wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Nominacje do "Pióra Fredry"
Kliknij, aby powiększyć
Książka Roku „Pióro Fredry”. To jedna z nielicznych nagród przyznawanych się za poziom edytorski materiały prasowe
Książka Roku „Pióro Fredry”. To jedna z nielicznych nagród przyznawanych się za poziom edytorski

Prezentujemy 6 książek nominowanych do tytułu Książka Roku „Pióro Fredry”. To jedna z nielicznych nagród, jakie przyznaje się za poziom edytorski, a także typograficzno-artystyczny. Wśród wymienionych sześciu książek znalazły się przede wszystkim tomy opublikowane w niewielkich wydawnictwach.

Reklama

– Miło obserwować, że książka jest wytwarzana nie tylko masowo, ale bywa też traktowana, jak dzieło sztuki-zwraca uwagę profesor Marcin Cieński z Uniwersytetu Wrocławskiego, który zasiada w jury nagrody.

Nagroda zostanie wręczona 5 grudnia o godzinie 20.00 podczas Gali inaugurującej 22. Wrocławskie Targi Dobrych Książek.

Książki, które powalczą o tytuł Książki Roku i główną statuetkę Pióra Fredry:

„Gajos” Elżbieta Baniewicz, Wydawnictwo Marginesy

Bogato ilustrowana biografia jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. -Dzięki tej książce widzimy, jak Januszowi Gajosowi udało się uniknąć stygmatyzacji rolą Janka z „Czterech pancernych”-przekonuje profesor Marcin Cieński z jury Nagrody Pióro Fredry. W pieczołowicie udokumentowaną monografię wkomponowano wiele nieznanych polskiemu czytelnikowi zdjęć, jakie publikowano m.in. w zagranicznych czasopismach. Ukazała się nakładem niewielkiego warszawskiego Wydawnictwa Marginesy.

„Deliryczny Nowy Jork” Rem Koolhass, Wydawnictwo Karakter

Niezwykła, starannie opracowana graficznie, wydana na świetnym papierze, choć wyglądająca niepozornie (zamknięta w miękkiej oprawie) książka, będąca de facto historią architektury nowojorskiego Manhattanu od 1623 roku po XX wiek. Świetnie eksponuje, jak w tym niezwykłym miejscu budowniczy chcieli realizować najbardziej fantastyczne ze swoich wizji. –To fascynująca, także pod względem szaty edytorskiej, podróż śladami tajemnic miasta-opowiada prof. Marcin Cieński. Książkę wydał krakowski Karakter.

„We władzy wisielca” Zbigniew Mikołejko, Wydawnictwo słowo/obraz terytoria

Ceniony filozof i historyk religii tym razem pisze o figurze wisielca, jednej z najbardziej wyrazistych w naszej kulturze. –Książka pomaga ożywić, udynamicznić mit poważny i wiążący się ze śmiercią-wyjaśnia profesor Marcin Cieński. Tom autorstwa profesora Mikołejki jest erudycyjny, zarazem daleki od zwyczajowego akademickiego wykładu, a treść została wzbogacona o obrazy, szkice i fotografie. Warstwę edytorską dopracowano z wielką starannością. Książka ukazała się w gdańskim wydawnictwie słowo/obraz terytoria.

„Będę to fotografował w kolorach. Początek XX wieku na trójwymiarowych zdjęciach Stanisława Wilhelma Lilpopa”, opracowanie Małgorzata Zawadzka, Dom Spotkań z Historią

Książka, która ma wielką wartość dokumentalną. –Pokazuje stronę, w którą fotografia nie poszła-podkreśla profesor Marcin Cieński odnosząc się do zdjęć, jakie przed I wojną światową wykonywał Stanisław Wilhelm Lilpop (ojciec Anny Iwaszkiewiczowej, za sprawą którego wybudowano dom Iwaszkiewiczów w Stawisku). Syn znanego warszawskiego przemysłowca jako pierwszy w Polsce stosował kolor w fotografii stereoskopowej (czyli trójwymiarowej), jego prace były pod wieloma względami nowatorskie. W albumie znalazły się zarówno zdjęcia rodzinne, jak i z podróży (m.in. do Afryki), czy z polowań. Do książki dołączone są specjalne okulary, dzięki którym można oglądać trójwymiarowe prace Lilpopa. Tom ukazał się nakładem warszawskiego Domu Spotkań z Historią.   

„Irena Jarosińska: pismo obrazkowe”, koncepcja, wybór zdjęć i opracowanie merytoryczne Agata Bujnowska, Joanna Łuba, Fundacja Ośrodka Karta

Irena Jarosińska była jedną z wybitnych autorek polskiego fotoreportażu prasowego i zarazem awangardy artystycznej lat powojennych. W tomie zebrano jej fotografie dokumentujące zarówno życie cenionych postaci polskiej kultury (Mirona Białoszewskiego, Tadeusza Kantora, Henryka Stażewskiego), ale także ujęcia miejsc i ludzi Warszawy z lat 50. minionego wieku. –Książka, której można się przyglądać i fotografie, w których można się przeglądać-zauważa profesor Marcin Cieński. Tom ukazał się nakładem Ośrodka KARTA z siedzibą w Warszawie, który jest opiekunem spuścizny Ireny Jarosińskiej.

„Cztery zwykłe miski” Iwona Chmielewska, Wydawnictwo Format

- Fantastyczna książka dla dzieci, z pomysłem-zwraca uwagę profesor Marcin Cieński. Bohaterami tomu są tytułowe miski, przedmioty używane w domu na co dzień, które stają się punktem wyjścia do opowieści o znacznie poważniejszych kwestiach (choćby społecznej niesprawiedliwości). Ilustracje są bardzo powściągliwe, eleganckie, wykonane w świadomie dobranej gamie kolorystycznej. Tom dla najmłodszych uwrażliwiający na wiele spraw i prowokujący ciekawe pytania. Wydany przez wrocławski Format.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl