: subiektywny przegląd wydarzeń

Lata 2012-2014


Uruchomienie pierwszej bazy Ryanaira w Polsce, wdrożenie programu „Stop kolejkom”, który zapewnił szybką i przyjazną obsługę, prestiżowe nagrody dla lotniska czy też zakup nowoczesnych wozów strażackich Felix8x8. Przedstawiciele lotniska wybrali najważniejsze wydarzenia z dwuletniej działalności terminalu lotniska.

Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław: - 11 marca 2012 roku odprawiliśmy w nowym terminalu pierwszego pasażera. Od tamtej pory lotnisko obsłużyło już prawie 3,9 mln osób. To sześć razy więcej niż Wrocław ma mieszkańców i ponad osiem razy więcej niż lotnisko obsłużyło w roku 2005, czyli wtedy, kiedy pierwszy kierunek uruchomiły u nas niskokosztowe linie lotnicze Ryanair. Tego świetnego wyniku nie udałoby się osiągnąć bez nowoczesnego terminalu i bogatej siatki połączeń.

Jarosław Wróblewski, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław: - Lotnisko stawia na nowoczesne rozwiązania. Dlatego tak ważny był zakup wozów dla lotniskowej straży pożarnej. W maju 2012 flota wzbogaciła się o dwa nowoczesne wozy bojowe Felix8x8. To pojazdy spełniające najbardziej rygorystyczne wymagania stawiane lotniskowej straży pożarnej. W grudniu wozy otrzymały tytuł „Wzór Roku 2012”, czyli prestiżową nagrodę dla najlepszego projektu stworzonego przez polskiego projektanta.

Jarosław Sztucki, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży Portu Lotniczego Wrocław: - Zaledwie miesiąc po otwarciu nowego terminalu linie lotnicze Ryanair otworzyły na lotnisku swoją pierwszą w Polsce bazę i uruchomiły 7 nowych kierunków. To był początek dynamicznego rozwoju siatki połączeń z wrocławskiego lotniska. W ciągu dwóch lat rozrosła się ona z czterdziestu do ponad 60 połączeń.

Tomasz Lenart, kierownik obsługi pasażerskiej w Porcie Lotniczym Wrocław: - Jeszcze w 2012 terminal otrzymał tytuł Najbardziej Przyjaznego Lotniska w Polsce. To wyróżnienie przyznali nam pasażerowie, dlatego jest ono dla nas szczególnie ważne i wyjątkowe. W roku 2013 postanowiliśmy jeszcze bardziej zadbać o komfort podróżowania i wdrożyliśmy program „Stop kolejkom”. Podarowaliśmy pasażerom coś, co najcenniejsze: czas. Dzięki błyskawicznej obsłudze, nie muszą stać w kolejkach przy odprawie biletowo-bagażowej czy kontroli bezpieczeństwa i dokumentów, a swoje torby i plecaki otrzymają po zaledwie kilku minutach od wyjścia z samolotu. W ten sposób lotnisko stało się jeszcze bardziej przyjazne.

Izabela Prażmowska, kierownik obsługi VIP & Business Services w Porcie Lotniczym Wrocław: - Rozwój usług towarzyszących codziennej działalności lotniska jest niezwykle ważny. Dlatego wydarzeniem jest duży przyrost liczby osób korzystających z usług VIP & Business Services. Pierwszym sprawdzianem dla obsługi biznesowej były mistrzostwa Euro 2012, w salonie VIP przyjęliśmy wówczas kilkuset gości. Później ta liczba już tylko rosła. Pasażerowie latający z Wrocławia w interesach docenili jakość naszych usług, przyznając nam w 2013 roku prestiżową nagrodę Business Traveller Award dla najlepszego biznesowego lotniska regionalnego w Polsce.

2 lata wrocławskiego terminalu w liczbach:
•    319,7 tys. wypitych filiżanek kawy.
•    77,5 tys. wypitych filiżanek herbaty.
•    130,6 tys. zjedzonych kanapek - terminal mógłby zapewnić śniadanie mieszkańcom Lozanny lub bliższemu nam Elblągowi.
•    26 tys. rolek papieru toaletowego (35 rolek dziennie) - gdyby je rozwinąć, papier mierzyłby 4160 km – w linii prostej to odległość jak z Wrocławia niemal do Dubaju.
•    2,2 mln samochodów na parkingu przed terminalem.
•    991 tys. walizek nadanych jako bagaż rejestrowany.    

