wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Zmarła Renata Jasińska, dyrektor artystyczna Teatru Arka
Zmarła Renata Jasińska, dyrektor artystyczna Teatru Arka

Renata Jasińska-Nowak 1953-2019, źródło: http://teatrarka.pl

4 sierpnia 2019 r. po ciężkiej chorobie zmarła Renata Jasińska, dyrektor artystyczna Integracyjnego Teatru Arka we Wrocławiu. Prowadziła go samodzielnie, z powodzeniem łącząc role aktorki, autorki scenariuszy, reżyserki. Skupiała wokół wokół siebie ludzi wrażliwych, zdolnych i otwartych na twórcze eksperymentowanie.

Reklama

Renata Jasińska pochodziła z Zielonej Góry, gdzie urodziła się u 1953 r. Ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie (1978 i zaczęła grać na scenie Lubuskiego Teatru jeszcze jako studentka.

W 1978 r. na cztery sezony (1981) trafiła do Wrocławskiego Teatru Lalek we Wrocławiu, a potem związała się z Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze (do 1987).

Od 1980 r. była członkinią Solidarności, potem także współpracowniczką Komitetu Kultury Niezależnej we Wrocławiu oraz wrocławskiego niezależnego teatru Nie Samym Teatrem.

W latach 1984-1987 współtworzyła – wspólnie z Iwoną Stankiewicz aktorką oraz aktorem Andrzejem Nowakiem – niezależny teatr Scena 44, którego spektakle prezentowane były m.in. w kościołach na terenie całej Polski. Ze względu na działalność polityczną została zatrzymana przez Służbę Bezpieczeństwa, a następnie usunięta z jeleniogórskiego teatru.

W roku 1987 ponownie trafiła na wrocławską scenę – Teatru Współczesnego, gdzie zagrała kilka ważnych ról, m.in. Duni w „Zbrodni i karze” Dostojewskiego.

Potem (1992) całkowicie poświęciła się tworzeniu i kierowaniu wrocławskim Teatrem Arka. Była jego spiritus movens, odważnie i z rosnącym powodzeniem rozszerzała zakres działalności artystycznej. W 2004 r. zaprosiła do realizowanych przez siebie przedstawień osoby niepełnosprawne jako aktorów, którzy stali się równie ważną częścią zespołu, jak zawodowi aktorzy, i występowali w niemal każdym spektaklu.

Po raz pierwszy osoby niepełnosprawne, zaproszone po warsztatach artystycznych prowadzonych w zaprzyjaźnionych ośrodkach, zagrały obok zawodowych aktorów w „Kuglarzach Pana Boga”. – Odkryłam w nich talent, obycie sceniczne spontaniczność i niesamowitą teatralną intuicję – mówiła wówczas Renata Jasińska.

Za swoją pracę artystyczną otrzymała wiele nagród w Polsce i za granicą, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatru Lalek w Zagrzebiu (1978 ) I nagrodę za rolę Pinokia, na toruńskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora (1979) – nagrodę za rolę Pani w „Pokojówkach” Geneta. Wręczono jej Nagrodę Miasta Wrocławia (1980), Nagrodę Polcul Foundation za działalność artystyczną NTSCiC (1986), Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia w dziedzinie teatru (2004), Złoty Medal – Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego (2013) i Honorową Odznakę Towarzystwa Miłośników Wrocławia (2013).

W podziękowaniu za działalność opozycyjną odebrała wyróżnienie dla siebie i Sceny 44 – za walkę o wolność Polski w latach 1983-1988 (2016, Piechowice), Krzyż Solidarności Walczącej (2016), Krzyż Wolnosci i Solidarności od Prezydenta RP (2017)i Medal Niezłomnych od dolnośląskiej Solidarności (2017).

Uroczystość pożegnania Renaty Jasińskiej odbędą się 10.08.2019 r. o godz 11.00 na cmentarzu Kiełczowskim na Psim Polu we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl