Składają się na nią płyta i książeczka autorstwa Pawła Romańczuka, w której założyciel formacji pokazuje instrumenty powstałe w pracowni Małych Instrumentów oraz zdradza jak samemu eksperymentować z budowaniem najprostszych, nietypowych instrumentów muzycznych. To wyjątkowy podręcznik do kreatywnej pracy, na który składają się autorskie opisy, rysunki i zdjęcia, pozwalające zbudować własnym sumptem instrumenty muzyczne.
- Współczesna muzyka wprowadza do utworów dźwięki, które mają niewiele wspólnego z klasycznymi instrumentami. Jestem melomanem, miłośnikiem muzyki XX wieku i dlatego interesują mnie nowe doświadczenia muzyczne. Najpierw sięgnęliśmy po małe instrumenty, by pokazać ich brzmienie, teraz robimy kolejny krok – opowiada Paweł Romańczuk z Małych Instrumentów. – Chcemy odkryć nowe źródła dźwięków budując instrumenty z niepotrzebnych i zużytych przedmiotów – dodaje.
Instrumenty do tego projektu powstały z plastikowych rurek i pojemników, muzycy-konstruktorzy wykorzystali m.in. stary dzwonek z telefonu, lodówkę znalezioną w śmieciach, porzuconą półkę.
W niedzielę 27 października Małe Instrumenty zagrają o godz. 18 na Scenie Kameralnej Impartu. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Do udziału uprawniają bezpłatne wejściówki, dostępne w kasie Impartu przy ul. Mazowieckiej 17. Ilość miejsc ograniczona.
Dzień później muzycy zapraszają na warsztaty budowy instrumentów.
- Chcemy pokazać, że konstruowanie instrumentów nie jest wcale trudne – zapewnia Paweł Romańczuk. – Przywieziemy sprzęt i materiały do budowy prostych i bardziej skomplikowanych instrumentów. Nie mieszkamy w ciepłych krajach, gdzie dostępne są bambusy, więc wykorzystamy do budowy na przykład pudełko po kiszonej kapuście. W ten sposób, własnym sumptem, bez góry gotówki, można stworzyć ciekawe instrumentarium – dodaje. – Te instrumenty za każdym razem brzmią inaczej, oryginalnie. Ten projekt ma też charakter ekologiczny, pozwala na kreatywność i nieograniczone poszukiwanie nowych dźwięków.
Warsztaty odbędą się dzień później - 28 października, o godzinie 14. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zapisy: [email protected] Ilość miejsc ograniczona.
Agnieszka Kołodyńska
Projekt powstaje przy wsparciu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem projektu jest firma Lange Łukaszuk, specjaliści od wysokiej klasy sprzętu warsztatowego.