Kalendarium 2012-2014:

Rok 2012

•    Marzec
 - uruchomienie nowego terminala 11 marca, pierwszy lot,
 - uruchomienie bazy operacyjnej Ryanair i 7 nowych kierunków.
•    Maj
 - uruchomienie specjalnych rękawów lotniczych,
 - zakup nowych wozów bojowych Lotniskowej Straży Pożarnej.
•    Czerwiec
 - obsługa 10 tysięcy podróżnych w związku z UEFA EURO 2012™,
 - obsługa kilkuset gości o statusie VIP w nowych salonach VIP & Business.
•    Lipiec
 - najlepszy miesiąc w historii - ponad 240 tys. obsłużonych pasażerów.
•    Listopad
 - wygrana w Ogólnopolskim Teście Lotnisk, Wrocław z tytułem ,,Przyjazne Lotnisko 2012”.
•    Grudzień
- decyzja Ryanair o podwojeniu wielkości bazy we Wrocławiu,
- ogłoszenie siatki połączeń czarterowych na lato 2013 – 30 kierunków,
- nagroda dla wozów lotniskowej straży pożarnej – wozy Felix8X8 z tytułem ,,Wzór Roku 2012”.

Rok 2013

•    Styczeń
 - 1 998 801 obsłużonych pasażerów i najwyższy wzrost liczby obsłużonych pasażerów w Polsce (20%),
 - organizacja Gali na Najlepszą Linię Lotniczą,
 - oddanie do użytku płyty do odladzania samolotów – ostatniej inwestycji związanej z rozbudową płaszczyzn wokół nowego terminala.
•    Marzec
 - W życie wchodzi letni rozkład lotów. Ponad 60 kierunków, w tym 25 połączeń czarterowych, z których aż 5 to nowości i jedna z najszerszych w Polsce ofert połączeń niskokosztowych, w tym 9 do krajów Europy południowej.
•    Czerwiec
 - Nagroda dla najlepszego budynku użyteczności publicznej w konkursie „Budowa Roku 2012”,
 - Nagroda Grand Prix w konkursie „Piękny Wrocław”,
 - Najlepszy budynek użyteczności publicznej w Polsce w konkursie ,,Platynowe Wiertło”.
•    Lipiec
 - Lotnisko ma nowe logo.
•    Sierpień
 - Ryanair odprawia we Wrocławiu pasażera nr 5 mln.
•    Wrzesień
 - Ryanair ogłasza uruchomienie połączeń z lotniskiem Warszawa – Modlin.
Z Wrocławia będzie można latać tam od kwietnia 2014 r.
•    Październik
 - Lufthansa ogłasza dodatkowe rejsy. Pod koniec października wprowadziła do obsługi popołudniowych lotów do Frankfurtu większy samolot i ogłosiła wprowadzenie w sezonie letnim dodatkowego rejsu na trasie Wrocław – Frankfurt.
 - Zimowy rozkład lotów. 28 kierunków, w tym 19 połączeń niskokosztowych,
4 czarterowe i 5 dla biznesu. Po raz pierwszy zimowe loty do Rzymu i Barcelony.
•    Grudzień
 - Od marca 2014 r. linie lotnicze Eurolot zaczną latać do głównych lotnisk Zurychu, Brukseli, Mediolanu i Paryża. Do siatki wrócą również połączenia z Gdańskiem.
 - Lufthansa, w odpowiedzi na decyzję PLL LOT o wycofaniu się z obsługi połączeń do Niemiec, wprowadza dodatkowy, poranny rejs do Monachium.
 - Ogłoszenie 30 kierunków czarterowych na sezon letni, w tym 5 nowości.
To rekord.
Rok 2014
•    Luty
 - Ryanair ogłasza uruchomienie w lipcu połączenia z Gdańskiem.
•    Marzec
 - Eurolot rozpoczyna realizację rejsów do Zurychu i wznawia loty do Gdańska.

Na podstawie informacji lotniska-opracował JK

 

 

 

 

 

 Zgłoś uwagę