wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wyjątkowe eksponaty wirtualnie. Odwiedź wrocławskie muzea online

Wyjątkowe eksponaty wirtualnie. Odwiedź wrocławskie muzea online

Redakcja www.wroclaw.pl,

Wirtualne wystawy muzealne www.wroclaw.pl
Wirtualne wystawy muzealne

Zagrożone wyginięciem zwierzęta, alkoholomierz, aparaty fotograficzne czy zegary słoneczne. Te oraz wiele innych eksponatów można obejrzeć nie wychodząc z domu dzięki platformie Wirtualne Muzea Wrocławia (WMW).

Reklama

Wirtualne Muzea Wrocławia - zwiedzanie online

Projekt ruszył w maju, gdy z powodu pandemii koronawirusa muzea były zamknięte. Dlatego do cyfrowej trójwymiarowej rzeczywistości przeniesiono ponad 80 muzealnych eksponatów z czterech muzeów: Farmacji, Politechniki Wrocławskiej, Przyrodniczego i Uniwersytetu Wrocławskiego. Poddano je procesowi digitalizacji oraz obróbce cyfrowej i w formie obrazów 3D.

– Każde muzeum wyselekcjonowało 20 eksponatów. Opowiadają różne historie i wykorzystywane są w ścieżce historycznej oraz warsztatach dotyczących np. zwierząt wymarłych i zagrożonych wyginięciem lub leków i trucizn – opowiada Maciej Mosur z WMW.

Cyfrowa obróbka 3D umożliwia odbiorcom interaktywną formę eksploracji zbiorów - eksponaty można dowolnie obrócić i przyjrzeć się szczegółom. Przy wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości usłyszymy także lektora.

– Pracujemy nad aplikacją, która powinna być gotowa do połowy października. Wtedy w Centrum Innowacji PRZEJŚCIE będzie można założyć okulary VR i samemu zobaczyć eksponaty – dodaje Mosur.

Wśród nich m.in. wynaleziony w 1881 r. autoklaw (sterylizator parowy do narzędzi chirurgicznych), komora do usypiania zwierząt laboratoryjnych z początku XX wieku, arytmometr Triumphator będący poprzednikiem kalkulatora (1905). Coś dla siebie znajdą również miłośnicy gastronomii – np. lunetę Gregorego z lat 1734-50 służącą obserwacji ciał niebieskich lub zegar słoneczny typu Dippe – jest to połączenie zegara słonecznego z kompasem, które pod koniec w. XIII pozwoliło na rozwój zegarów przenośnych.

Darmowe warsztaty dla wszystkich

Organizatorzy w ramach projektu przygotowali interaktywne warsztaty online dla szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych realizowane z wykorzystaniem platformy edukacyjnej Cosphere. Uczestnicy zajęć poznają sekrety muzealnych eksponatów, tropią ślady ukrytej w nich historii, rozwiązują zagadki i pogłębiają wiedzę z zakresu takich dziedzin nauki jak fizyka, biologia, geografia, chemia czy matematyka. Warsztaty można też zorganizować dla seniorów.

– Chcemy rozwijać ten projekt i zapraszamy do współpracy kolejne muzea. Warsztaty cieszą się dużą popularnością - od początku września zarezerwowano 500 miejsc – zauważa Mosur. W planach jest również przygotowanie audiodeskrypcji oraz dostosowanie oficjalnej strony projektu do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Eksponaty można oglądać na stronie internetowej Wirtualne Muzea Wrocławia. Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach proszone są o wysłanie maila na adres: [email protected]. Organizatorem jest Fundacja Interaktywne Centrum Poznawcze Collect, która zaprasza na obecnie jedyne dostępne warsztaty – 10 października na godzinę 17. Uczestnicy odwiedzą muzea w ramach Nocy Innowacji realizowanej w ramach Festiwalu Cyfryzacji. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl